• Erzurum8 °C
  • Erzincan12 °C
  • Ağrı10 °C
  • Ankara17 °C
  • İstanbul16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ilıcalı "Darbe anayasaları vesayetçileri güçlendirdi"
17 Şubat 2017 Cuma 17:16

Ilıcalı "Darbe anayasaları vesayetçileri güçlendirdi"

AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, referandum ile ilgili açıklamasında cazibe merkezleri programına vurgu yaparak, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik olarak daha da ileri gideceğini belirtti.

Erzurum Seçimleri- AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, katıldığı programda referandum ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yeni anayasa modeliyle birlikte 2019 yılından sonra yasa hazırlama ve Cumhurbaşkanını denetleme noktasında milletvekillerine daha farklı görevler düşeceğini ifade eden Ilıcalı "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıkmasına vesile olan bir milletvekili olarak onurlu ve gururluyum. 340'ın üzerinde milletvekilimizin imza attığı bu değişikliği, halkımızın önüne getireceğiz. Bu değişikliği önemsememdeki neden; bu zamana kadar Osmanlı dahil 5 tane anayasa değişikliği yapılmış ama bunları, bizler, sizler yani millet yapmamış hepsi darbelerle vesayetin gücünü artırmak için yapılmış. İlk defa milletin kararıyla böyle bir değişiklik oluyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında çok önemli bir değişiklik olacak." dedi.
"Yeni Anayasa İle Koalisyonlar Ortadan Kalkacak"
Türkiye'nin koalisyon hükümetleriyle geriye götürüldüğünü belirten Milletvekili Ilıcalı "Ben çok fazla koalisyon hükümeti gördüm. 2001 yılında Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi Ak Partiyi kurmamış olsaydı ve bu parti 2002 yılında iktidar olmasaydı şuandaki genç kardeşlerimizde koalisyonun ne olduğunu görürlerdi" diye konuştu.
Koalisyon Hükümetleri döneminde yaşanan olaylara da dikkat çeken Ilıcalı, "Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın, belediye başkanlığı döneminde MARMARAY projesini belediye olarak yapmak istediğimizi söyleyince hükümet reddetti. Metro yapacak bütçemiz var metro hattını devam ettirelim dedik hükümet yine reddetti. Hep bir engelle karşılaşıyorduk. Büyük projeler siyasi istikrar gerektiriyor. Ama koalisyon hükümetlerinde istikrar olmuyor. Bir sene aralıklarla müsteşar değişiyor, genel müdür değişiyor. Büyük projeler sadece kamu kaynağı ile yapılmaz, yap-işlet-devret gibi modellere ihtiyaç var. Bu modellerin uygulanabilmesi içinde siyasi istikrar olması lazım ki ekonomik istikrar olsun. Koalisyon hükümetiyle gelip Avrasya'yı, Marmaray'ı, Yavuz Sultan Selim Köprüsünü, Osman Gazi Köprüsü'nü ve Erzurum'un kaderini değiştirecek Ovit Tüneli'ni, Kop Tüneli'ni yapsınlar, 2023'te Erzurum'a Yüksek hızlı treni getirsinler mümkün mü?" cümlelerinin altını çizdi.
"Formalite Değil Hissederek Evet Diyorum"
Referandum sonucunda oluşturulacak yeni modelle birlikte yasama, yürütme ve yargı erklerinin birbirinden tamamen ayrılacağını ifade eden Ilıcalı "Ben formalite olsun diye değil, tüm genlerimde hissederek referanduma evet diyeceğimi belirtmek istiyorum. Değerli halkımızın da desteği ile halk oylamasından geçildiği an Türkiye'de artık koalisyon olmayacak. Cumhurbaşkanımızı seçtiğimiz zaman hükümet seçilmiş olacak. Meclis kanun tasarlayacak, meclisin cumhurbaşkanlığı konusunda denetimi olacak" dedi.
"Erzurum İçin İki Husus Önemli"
Erzurum için iki hususun önemine vurgu yapan Milletvekili Ilıcalı, "Bu şehir gazi meclisin, cumhuriyetin kurulmasına vesile oldu. 15 Temmuz 2016'da darbe kalkışmasının ilk saatlerinde büyük bir kalabalıkla tek vücut oldu. Şimdi Erzurum için çok önemli iki husus var önümüzde. Birincisi; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Türkiye genelinin yüzde 50'yi geçmesi için Erzurum'da alacağımız oyun en az yüzde 70, 80, 90 olması lazım. İkincisi ise; istihdam sorunu. İstihdam konusunda da Cazibe Merkezleri Programı ile Erzurum'a önemli yatırımlar gelecek. Şehrimize önemli bir istihdam kazandıracağız. Cazibe Merkezleri Programıyla istihdam konusunda önemli mesafeler alacağız. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı, bu yıl içerisinde bir buçuk milyon istihdam söz konusu. Birlik ve beraberlik içerisinde ülkemizi daha da ilerilere taşıyacağız, buna inanıyor ve güveniyorum." diye belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim