• Erzurum17 °C
  • Erzincan21 °C
  • Ağrı19 °C
  • Ankara22 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Temmuz kontrollü darbe girişimidir
03 Nisan 2017 Pazartesi 14:45

15 Temmuz kontrollü darbe girişimidir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TV genel yayın yönetmenleriyle biraraya geldi. Kılıçdaroğlu, toplantıda, '15 Temmuz kontrollü darbe girişimidir' ifadesini kullandı. CHP lideri, 'iktidarda 120 ila 180 arasında ByLock'çu olduğunu iddia etti.

Erzurum Seçimleri- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da TV genel yayın yönetmenleriyle  kahvaltıda biraraya geldi. Kahvaltının ardından toplantıya geçildi. 

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarında öne çıkan başlıklar şöyle: 

- 15 Temmuz kontrollü bir darbe girişimidir. Saat 21.00'de darbe mi olurdu, biliyorlardı.

- AKP içinde 120-180 civarında ByLock'çu milletvekili var, açıklasınlar

- Adil Öksüz'e GPS cihazını hangi devlet kurumu verdi? 

- Referandum'dan 'Hayır' çıkarsa erken seçim ihtimali görmüyorum


- Cumhurbaşkanı'nın yemin metninde bir değişiklik olmayacak, aynı metni okuyacak ama uygulama farklı olacak.

- Kampanya eşitsiz koşullarda yapılmıyor
Kılıçdaroğlu'nun verdiği mesajları NTV Genel Yayın Yönetmeni Nermin Yurteri şöyle anlattı: 


BYLOCK'ÇULAR AÇIKLANMALI


FETÖ soruşturmalarına yönelik önemli iddialarda bulunan Kılıçdaroğlu, iktidarda 120 ile 180 arasında ByLock kullanan FETÖ'cü olduğunu öne sürdü. 

"Bunun olduğu biliniyor ve bu ByLock'çular açıklanmalı. Bu isimlerin listesi hükümette var ve bu ısrarla açıklanmıyor" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:


'GİZLENİYORSA HANGİ GEREKÇEYLE GİZLENİYOR?'


"Savcılıklara bu isimler seçilerek gönderiliyor, suçluyu korumak suçtur. Gizleniyorsa hangi gerekçeyle gizleniyor. Bunun açıklanması lazım. Kendi içlerindeki ByLock'çuları saklıyorlar bu nedenle gizliyorlar. Bank Asya'nın önünden geçeni bile tutuklarken FETÖ'cü diye ByLock kullanan bu isimlerin bu milletvekillerinin korunması kabul edilemez." 

Kılıçdaroğlu, "Binali Yıldırım'ın listeleri elinde tutan güvenlik birimlerini arayıp bu listeleri bana getirin demesi gerekir" dedi.


'SİZDE LİSTE VAR MI?' SORUSUNA YİNE YANIT YOK


"Sizde bir liste var mı" sorusuna ise Kılıçdaroğlu, "Bu konuda herhangi bir yorum yapmak istemiyorum" yanıtını verdi.

"Siz bu listeleri saklıyorsanız insanın aklına 15 Temmuz'un kontrollü bir darbe olduğu akla geliyor" diyen Kılıçdaroğlu, "9.30'da darbe mi olur diye sordum ben kendilerine. Onlar da önceden deşifre oldular ifadelerini kullandılar. Demek ki bu onların önceden bu darbeden haberleri olduğu anlamına geliyor. Ayrıca FETÖ'cülerin ifadeleri de kontrollü darbe olduğu kanısını güçlendiriyor" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, "Hangi ifadeler bu kanınızı güçlendirdi?" sorusuna "Onla ilgili özel bir dosya hazırladım. Daha sonra bu özel dosları aktarabileceğim bir toplantı yapabilirim. Bugünün konusu bu değil. Biz ayrıntılı olarak referandum konuşalım" yanıtını verdi.
 

'ÖKSÜZ'ÜN ELİNDEKİ GPS CİHAZINI HANGİ KURUM İTHAL ETTİ?'


Biz Adil Öksüz adını dile getirmeden önce kimse bu ismi dile getirmedi" diyen Kılıçdaroğlu, "Adil Öksüz'ün kullandığı GPS cihazı hangi devlet kurumu tarafından ithal edilmiştir bu açıklanmalı." 
 

'ANKET YAPTIRMADIK, ALANDAN İZLENİM EDİNDİK'


Referandum konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, anket yaptırmadıklarını alandan izlenim edindiklerini ifade ederek, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Ciddi bir gizli 'hayır'cı kitle var. Bu kitle baskılar nedeniyle evet oyu vereceğini açıklıyor ama sandığa gittiğinde hayır oyu verecek. Sonuçta bir anayasa değişikliği oylanacak seçim değil. Seçmenlerin buna göre oy vermesini istiyorum. Bir partinin mutfağında hazırlanan bir anayasa toplumun anayasası olamaz. Kanaatim hayır çıkacağı yönünde.

15 yıldır tek parti iktidarı var. Hiçbir engel yok neyi yapamıyorlar ki başkanlık sistemi geldiğinde yapacaklar. Sonuçta 2.5 yıldır fiili başkanlık sistemi devam ediyor. Zaten Türkiye'de doğru düzgün bir tablo yok. Çift başlılık olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor. Bu tam bir aldatmaca.


'KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL'


Asıl cumhurbaşkanlığı sistemi gelirse çift başlılık olacak. İl başkanını da valiyi de cumhurbaşkanı atayacak. Hem partisinin genel başkanı hem de cumhurbaşkanı olacak. Bürokrasi ve siyaset aynı kişi tarafından şekillendirilecek, bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil."

Anayasa değişikliği referandumunun evet de çıksa hayır da çıksa uzun yıllar tartışma konusu olacağını söyleyen CHP lideri, erken seçim ile ilgili soruyu şu şekilde yanıtladı:
 

'ERKEN SEÇİM SÖZ KONUSU DEĞİL'


"Bir erken seçim söz konusu değil. Zaten parlamento işliyor. Parlamentoda iktidarın çoğunluğu var. Bakanlar, Başbakan görevde, Cumhurbaşkanı görevde bir erken seçim söz konusu değil." 

Kılıçdaroğlu, hayır çıkması durumunda Cumhurbaşkanı'nın meşruiyeti ile ilgili konuyu da tartışmaya açmayacaklarının altını çizdi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim