• Erzurum8 °C
  • Erzincan12 °C
  • Ağrı10 °C
  • Ankara17 °C
  • İstanbul16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AK Parti yorumu: Doğru bir şey değil
23 Şubat 2017 Perşembe 09:34

AK Parti yorumu: Doğru bir şey değil

AK Parti’nin anayasa mimarlarından İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in eşi Mihriban Aliyeva’yı cumhurbaşkanı birinci yardımcısı olarak atamasını eleştirdi.

Erzurum Güncel- İşte Hürriyet Gazetesinde yer alan o haberin ayrıntıları....

Kuzu şöyle konuştu:

“Bugün varsayalım ki başbakan kendi eşini başbakan yardımcısı yaptı, yurtdışına gittiğinde de vekaletini verdi, buna ne engel var? Onu yapan bunu da yapar, hoş değil ama hukuken bir engel yok. Bunun sistemle bir alakası da yok. Başkanlık modelinde de bunu yapan yapar, parlamenter sistemde de yapan yapar. Bu doğru bir şey değil ama ‘Başkanlık gelince bu olur da şimdi olmaz’ diye bir şey yok. Her modelde bu tür akraba kayırmaları doğru da değil, etik de değil, yanlış. Ama her sistem buna müsait, eğer yapacak olan varsa. Hanımını getirip yardımcısı yapmasını ben doğru bulmam. Ama buna hukuken bir engel de yok. Ancak, bu örnekten hareket ederek başkanlık sistemi aleyhine bir şey çıkarılamaz.” 

CHP YORUMU: ANLATMAK İSTEDİĞİMİZ AYNEN BUYDU

AZERBAYCAN Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in eşi Mihriban Aliyeva’yı cumhurbaşkanı birinci yardımcısı olarak atamasına CHP’den tepki geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, şöyle konuştu: “Anlatmak istediğimiz aynen bu. Cumhurbaşkanlığı sistemi, bir cumhurbaşkanının iyi niyetine ve kararına bırakılmayacak kadar önemlidir. Biz bunu söylediğimizde ‘Olur mu öyle şey’ diyorlardı ama bak geçen yıl yetki verildi, bu yıl yaptı. Demek ki yapılabiliyormuş. ‘Yetkiyi tek kişiye veren sistem, padişahlığa götürür’ dediğimizde, ‘1923’te bitti’ diyorlardı. Yarın babadan oğula geçecek bir sisteme, kâğıt üzerine hiçbir engel yok.”

‘BURADA DA EVLADINI YAPAR’


CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da şunları söyledi: “Binlerce kelimeyle anlatamayacağımız ve Türkiye’nin de başına gelmesi mümkün bir tablo, burnumuzun dibinde yaşandı. ‘Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bunu yapar’ demiyorum. Ama bir başkası gelir Türkiye’de de böyle bir değişiklik sonrası, Azerbaycan’da eşini başkan yardımcısı yapmış; burada evladını yapar.” (Rifat BAŞARAN / ANKARA)

Aliyev, eşi Mihriban Aliyevayı cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atadıAliyev, eşi Mihriban Aliyeva'yı cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atadı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim