• Erzurum29 °C
  • Erzincan30 °C
  • Ağrı27 °C
  • Ankara33 °C
  • İstanbul29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anayasayı değiştirmekten daha zor
07 Haziran 2017 Çarşamba 16:35

Anayasayı değiştirmekten daha zor

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, parti liderlerini yeni sisteme uyumlu hale getirilmesi gereken TBMM İçtüzüğü değişikliği konusunu ele almak üzere görüşmeye çağırdı.

Erzurum Seçimleri- Meclis Başkanı İsmail Kahraman, parti liderlerini yeni sisteme uyumlu hale getirilmesi gereken TBMM İçtüzüğü değişikliği konusunu ele almak üzere görüşmeye çağırdı. Bahçeli, “Zamansız” derken, Kılıçdaroğlu kararını bugün verecek. Her dönem gündeme gelen içtüzük değişikliği için “Anayasayı değiştirmekten daha zor” yorumu yapılıyor.

EROL METİN

TBMM İçtüzüğü’nün birçok yasa gibi 16 Nisan referandumunda kabul edilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. Bu kapsamda TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meclis’te grubu bulunan siyasi parti liderlerini yarın saat 14.00’te toplantıya çağırdı. Kahraman’ın içtüzük çalışmalarına ilişkin davetini değerlendiren MHP lideri Bahçeli, bu aşamada liderlerin bir araya gelmesinden ziyade grup başkanvekillerinin görevlendirilmesinin daha isabetli olacağını belirterek, görüşmeye katılmayıp yerine kurmaylarından birini göndereceğinin sinyalini verdi. Partisinin grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bahçeli, “Cumhurbaşkanlığı sistemine geçtikten sonra içtüzüğü baştan sona gözden geçirme ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaca öncülük yapması TBMM Başkanı’nın görevi olarak kabul edilmelidir. Ancak liderlerin böyle bir teknik aşamada bir araya gelmeleri erken ve zamansızdır. Grup Başkanvekilleri görevlendirmek suretiyle konular çok yönlü ele alınır, liderlere sunulur, onay verdiği taktirde Meclis’teki çalışmalar hızlanır” diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın ise yarınki toplantıya katılacağı öğrenildi. Karar’a bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Yıldırım’ın davete icabet edeceğini söyledi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kahraman başkanlığındaki içtüzük zirvesine katılıp katılmayacağı da bugünkü CHP MYK toplantısında karara bağlanacak. İçtüzük toplantısında HDP’yi ise TBMM İdare Amiri ve Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in temsil edeceği öğrenildi.

9 YILDIR MECLİS’İN GÜNDEMİNDE

“Anayasayı değiştirmekten daha zor” şeklinde değerlendirilen TBMM İçtüzüğü’nün yenilenmesi, her dönem gündeme gelmesine rağmen, bir türlü somut adım atılamıyor. AK Parti, Meclis’in çalışmalarını hızlandıracak bir içtüzük değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu belirtirken, muhalefet ise seslerinin kısılmak istendiği, denetim yetkilerinin azaltılmaya çalışıldığı iddiasıyla karşı çıkıyor. Yeni içtüzüğün uzlaşmayla hayata geçirilmesi amacıyla 16 Ekim 2008’de Meclis’te İçtüzük Uzlaşma Komisyonu kuruldu. Komisyon, 16 Şubat 2009’da yeni bir içtüzük taslağı hazırladı ancak bu çalışma Meclis’in arşivlerine kaldırıldı. 2011 seçimlerinden sonra dönemin Meclis Başkanı Cemil Çiçek girişimleriyle de bir komisyon kuruldu. İktidar ile muhalefet yine anlaşamadı.  Geçtiğimiz yıl da TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın çağrısıyla partilerin grup başkanvekilleri bir araya gelip içtüzük değişikliği konusunu ele aldı fakat yine bir neticeye varılamadı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim