• Erzurum23 °C
  • Erzincan29 °C
  • Ağrı26 °C
  • Ankara23 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydemir: “İlham kaynağımız milli iradedir”
19 Mart 2017 Pazar 17:44

Aydemir: “İlham kaynağımız milli iradedir”

Milletvekili Aydemir DABKON’da anayasa değişikliğini anlattı

Erzurum Seçimleri- AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir Doğu Anadolu Basın Konseyi(DABKON) tarafından gerçekleştirilen, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi ve Anayasa Değişikliği Paneline katıldı. 
Doğu Anadolu Basın Konseyi Başkanı Mahmut Akdağ etkinlik öncesinde yaptığı selamlama konuşmasında, Ülkenin her açıdan önünü açacak özel bir girişimde bulunarak referandum süreciyle ilgili gerçekleri, yetkililerin ifade ve tarifiyle halkla paylaşmayı amaçladıklarını kaydetti. 2014 yılında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde de bilgilendirme etkinlikleri yaptıklarını bildiren Akdağ, basın camiasının birliğini ifade eden DABKON çatısı altında milli iradenin sesi olmayı hedeflediklerini söyledi.
Toplumsal uzlaşma ve milli irade gerçeği
Akdağ, “DABKON olarak toplumsal uzlaşmanın tarafıyız. Milli iradenin nabzını tutmayı ve bunu yine milli irade ile paylaşmayı esas kabul ediyoruz. Bugün, bu etkinlik kapsamında Anayasanın değişiklik sürecinde, TBMM Anayasa Komisyonu’nda sabahlara kadar nöbet tuttuğunu bildiğimiz ve en önemlisi de değişen maddelerin içeriğine vakıf olduğundan emin olduğumuz değerli milletvekilimiz sayın İbrahim Aydemir’in sizleri, bizleri ayrıntısıyla bilgilendireceğinden eminiz. Talebimize olumlu karşılık verdiği için kendisine huzurlarınızda teşekkürü bir borç biliyorum” dedi
Anayasa değişikliğinin kaynak ve ilhamını milli iradeden alan bir süreç olduğunu belirten Milletvekili Aydemir, ‘Değişikliğin karşısında duranlar, milli iradenin sesine kulak tıkayanlar, milletin endişelerini paylaşmayanlardır. ‘ dedi.
AK Partinin siyasi umdeleri
Konuşmasında AK Parti’nin siyaset umdelerini aktaran milletvekili Aydemir, AK hareketin önceliklerini kaydederek, “AK dönem öncesi sokağın gündemiyle, siyasetin gündemi farklıydı. AK Dönem halkın gündemini siyasetin gündemi haline getiren bir siyasi harekettir. Galiba, diğerlerinden en ayırıcı tarafı da budur. AK Dava Halkın gündemini hak gündemi olarak değerlendirmektedir” diye konuştu.
“Siyasetin amacı halk tefekküründe fay hatları oluşturmak olmamalıdır. Ayrıştırmak, ötekileştirmek ve farklılaştırmak asla” diyen Milletvekili Aydemir, “Bizim siyaset anlayışımız, Halk için halkla beraber olmaktır. Önce istişare sonra istişaredir. Ve Sonra meşverettir Yani halka danışma. Çünkü halkın sesi hakkın sesidir. AK hareketin siyasetteki üslubu budur. Referandum bir meşverettir. Halkın sesini hakim kılmaktır. Anayasa değişikliğinin halka sunulmasındaki muradımız, ilham kaynağımız milli iradenin kararını öne çıkarmak ve esas kılmaktır” dedi.
Aydemir değişiklik paketini anlattı
Anayasa değişikliğinin içerik ve manasını katılımcılarla paylaşan Milletvekili Aydemir, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemiyle ilgili bilgi vererek, 18 maddelik değişikliğin getirilerini anlattı.
Referandumda halkın vereceği kararı bir endişe ambiyansı içinde sunanların halktan korkanlar olduğunu belirten Milletvekili Aydemir, “Hayırcılar, güncel adıyla milli iradenin tecellisinden çekinenler, milli iradeyi dışlamak isteyenlerdir. Vesayetçilere kulluk etmekte yarışanlar elbette millet iradesinin tecellisinden rahatsız olacaklardır” diye konuştu.
“Halkın sesi hakkın sesidir”
Değerlendirmesinde, Ziya Paşa’nın ‘Kim ki korkmaz Hak'tan ondan korkar erbâb-ı ukûl/Her ne isterse yapar Hak'tan herasan olmayan’ beytine yer veren Milletvekili Aydemir, “Halkın sesi hakkın sesidir gerçeğine sırt dönenler Haktan, hakkın tecellisinden korkanlardır. Hayır cephesinde yer alanlar halkın sesini duymayan, vesayetçilerin çağrılarına uyanlardır” dedi.
Değişikliğin temel amacı
Milletvekili Aydemir, “Anayasa değişikliğindeki murad, milli irade üzerinde 28 şubat, 15 temmuz gibi vesayetçi girişimlerle sistem arasındaki gemileri yakmaktır. Millet kararıdır. Bu bir milli iradeye sadakat ve vefa mücadelesidir. TBMM’nin teması olduğu gibi, ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletin, milli iradenindir. Millet iradesi üzerinde hiçbir güç yoktur. Referandumda milli irade bu gerçeği bir kez daha seslendirecektir. Tıpkı 15 Temmuzda olduğu gibi” ifadelerini kullandı.
FETÖ, PKK , DEAŞ gibi tüm şer odaklarının hayır cephesinde yer aldığını, millet menfaatini gözetenlerin bu hain güruhla asla bir safta bulunamayacağını kaydeden Milletvekili Aydemir, “Ülkemizde hain kanlı senaryoları sahneleyen, milleti bölmek isteyenlerle milli iradeye gönül adayanların aynı düşünceyi paylaşması mümkün değildir. Onların hayırında hiçbir hayır yoktur” dedi.
Konuşmasında AK Dava önderi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın: ‘Biz bu sistemi sadece ve sadece milletimiz için istiyoruz. Türkiye, hedeflerine daha kolay ulaşabilsin diye istiyoruz. Türkiye, terör örgütleriyle mücadelesini daha güçlü şekilde sürdürebilsin diye bu yeni yönetim sistemini istiyoruz. Türkiye, bölgesinde ve dünyada daha etkin bir ülke hâline gelebilsin diye istiyoruz.” tespitlerine yer veren Milletvekili Aydemir, ‘Bu çağrıya milli irade kahır ekseriyetle Evet diyor. Milli iradenin kalesi Erzurum da topyekün, aynı imanla Evet diyecek. Dadaşlar, Evet’te buluşacak.’ diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim