• Erzurum17 °C
  • Erzincan23 °C
  • Ağrı20 °C
  • Ankara16 °C
  • İstanbul20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FETÖ artık Pakistan'da hayat alanı bulamayacak
23 Şubat 2017 Perşembe 23:31

FETÖ artık Pakistan'da hayat alanı bulamayacak

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'i resmi törenle karşıladı.
Erzurum Seçimleri- Başbakan Binali Yıldırım, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile yaptığı ortak basın toplantısında 15 Temmuz darbe girişimine değinerek, "Terör örgütü Fetullahçı örgüt faaliyette bulunduğu 170'e yakın ülkede büyük bir tehdittir. Kardeş Pakistan'ın değerli kardeşimin atacağı ilave adımlar ile FETÖ artık Pakistan'da hayat alanı bulamayacak. Tamamen ülkeyi terk edecektir" dedi.
Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'i resmi törenle karşıladı. Resmi tören sonrasında Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 5. Toplantısı öncesinde iki ülke arasında 10 anlaşma imzalandı. İmza töreni sonrasında ortak basın açıklaması yapıldı.

"KARDEŞ PAKİSTAN'IN ATACAĞI İLAVE ADIMLAR İLE FETÖ ARTIK PAKİSTAN'DA HAYAT ALANI BULAMAYACAK" 

Başbakan Binali Yıldırım 15 Temmuz darbe girişimine değinerek, "Terör örgütü Fetullahçı örgüt faaliyette bulunduğu 170'e yakın ülkede büyük bir tehdittir. Kardeş Pakistan'ın da güvenliğine kamu düzenine karşı bir tehdit oluşturduğunu düşündüğümüz bu terör örgütünün bütün izlerinin silinmesi ve Pakistan'dan çıkarılması konusunda çok titiz bir yaklaşımımızın olduğunu biliyoruz. Bunun için teşekkür ediyoruz. Kardeş Pakistan'ın değerli kardeşimin atacağı ilave adımlar ile FETÖ artık Pakistan'da hayat alanı bulamayacak. Tamamen ülkeyi terk edecektir" diye konuştu.

"SERBEST TİCARET ANLAŞMASININ 2017 YILINDA SONUÇLANDIRILMASI İÇİN TALİMATI VERDİK" 

Türkiye ile Pakistan arasındaki ticari, ekonomik ve ikili ilişkilere değinen Yıldırım, "Pakistan ile bütün alanlardaki ilişkilerimizi tarihi, köklü, kardeşlik hukuku içerisinde geliştiriyoruz. Bundan sonraki hedefimiz başta ikili ticaret ve yatırım olmak üzere bölgesel konularda uluslararası konularda var olan ilişkilerimizi daha da derinleştirerek sürdürmektir. Bugünkü görüşmelerimizde özellikle ticari, ekonomik ilişkilerimizin yanı sıra enerji alanında işbirliği, alt yapı ulaşım alanında işbirliğine yönelik atılacak adımları konuştuk. İlişkilerimizi, yatırımlarımızı istediğimiz düzeye çıkaracak serbest ticaret anlaşmasının 2017 yılında sonuçlandırılması ve imzalanması konusunda da ilgili bakanlara gerekli talimatı verdik" ifadelerini kullandı.

"BÖLGEDE HUZUR VE REFAHIN TESİSİ ÖNEMLİ" 

Başbakan Binali Yıldırım, "Kıymetli kardeşim Başbakan Navaz Şerif ile sadece ikili ilişkileri görüşmedik. Bölgesel ve uluslararası konuları da ele alma fırsatımız oldu. Bölgede huzur ve refahın tesisi önemli. Bu yolda iki kardeş ülke Pakistan ve Afganistan arasındaki işbirliğinin gelişmesini sorunların görüşmelerle çözüme ulaştırılmasının önemine vurgu yaptık. Bu konuda Türkiye olarak üzerimize düşen ne hükümlülük varsa yerine getireceğimizi bir kez daha ifade ettik. Pakistan ve Afganlı kardeşlerimizin iyi komşuluk ilişkilerini devam etmesi. Terör ile mücadele başta olmak üzere bir çok sorunun çözümünü kolaylaştıracak. Bölgedeki istikrarın ve güvenin gelişmesine önemli katkı sağlayacaktır. Ortak değerleri paylaştığımız Pakistan ile bölgesel ve uluslararası platformlardaki işbirliğimiz hakikaten fevkalade iyi gitmektedir. Bu işbirliği sayesinde ülkemizin bölgesel ve küresel istikrar daha fazla katkıda bulunmasından memnuniyet duyuyoruz" diye konuştu.

"TÜRKİYE DE PAKİSTAN DA BU TERÖR İLLETİNDEN KURTULACAKTIR" 

Türkiye ve Pakistan'ın terör ile olan mücadelesine değinen Yıldırım, "Pakistan da Türkiye gibi çağımızın vebası teröre karşı zorlu bir mücadele vermektedir. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen terör olayları bugün de sanırım bir terör olayı gerçekleşti. Saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Türkiye de Pakistan da bu terör illetinden kurtulacaktır. Bunu başaracaktır. Bu konuda da yakın işbirliğimiz bundan sonra da aynı şekilde dayanışmamız devam edecektir. Çok yaşa Pakistan, çok yaşa Türkiye - Pakistan dostluğu" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN TERÖR İLE MÜCADELESİNE DESTEK VERİYORUZ" 

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif de yaptığı konuşmada Türkiye ile Pakistan arasındaki işbirliğinin önemine değindi. 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Navaz Şerif, "Türkiye, bu darbe girişiminin arkasına bulunan yasa dışı örgüt konusunda herkesi uyandırmıştır. Pakistan da aynı şekilde bu mücadeleye destek vermektedir. Türkiye'nin düşmanlarının Pakistan'ın düşmanları olduğunun bu vesileyle bir kez daha belirtmek istiyorum. Türkiye'nin terör ile mücadelesine destek veriyoruz. Türkiye'nin bu vizyonu karizmatik Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan'ın gösterdiği yol çerçevesindedir" diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim