• Erzurum15 °C
  • Erzincan17 °C
  • Ağrı16 °C
  • Ankara13 °C
  • İstanbul15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
, İbni Haldun üzerinden Erdoğan'a mesaj verdi
05 Haziran 2017 Pazartesi 16:00

, İbni Haldun üzerinden Erdoğan'a mesaj verdi

AKP'nin eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in İbni Haldun’dan yaptığı “Büyük yapılar ve saraylar yapmaya başlarlar, böylece onlar devlet ve onun servetinin meyvelerinden faydalanırlar” alıntısı dikkat çekti.

Erzurum Güncel- AKP'nin eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in İbni Haldun’dan yaptığı “Büyük yapılar ve saraylar yapmaya başlarlar, böylece onlar devlet ve onun servetinin meyvelerinden faydalanırlar” alıntısı dikkat çekti.

AKP’li eski Bakan Ömer Dinçer, Habertürk gazetesindeki bugünkü yazısında “Son günlerde ismini sıkça duyduğumuz büyük bilgin İbni Haldun’un Mukaddime’sinden seçmeler yaptım. Zakir Kadiri Ugan’ın tercümesinden aktarıyorum” dedi.

Ömer Dinçer’in İbni Haldun’dan yaptığı “Umumun boyun eğeceği kesin ve riayeti vacip siyasi kanunlara başvurmak icap eder; bütün halkın boyun eğeceği hüküm ve kanunlar konulur. Devlet bu gibi bir siyaset takip etmediği takdirde, o devlette düzenlik husule gelmez, hâkimiyeti yerleşmez ve o devlet yıkılır. Bu ise yüce Tanrı’nın bundan önce geçip giden kavimlere tatbik ettiği kanundur” alıntı dikkat çekti.

“BÜYÜK YAPILAR VE SARAYLAR YAPMAYA BAŞLARLAR”

Ömer Dinçer’in “İktidarın yıkılması” ara başlığıyla aktardığı bölüm ise şöyle:

“Devlet kurarak hükümdarlığı elde ettikten sonra, (sonra gelen) hükümdarlar zorluklara katlanmayı bırakarak rahatlık ve sükûnet içine dalmayı ihtiyar ederler. Büyük yapılar ve saraylar yapmaya ve güzel giyimler giymeye başlarlar, böylece onlar devlet ve onun servetinin meyvelerinden faydalanırlar, kurdukları saraylarına sular akıtırlar, bahçeler ve havuzlar vücuda getirirler. Bu suretle dünya rahatlarına dalarlar, rahatlığı zahmet ve meşakkatlere tercih ederler. İktidarları dahilinde giyimlerinin incelik ve nefisliğine, yemeklerinin güzelliğine, tabak, çanak ve yataklarının hoşluğuna önem verirler. Bunlara alışırlar, nesilleri, oğul ve torunları ata ve babalarından bunları tevarüs ederler, Tanrı bunların hâkimiyet ve devletlerinin sona ermesini ve yıkılmasını takdir edinceye kadar onlar bu yaşayışlarına devam ederler.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim