• Erzurum19 °C
  • Erzincan24 °C
  • Ağrı21 °C
  • Ankara27 °C
  • İstanbul25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki konuda referandum önerdi
28 Şubat 2017 Salı 15:25

İki konuda referandum önerdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi ve Rakka operasyonu için referandum yapılmasını teklif etti.
Erzurum Seçimleri- 'Suriye vatandaşlığı ve Rakka operasyonu ile ilgili referanduma gidelim'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. 

Suriye'lilere vatandaşlık verilmesine ve Rakka operasyonuna ilişkin referandum önerisinde bulunan Kılıçdaroğlu, "Şimdi vatandaşlık verilecek. İsteniyorsa. Referanduma gidilsin. Hep diyorlar ya millet bilir. Milletten korkmayacaksınız bizim gibi. Suriyeliler için 36 milyar lira, eski para 36 katrilyon. Kendi ülkesinde bizim vatandaşımız ikinci sınıf vatandaş. Şimdi Rakka'ya gideceğiz deniyor. Üst akıldan talimat aldılar Rakka'ya gidecekler. Gelin referandum yapalım. Bu ülkenin gariban çocukları Rakka'ya gitsin mi gitmesin mi? Anadolu'nun gariban çocukları Rakka'ya gidecek şehit olacak. Beylerin çocukları Ankara'da, İstanbul'da doları istif edecek onlara bir şey olmayacak" dedi.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 397 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı davada beraat etmesine ilişkin Kılıçdaroğlu, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve çalışanlarını hapise atmak istiyorlardı. Sahte deliller ürettiler gizli tanıklarını devreye koydular. Sayın Kocaoğlu 397 yıl hapis cezası ile yargılandı. Dün kendisi ve arkadaşları beraat etti. Aziz Kocaoğlu'ndan niye rahatsız oluyorlardı? Çünkü İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uluslararası kredi notu Türkiye Cumhuriyeti devletinin kredi notundan daha iyi. Sağır kulaklar duysun" diye konuştu.


"28 ŞUBAT'A DARBESİNE NE KADAR KARŞIYSAK 20 TEMMUZ DARBESİNE DE O KADAR KARŞIYIZ" 

Kılıçdaroğlu, "28 Şubat'a darbesine ne kadar karşıysak 20 Temmuz darbesine de o kadar karşıyız. 28 Şubat'ta görevine son verilen öğretmenlerin sayısı 3 bin 507. karşıysak 20 Temmuz sonrası görevine son verilen öğretmenlerin sayısı 30 bin 470. Yükseköğrenim kurumlarından ihraç edilen akademisyenler 28 Şubat'ta 139 kişi. 20 Temmuz darbesinden sonra 4 bin 811. Emniyet mensubu 28 Şubat'ta 331. 20 Temmuz'dan sonra 24 bin 568. 150'yi aşkın gazeteci, hapiste. Çoğunun iddianamesi hazırlanmıyor. İçeride kalsınlar diye. 

Kamudan ihraç edilen personel sayısı 20 Temmuz darbesinden sonra 127 bin kişiyi aştı. Hapishaneler tıka pasa doldu. Mağdur ailelerin sayısı 1 milyonu aştı. Biz mağdur ailelere sahip çıktığımız zaman bizi suçluyorlar. 'FETÖ'ye sahip çıkıyorsunuz' diyorlar biz mağdura sahip çıkıyoruz darbecilere değil. Bunların yaptıkları ile 12 Eylül darbesinden sonra yapılanlar ile aynı değil midir? Darbeci mantık. Her şeyi ben bilirim. Elimde sopa ile insanları dizayn ederim mantığı. 1 milyon mağdur aileye sesleniyorum; biz ne ile suçlarlarsa suçlasınlar sizin yanınızda olacağız" ifadelerini kullandı.


"EN SONA ADANA'DA İNTİHAR OLDU HANGİ İNANÇ DİN İMAN KABUL EDER BUNU?" 

İbrahim Kaboğlu'nun ihraç edilmesine ilişkin Kılıçdaroğlu, "Kaboğlu'nun pasaportuna da el koydular. Yurt dışında ders vermeye gidemiyor. Hz. Ömer'in Dicle'ni kenarında bir koyun kayıp olsa sorumlusu benim anlayışından masum insanları da biz hapise atabiliriz anlayışına geldik. Nasıl bir mantık bu? 20'ye yakın intihar var. En sona Adana'da oldu. Hangi inanç din iman kabul eder bunu? Sonuna kadar söyleyeceğiz. Türkiye iyi yönetilmiyor" dedi.


"15 YILDIR İKTİDARDALAR. 15 YIL ÖNCE İNSANLAR KÖMÜRE MUHTAÇTI. ŞİMDİ YİNE MUHTAÇ" 

Kılıçdaroğlu, "15 yıldır iktidardalar. 15 yıl önce insanlar kömüre muhtaçtı. 15 yıl sonra yine insanlar kömüre muhtaç. Muhtaç olanlara sesleniyorum. 15 yıldır geliriniz artmadı mı? Kendi gelirleri 6 kat arttı. Muhtaç aileler yine kömüre muhtaç. Kömür de verilsin her türlü imkân sağlansın ama önemli olana geliri arttırıp kimseye muhtaç olmamasını sağlamak" dedi.


"15 YILDA GELİR 3 KAT ARTTI DİYORLAR. 6 BUÇUK MİLYON İŞSİZ VAR" 

Kılıçdaroğlu, "15 yılda gelir 3 kat arttı diyorlar. 6 buçuk milyon işsiz var. Nasıl oluyor? Kriz dönemlerinden daha yüksek bir işsizlik var. Birileri için Türkiye cennet birileri için cehennem.İstikrar diyorlardı. 15 yıldır hükümetsiniz. İstediğinizi yapıyorsunuz. 15 yılın sonunda işsizlik arttı. Terörsüz bir Türkiye'yi devir aldınız. Türkiye kan batağı içinde. Bütün komşularımız ile aramızı bozdunuz" dedi.


"TÜRKİYE'DEKİ SURİYELİ SAYISI 4 MİLYONDAN AZ DEĞİL" 

Kılıçdaroğlu, "Kaç Suriyeli var Türkiye'de kimse bilmiyor. Sayı emin olun 4 milyondan az değil. Bizim gençlerimiz Suriye için Suriye'de şehit oluyor. Anadolu'nun gariban çocukları. Onların gençleri Türkiye'de nasıl oluyor bu? Üstelik iş bulup çalışıyorlar. Bizim çocuklarımızın işi yok. Sigortasız çalışıyorlar bizim çocuklarımıza kapılar kapanıyor. Suriyeliler geldi savaştan kaçtı. Kamplarda tutalım yemeğini, aşını verelim. Esnafın yanında iş yeri açıyor. Bizim esnaf vergi veriyor. Suriyeli esnaf vergi vermiyor. Bu düzene hayır demeyecek misiniz?" diye konuştu.


"SURİYE VATANDAŞLIĞI VE RAKKA OPERASYONU İLE İLGİLİ REFERANDUMA GİDELİM" 

Suriye'lilere vatandaşlık verilmesine ve Rakka operasyonuna ilişkin referandum önerisinde bulunan Kılıçdaroğlu, "Şimdi vatandaşlık verilecek. İsteniyorsa. Referanduma gidilsin. Hep diyorlar ya millet bilir. Milletten korkmayacaksınız bizim gibi. Suriyeliler için 36 milyar lira, eski para 36 katrilyon. Kendi ülkesinde bizim vatandaşımız ikinci sınıf vatandaş. Şimdi Rakka'ya gideceğiz deniyor. Üst akıldan talimat aldılar Rakka'ya gidecekler. Gelin referandum yapalım. Bu ülkenin gariban çocukları Rakka'ya gitsin mi gitmesin mi? Anadolu'nun gariban çocukları Rakka'ya gidecek şehit olacak. Beylerin çocukları Ankara'da, İstanbul'da doları istif edecek onlara bir şey olmayacak" diye konuştu.

"BAKKALIN, MANAVIN, ÇİFTÇİNİN 18 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU MİLLETVEKİLİ OLACAK MI?" 


Milletvekili seçilme yaşının 18'e indirilemesine ilişkin Kılıçdaroğlu, "Şimdi de gençleri kandırmak için 18 yaşında milletvekili olmayı getirdik diyorlar. Bu 18 yaşı kendi çocukları için getiriyorlar. Bakkalın, manavın, çiftçinin 18 yaşındaki çocuğu milletvekili olacak mı? Kendi çocuklarına istikbal hazırlıyorlar. Genç arkadaşım hala bu düzene hayır demiyor musun?" dedi.


"TÜRKİYE'Yİ GEREKİRSE TEK ADAMA FEDA EDERİM MANTIĞI" 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. 16 Nisan'da yapılacak olan referanduma ilişkin Kılıçdaroğlu, "Tek adam rejimi kuracağız diyorlar. Parlamenter demokratik sistemden vazgeçiyoruz. Tek adam rejimi kuracağız. Diyorlar. Benim için Türkiye'nin hiçbir sorunu önemli değil bir kişinin sorunu benim için çok önemli. Ben Türkiye'yi gerekirse tek adama feda ederim mantığı ile yola çıkmış vaziyetteler. Aklımın almadığı konu da budur. Ülkenin bu kadar sorunu varken neden rejim değişiyor? Biz illa tek adam rejimi olsun derken Hindistan uzaya roketle 104 nano uydu gönderdi ve dünya rekoru kırdı. Biz ne ile uğraşıyoruz. Tek adama her türlü imkanı verelim diyorlar. Neden tek adam rejimi? Hangi gerekçeyle? Bir Allah'ın kulu da çıkıp anlatsın "şunun için evet deyin" diye. Çıkıp anlatsın" diye konuştu.


"HAYIR DİYEN TERÖRİSTTİR SÖZLERİ, KAMUOYUNDAN TEPKİ GELİNCE BUNDAN VAZGEÇTİLER" 

Kılıçdaroğlu, "Buldukları tek bir şey var: Hayır diyen teröristtir. Kamuoyundan tepki gelince bundan vazgeçtiler. Bunu söyleyenler, terör örgütlerine yardım ve yataklık yapanlardır. Neden bütün yetkiler bir kişiye verilsin? İşin garip tarafı da bu. Neden 600 milletvekili? 550 neyinize yetmiyor da 600" dedi.


"BİR KİŞİ HATA YAPARSA FATURAYI 80 MİLYON ÖDER" 

Kılıçdaroğlu, "Neden meclisi fesih yetkisi veriyorsunuz? Hangi gerekçeyle cumhurbaşkanı taraflı olacak? Gelip yemin edecek. Bir partinin genel başkanı nasıl hakim tayin edecek ve o hakim nasıl tarafsız olacak? Beşer şaşar diye bir sözümüz var. İnsandır şaşar. Bir kişi hata yapınca faturayı gerektiğinde aile öder. Peki tek adam rejiminde bir kişi hata yaparsa faturayı 80 milyon öder. Bir kişi hadi arkadaşlar savaş ilan ediyoruz. Meclis'i fesif yetkisi de var" dedi.


"BİR KİŞİYE DEVLETİ TESLİM EDERSENİZ BİRİLERİ KANDIRIRSA 12 SAATTE O GÜÇLER DEVLETİ ELE GEÇİRİR" 

Kılıçdaroğlu, "Bize evet oyu kullanın diyorlar. Bir tane mantıklı gerekçe göster evet diyeyim. Ama ben sana yüzlerce mantıklı gerekçe gösteriyorum. Sevgili vatandaşım git huzur içinde hayır de. Yıllar yılı Orhan Gencebay'ın çok güzel bir şarkısını dinleyip söyledik. Hatasız kul olmaz diye. Hata insan ait bir özelliktir. Hatasız kul olmaz. Önemli olan hatadan ders çıkarmaktır. Bir kişiye devleti teslim ederseniz ve o kişiyi birileri kandırırsa 24 saatte, o bile uzun 12 saatte o güçler devleti ele geçirir. İnce ince çalışmaya gerek yok. Bir kişiyi kandırmanız yeter. Böyle bir maceranın içine Türkiye sürüklenebilir mi? Sürüklenmemeli" diye konuştu.


"DEVLETİN SİGORTASI, SİBOBU VARDIR. KULLANDIĞIMIZ ARABADA BİLE YEDEK LASTİK OLMASI LAZIM" 

Kılıçdaroğlu, "Bu kadar yetkiyi evliyaya versen evliyayı azdırırsın diye bir söz vardır. Aynı tablo ile karşı karşıyayız. Bu kadar yetki bir kişiye verilemez. Doğru değildir. Devletin sigortası vardır. Sibobu vardır. Kullandığımız arabada bile yedek lastik olması lazım. Yedek lastik olamadan sizi yola çıkarmazlar" dedi.


"BU KADAR YETKİ VERİLİRSE MUHTARLIĞIN KAPISINA ANAHTARI ASAR" 

Kılıçdaroğlu, "Bir kararname çıkarırlar muhtarlıkları kaldırdım derler. Yarın miting meydanlarında olmasa bile, ben TBMM'yi fesh ediyorum. Muhtarlığı niye fesh etmeyeyim. Bu kadar yetki verilirse muhtarlığın kapısına anahtarı asar. Hala hayır demeyecek misin sevgili muhtar kardeşim" dedi.


"EVET OYUNUN VEBALİ AĞIRDIR. ÇOCUKLARINIZA, BAYRAĞINIZA, SAYGI DUYUYORSANIZ HAYIR DİYECEKSİNİZ" 

Kılıçdaroğlu, "Evet oyunun vebali ağırdır. Evet oyunun vebali ağırdır. Çocuklarınıza, bayrağınıza, vatanınıza saygı duyuyorsanız tek yolu vardır; bu kadar yetki bir kişiye verilmez hayır diyeceksiniz. Hayır olursa sonunun ne olacağını biliyoruz. Evet olursa sonunun ne olacağını bilmiyoruz" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim