• Erzurum25 °C
  • Erzincan30 °C
  • Ağrı30 °C
  • Ankara32 °C
  • İstanbul30 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ilıcalı; “Fransa'daki seçmenin kararı belli”
21 Mart 2017 Salı 18:10

Ilıcalı; “Fransa'daki seçmenin kararı belli”

AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Fransa'daki seçim çalışmalarına devam ediyor. Ilıcalı, çalışmaların ikinci gününde de Vannes kentinde yaşayan gurbetteki seçmenlere seslendi.

Erzurum Güncel- Ak Parti Genel Merkezi tarafından yurtdışında yaşayan vatandaşlara Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatmak için görevlendirilen, Ak Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Fransa'daki çalışmalarının ikinci gününde Vannes şehrindeki gurbetçilerle bir araya geldi. Toplantı öncesi Ilıcalı, Batı Fransa Seçim Koordinasyon Merkezi üyeleri, Vannes SKM, Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları, Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) üyeleri ve vatandaşlarla aynı sofrada buluştu. Yemeğin ardından geçilen toplantıda, gurbetçilere Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini madde madde anlatan Milletvekili Ilıcalı "Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıkmasına vesile olan bir milletvekili olarak onurlu ve gururluyum. Bu değişikliği önemsememdeki asıl neden; bu zamana kadar birçok anayasa değişikliği yapılmış ama bu değişiklikleri millet değil, vesayetin gücünü artırmak isteyen darbeci zihniyetler yapmıştır. Şimdi ise milletin kararıyla böyle bir değişikliğe gidiliyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile inşallah çok önemli değişiklikler yapılacak. Daha güçlü bir yasama, daha güçlü bir yürütme ve daha bağımsız bir yargı için son sözü sizler söyleyeceksiniz. Yeni sistemle birlikte Türkiye '2023 yılında ilk 10 ekonomi' hedefine daha hızlı yaklaşacak. "dedi.
Gurbetteki seçmenlere sandığa gitmeleri yönünde hatırlatmalarda bulunan Ilıcalı "Büyük projelerin art arda hayata geçirildiği ülkemizde siyasi ve ekonomik istikrarın sürmesi ve ülkemizi geriye götüren koalisyon hükümetlerinin tarihe gömülmesi için sizlerin vereceği karar çok önemli. Bu zamana kadar çok sayıda koalisyon hükümeti gördüm. Bu hükümetler döneminde hazırladığımız projeler sekteye uğratıldı, bürokratik engeller nedeniyle kabul edilmedi. Ülkemizdeki ekonomik ve siyasi istikrarsızlıklar nedeni ile yabancı yatırımcı maalesef bizi geçmişte hiç tercih etmedi. Cumhurbaşkanlığı sistemi o zamanlarda olsaydı şu an ülkemiz çok daha güçlü ve gelişmiş bir durumda olacaktı. Şimdi söz milli iradenin, yani sizlerin. Üzerinize düşen vatandaşlık görevini yaparak ülkemizin bekası için sandığa gidip oy kullanmalısınız. " diye belirtti.
Fransa’da bulunduğu süre içerisinde birçok seçmen ile bir araya gelen Ilıcalı, seçmenin kararının belli olduğunu belirtti. Ilıcalı “Elbette bilimsel tabanlı bir anket çalışması yapılmadan oran vermek doğru olmayabilir ancak gördüğüm kadarıyla Fransa’da yaşayan gurbetçilerimizin kararı belli olmuş, akıllarında soru işareti kalmamış. Karşılaştığım vatandaşlarımızın tümü ülkemizin geleceği için referandumda “Evet” oyu kullanacağını belirtti. 2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransa’daki gurbetçilerimiz yüzde 66'lık bir oranla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a destek vermişti. Bu referandumda da “Evet”" oranın en az yüzde 70 civarında olacağını tahmin ediyorum.” şeklinde konuştu.
Yaklaşık 3 saat süren toplantının sonunda Ilıcalı, vatandaşın sorularını yanıtladı. Fransa'daki çalışmaların 2'inci gününde, Vannes şehrinde de yoğun ilgiyle karşılanan Ilıcalı'nın referandum toplantıları, cuma gününe kadar devam edecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim