• Erzurum7 °C
  • Erzincan10 °C
  • Ağrı9 °C
  • Ankara14 °C
  • İstanbul15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabine değişikliği için gün netleşti kaç kişi gidecek?
29 Mayıs 2017 Pazartesi 13:16

Kabine değişikliği için gün netleşti kaç kişi gidecek?

Kabine değişikliği ne zaman olacak kabinede kimler gidecek kimler kalacak? Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi merak edilen konuyu bugünkü yazısında kaleme aldı.

Erzurum Seçimleri- Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, kabine değişikliğinin cuma günü yapılmanın AK Parti kulislerinde sürpriz olmayacağının konuşulduğunu yazdı. Selvi'ye göre Erdoğan, kapsamlı bir değişikliğe giderse 7-8 ismi değiştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti'nin başına geçmesiyle birlikte iktidar partisinde yeni bir dönem başlıyor. Erdoğan'ın yeni bir atılım başlatacağı partide kabine değişikliğine kesin gözüyle bakılıyor.

AK Parti kulislerini yakından takip eden gazetecilerden Selvi, son durumu "Kabine değişikliğinde ilginç kulis" başlıklı köşesinde paylaştı.

Selvi, Erdoğan'ın düzenli olarak MYK ve MKYK toplantılarına başkanlık edeceğini yazdı. Vitrinin yenilenmesinin ardından kabine değişikliğinin yapılacağını duyuran Selvi, köşesinde edindiği kulisleri böyle aktardı:

CUMA SÜRPRİZ OLMAZ

Kabine değişikliğinin bu hafta içinde gerçekleşmesi bekleniyor. AK Parti’de Bakanlar Kurulu değişiklikleri genellikle cuma gününe denk geldiği için, kabine değişikliği için, ‘Hayırlı Cuma’ beklentisi hâkim. “Cuma olursa sürpriz olmaz ama haftaya da kalabilir” denildi.

Bu arada kulislerde Başbakan Binali Yıldırım’ın kabine değişikliğini zorunlu gördüğü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise acele etmeme yanlısı olduğu konuşuluyor. Erdoğan bir süre önce, “Her alanda da hükümetimizin başarısı, bu başarıyı değerlendirme Sayın Başbakan’ın tasarrufunda her alan olabilir” demişti.

BAŞBAKAN 4-5 İSMİN DEĞİŞMESİNDEN YANA

Bu sözler Cumhurbaşkanı’nın aceleci davranmayacağını gösteriyor. Ama kabine değişikliğinde ok yaydan çıktı. Artık kulislerde gidecek isimler, bakan olacaklar, hatta kimin hangi bakanlığa geleceği konuşulmaya başlandı. Başbakan’ın 4-5 isimlik bir değişikliği gerçekleştirmekten yana olduğu, Cumhurbaşkanı’nın ise ekonomi yönetimi, dış politika, kabine içinde yer değişikliği ve yeni isimlerin kabineye girmesi gibi denklemleri birlikte değerlendirdiği söyleniyor.

MYK'YA GİRECEK İSİMLER FİKİR VERECEK

İlk kez bakan olacak yeni isimler var. Bugün MYK’ya girecek isimler kabine konusunda da bir fikir verecek. Eğer Cumhurbaşkanı geniş kapsamlı bir değişikliğe giderse 7-8 ismin değişeceği söyleniyor. Erdoğan, kabine değişikliğine isteksiz ama artık bu değişikliğin yapılmasının zamanının geldiğine kanaat getirirse o zaman sınırlı bir değişiklikle yetinebilir.

Yazının tamamı için tıklayın

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim