• Erzurum14 °C
  • Erzincan18 °C
  • Ağrı15 °C
  • Ankara24 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kılıçdaroğlu'ndan Almanya'ya tepki
03 Mart 2017 Cuma 15:59

Kılıçdaroğlu'ndan Almanya'ya tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Adalet ve Kalkınma Partisi'nden 2 milletvekili Almanya'da konuşacak, konuşmaları iptal edilmiş. Asla ve asla doğru değildir.
Erzurum Seçimleri- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Adalet ve Kalkınma Partisi'nden 2 milletvekili Almanya'da konuşacak, konuşmaları iptal edilmiş. Asla ve asla doğru değildir. Hem dünyaya yeri gelir demokrasi dersi verirsiniz hem de bir partinin 2 bakanı gider konuşmak ister, siz o konuşmaları şu veya bu gerekçeyle yasaklarsınız. Asla doğru bulmuyoruz, asla" dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ataşehir'de Sivas derneklerinin, federasyonlarının ve vakıfların temsilcileriyle bir araya geldi.

Burada konuşan Kılıçdaroğlu, " 'Evet' 'hayır' kutuplaşması olur mu? İktidar kanadı yani 'evet'i savunanlar böyle bir kutuplaşmaya zemin hazırlamak istiyorlar. 'Hayır' diyenleri teröristler sınıfına koydular. Ben çıktım şunu söyledim; 'evet' diyen de 'hayır' diyen de bizim vatandaşımızdır ve benim başımın üstünde yeri vardır. Asla ve asla ayrımcılığa, asla ve asla oyunu ve iradesini farklı kullandı diye onu düşman sınıfına koymak bizim vicdanımızın kabul edebileceği bir şey değildir. Bizim ahlakımızın kabul edeceği bir şey değildir. Herkesin iradesine saygılıyız. O iradenin tecellisi de başımızın üstündedir. Bunu bütün arkadaşlarımızın kabul etmesini isterim. Konuşurken, kendi düşüncelerinizi savunurken asla karşıdaki kişiyi hor görmeyiniz. Efendim 'bu işi bilmez' niye bilmesin. Ben biliyorsam o da biliyor. Benim bildiğim farklı onun bildiği de farklı olabilir. O nedenle bizler düşüncelerimizi ifade ederken özgüvenimizle, inanarak; ama karşı tarafından düşüncesine saygı duyarak düşüncelerimizi dile getirmeliyiz. Bakın dün bir olay yaşadık. Adalet ve Kalkınma Partisi'nden 2 milletvekili Almanya'da konuşacak, konuşmaları iptal edilmiş. Asla ve asla doğru değildir. Hem dünyaya yeri gelir demokrasi dersi verirsiniz hem de bir partinin 2 bakanı gider konuşmak ister, siz o konuşmaları şu veya bu gerekçeyle yasaklarsınız. Asla doğru bulmuyoruz, asla. Onlar da çıkmalı kendi düşüncelerini ifade edebilmeli. Eğer siz yeri geldiğinde dünyaya demokrasi dersi vereceksiniz yeri geldiğinde de Türkiye'den 2 bakanın konuşmasına engel çıkaracaksınız. Asla doğru bulmuyoruz, asla... Herkes düşüncesini özgürce ifade edebilmelidir. Herkesin düşüncesine toplumun her kesimi saygı göstermelidir" dedi.

"İKTİDAR KANADI BİZİM KAVGA ETMEMİZİ İSTİYOR"

Kılıçdaroğlu, "İktidar kanadı bizim kavga etmemizi istiyor, bu tuzağa düşmeyeceğiz. Kamplaştırmak istiyor, bu tuzağa düşmeyeceğiz. 

Benimle farklı düşünen insan benim kardeşimdir. Aynı toprakta yaşamıyor muyuz, aynı havayı teneffüs etmiyor muyuz, aynı caddelerde sokaklarda gezmiyor muyuz? O zaman niye düşman, niye kamplaşma? Neden birbirimizi öteki gibi algılamak istiyoruz. Buna izin vermemeliyiz. Hep birlikte buna izin vermemeliyiz. Tam tersine bilgili, birikimli, aklı başında, sakin düşüncelerimizi aktarmalıyız. Onların da düşüncelerini dinlemeliyiz. Farklı düşünebiliriz; ama bir arada yaşıyoruz. Bunu kimse unutmasın" ifadesini kullandı.

"NİYE BU BAŞKANLIK SİSTEMİNİ GETİRİYORSUN?"

Koalisyonlar döneminde büyümenin daha hızlı olduğunu söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Söylenen şu; 'Başkanlık sistemini getiriyoruz. Neden? Türkiye koalisyonlardan çok çekti, koalisyon olmasın'. Gayet basit şu soruyu soracaksınız? 15 yıldır bu ülkede koalisyon mu var? Yoksa vardı da biz mi farkında değiliz. İyi de 15 yıldır bu ülkede koalisyon yoksa ve sen de bir daha iktidar olacağını düşünüyorsan niye bu başkanlık sistemini getiriyorsun? Hangi gerekçeyle getiriyorsun? Almanya'ya bakın kaç yıldır koalisyonlarla yönetiliyor; 30 yıldan fazla. İstikrar var mı Almanya'da, var. Büyüme var mı, var. Dış ticaret açığı değil dış ticaret fazlası var mı, var. Bütün Avrupa Birliği'nin patronu oldu mu, oldu. Ne ile oldu, koalisyonlarla oldu. Sorun koalisyon tek parti olmanın ötesinde bir sorun. Sorun bir memleketi akılla mı yöneteceksiniz, ön yargıyla mı yöneteceksiniz? Sorun budur" diye konuştu.

"İŞSİZLİK ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR"

Kılıçdaroğlu, "'Başkanlık sistemini getiriyoruz, terörü önleyeceğiz'. Onun da cevabı gayet basit, siz terörü önlediniz de size engel olan çıktı mı? Kim engel oldu? 15 yıldır iktidardalar. Değerli arkadaşlarım sıfır terörle devralındı ve Türkiye bugün kan gölüne döndü. Demek ki bu söylem de doğru değil. 'Ekonomide istikrar olacak'. Enflasyon rakamları yeni açıklandı. Çift rakamlı enflasyona gidiyoruz tekrar. İşsizlik almış başını gidiyor. Ülkeyi kim yönetiyor; 15 yıldır tek parti. Bir sorun var mı tek partinin içinde, hiçbir sorun yok görünüyor. Karar alıyorlar mı, alıyorlar. Parlamentondan istedikleri kanunu çıkarıyorlar mı, çıkarıyorlar. O zaman neden başkanlık sistemi, neden?" ifadesini kullandı.

"HAYIR ÇIKARSA BİNALİ BEY GÖREVİNİN BAŞINDA OLACAK"

Bir davetlinin "Hayır çıkarsa Türkiye'yi nasıl bir gelecek bekler? Ekonomide büyük istikrarsızlar olur mu?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Hiçbir şey olmaz arkadaşlar. Hayır çıkarsa ne olacak? Sayın Cumhurbaşkanı yerinde oturuyor mu, oturuyor. Hayır çıktığı zaman düşecek mi, hayır. Yine Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürecek. Ne zamana kadar, bir daha ki seçimlere kadar. Başbakan mı düşecek, hayır. Başbakan ve bakanlar yine görevini yapacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi eskiden olduğu gibi kanun yapacak. Yani bir şey olmayacak. Evet çıkarsa o zaman bizi büyük bir macera bekliyor. Sonu belli olmayan bir macera. Geçen salı günü söyledim, yine söylüyorum; 'En kestirme yol, en iyi bildiğin yoldur'. Bizim 140 yıllık bir parlamenter geleneğimiz var. Demokratik parlamenter rejimimiz var. Bunun aksayan yönleri var elbette. Düzeltilmesi gerekir mi, elbette düzeltilmesi gerekir. Ama bildiğimiz bir yol. 'Başbakanlığı kaldırıyoruz'. Niye kaldırıyoruz başbakanlığı. Kaldırmayalım. Hayır çıkarsa Binali Bey görevinin başında olacak" diye cevap verdi.

"SANDIĞA GİDERKEN DÜŞÜNEREK GİDİN"

"Sandığa giderken düşünerek gidin" diyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Neden düşünerek gideceğiz. Çünkü demokrasiyi mi istiyoruz? 

Her türlü yetkinin bir kişiye verildiği bir tek adam yönetimi mi istiyoruz? Bunun kararını vereceğiz. Bunun a partisiyle, b partisiyle ilgili yok. Anayasanın bir partiyle ilgisi var mı, yok" ifadesini kullandı.

"GÜVEN DUYMAYACAK"

Zamanın kutuplaşma, ayrışma ve kutuplaşma zamanı olmadığını dile getiren CHP lideri Kılıçdaroğlu,"Anayasa değişikliği kabul edilirse. Bir partinin genel başkanı Anayasa Mahkemesi'nin 15 üyesinden 12'sini tayin edecek. Düşünün Anayasa Mahkemesi'nin 15 üyesinden 12'sini ben tayin ediyorum. Ve sonra bak burası adalet dağıtacak diyeceğiz. En azından diğer partiye mensup arkadaşlar diyecek ki; '15 üyesinin 12'sini CHP'li başkan tayin etti. Adaleti sağlar mı burası?'. Güven duymayacak. Dolayısıyla bu değişikliğin topluma hangi faturalar getirdiğini bilmemiz lazım. Asıl onları konuşmamız lazım" şeklinde konuştu.

"BU YETKİ ATATÜRK'E VERİLMEMİŞTİR"

Seçmene sandığa gitme çağrısı yapan ve CHP'nin bütün sandıklara sahip çıkacağını belirten Kılıçdaroğlu, "80 milyon vatandaş Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne milletvekili gönderir. 80 milyonun iradesidir orası. Ama bir kişinin iradesi çıkıyor, hiçbir gerekçe göstermeden bir sabah diyor ki; 'Ben Meclisi feshettim'. Bu yetki 1924 Anayasası görüşülürken Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e verilmemiştir" diye konuştu.

"CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİN OLMADIĞI BİR YERDE YATIRIMCI ÖNÜNÜ GÖREMİYOR"

Kılıçdaroğlu son olarak, "İş dünyasının en çok ihtiyaç duyduğu şey; bir istikrar, iki can ve mal güvenliğidir. Çünkü can ve mal güvenliğinin olmadığı bir yerde yatırımcı önünü göremiyor, yatırım yapamıyor. İkisinin yolu da parlamenter demokratik sistemden geçiyor" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim