• Erzurum9 °C
  • Erzincan11 °C
  • Ağrı8 °C
  • Ankara13 °C
  • İstanbul16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kontrollü darbe girişimi iddiasından sonra yeni iddia
05 Nisan 2017 Çarşamba 09:08

Kontrollü darbe girişimi iddiasından sonra yeni iddia

Kontrollü darbe iddiasıyla tüm dikkatleri üzerine çeken CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan bir iddia daha...

Erzurum Seçimleri- CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 'Kontrollü darbe girişimi' sözleri siyasi gündeme bomba gibi düştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım bu sözlere sert çıktı ve Kılıçdaroğlu'nu ispata çağırdı. Kılıçdaroğlu, iddiasının arkasında. Hürriyet'ten Abdülkadir Selvi'ye konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, maillerinin devlet tarafından izlendiğini de ileri sürdü.

İşte Abdülkadir Selvi'nin köşesinde yer alan o satırlar:
 

KONTROLLÜ DARBE ÇIKIŞI


CHP liderine önce, “15 Temmuz’un kontrollü darbe olduğu sözünü söylediniz mi? 15 Temmuz’un kontrollü darbe olduğu kanaatinde misiniz?” diye sordum. Kılıçdaroğlu sözlerini inkâr etmedi, bilakis arkasında durdu. 15 Temmuz’un kontrollü darbe olduğu yönündeki iddiasını birkaç madde halinde sıraladı.

1- Meclis’te kurulan komisyonunun darbenin ana boyutunu ortaya çıkarması iktidar tarafından engellendi. Darbenin kilit bürokratları Meclis’e gelmedi. Bu bizi kuşkulandırdı.

2- FETÖ’yle ilgili ana iddianameyi hazırlayan savcı görevden alındı.

3- Ana çatı iddianamesine dair önemli kuşkular var. İddianamede bazı bölümler arasında kopukluklar var. Nokta nokta gidiyor, sonra üst akıl diye bir bölüm başlıyor. Bu, darbe girişimini kapatma çabası olduğu kuşkusunu ortaya çıkardı.

4- 6 Haziran tarihli FETÖ terör örgütüyle ilgili iddianame var. Orada FETÖ’nün darbe yapacağı söyleniyor. Darbe yapacak güce eriştiğine dikkat çekiliyor. Peki, bu biline biline darbe niye önlenemedi?  Bu ve buna benzer kuşkular, CHP liderinde darbenin kontrollü olduğu kuşkusunun uyanmasına neden olmuş. İkna olmak için altını çizerek tekrar sordum. “Kontrollü darbe dediniz o zaman...” İnkar etmedi. Hatta, “Bunu daha önce de söyledim. Grup toplantısında da söyledim” dedi. “O zaman bir itiraz gelmedi. Şimdi ise Anayasa işini başka yere götürebilir miyiz diye itiraz ediyorlar” diye ekledi.

(...)

Kılıçdaroğlu ile konuşmamıza dönüyorum.  CHP lideri, “Daha vahimi ise...” diye söz başlayınca kulak kesildim. Sözü darbenin siyasi ayağına getirdi. “Başbakan ‘FETÖ’nün siyasi ayağı yok’ diyor. Siyasi ayağı yok demek, darbe olmadı demektir. Darbe olacak, bu darbecilerin bir hükümeti olmayacak? Darbe olur, darbeciler gelir, bir hükümet kurar. 12 Eylül’de, 12 Mart’ta öyle yapmadılar mı? Başbakan’ın darbenin siyasi ayağı yok demesi dünya kadar soru işaretinin ortaya çıkmasına neden oluyor” dedi.


ÖZEL DOSYA NE DURUMDA?


CHP lideri, özel bir dosya hazırladıklarını söylemişti. “Dosyayı açıklayacak mısınız?” diye sordum. “Mahkemelerde verilmiş ifadeler var. Hükümet bunları açıklamıyor. Darbeden 1 gün önce Genelkurmay’da yapılmış bir toplantı var. Üst düzey katılım olmamış” dedi. Bunun üzerine, “Darbe toplantısı mı?” diye araya girdim. “Bilmiyoruz ki?” karşılığını verdi. “Ama bunlar darbe yaparken kimden cesaret almışlar” diye sordu. Kemal Bey’e, “Size hem Cumhurbaşkanı hem Başbakan dosyayı açıklamanız için çağrı yaptı” diye hatırlattım. “Dosyamız var. Ama daha yolun başındayız. Mahkemeleri izleyeceğiz. Bunun için oluşturduğumuz bir komisyon var. Biz CHP’yiz, sıradan bir parti değiliz. Darbelerden çok çekmiş bir parti olarak 15 Temmuz’un üstü kapatılmasın diyoruz” diye karşılık verdi. CHP liderinin bu sözlerinden henüz açıklanacak seviyede bir dosya olmadığı kanaatine ulaştım.

Sıra geldi ByLock listelerine...

CHP lideri, “120-180 AK Parti milletvekilinde ByLock var” dedi. Bu sözlerini hatırlatıp, “Hükümet sizi bu listeleri açıklamaya davet ediyor” dedim. Kemal Bey önce, “Bizi ısrarla FETÖ’cülerle işbirliği yapmakla suçluyorlar” dedi. “Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a Adalet Bakanı’na buradan sesleniyorum. Bizi suçlayacağınıza ByLock listeleri elinizde, açıklayın” diye çağrı yaptı. Ardından ekledi, “Beni FETÖ’ye destek vermekle suçlarsanız benim de ‘ByLock listesini açıkla o zaman’ deme hakkım var. Ben bunu deyince koro halinde ‘Sen açıkla’ diyorlar. Ben devlet değilim ki.”


KILIÇDAROĞLU’NUN KUŞKUSU


Bir de ABD’den gelen mail’ler konusu var. Kılıçdaroğlu’na, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, “ABD’den gelen mail’leri açıkla” çağrısını hatırlattım. “Ben de merak ediyorum” diye söze başladı. “Bana gelen mail’leri takip ediyorlar herhalde. Bu sözle beni, mail’lerimi izlediklerini itiraf etmiş oluyorlar. Madem izliyorsunuz açıklayın o zaman. Ey Kılıçdaroğlu sana şu mail’ler geldi diye açıklasınlar, böylece ben de öğreneyim bana ne geldiğini” dedi. Adalet Bakanı Bozdağ’a, “Bana gelen böyle bir mail yok. Adalet Bakanı böyle bir şey varsa açıklasın” diye çağrı yaptı. Kılıçdaroğlu, “Mail’lerim izleniyor o zaman?” sözleriyle büyük bir iddia ortaya attı. Bu ciddi bir durum demektir. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bir açıklama yapmak isterse, sütunlarımızın kendisine açık olduğunu belirtmek isterim.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim