• Erzurum19 °C
  • Erzincan24 °C
  • Ağrı21 °C
  • Ankara27 °C
  • İstanbul25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüsekon'dan Milletvekili Ilıcalı'ya teşekkür ziyareti
17 Mart 2017 Cuma 19:45

Tüsekon'dan Milletvekili Ilıcalı'ya teşekkür ziyareti

Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu Başkanları, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu yönetmeliğinde yapılan değişikliğin ardından emeklerinden dolayı Ak Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı'ya TBMM'de teşekkür ziyaretinde bulundu.

Erzurum Seçimleri- Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu Başkanları, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu yönetmeliğinde yapılan değişikliğin ardından emeklerinden dolayı Ak Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı'ya TBMM'de teşekkür ziyaretinde bulundu. Ziyaretin ardından Milletvekili Ilıcalı, TÜSEKON heyeti ile birlikte yürürlüğe giren değişilik için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a makamında teşekkür etti. 
Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu yönetmeliğinde, değişikliğe gidildi. 7 Mart 2017 tarihli ve 30000 sayılı resmi gazetede yürürlüğe giren bu değişiklik sektörde büyük yankı buldu. Değişikliğin ardından Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu (TÜSEKON) heyeti, mevcut sistemin iyileştirilmesinin hedeflendiği değişikliğe emeklerinden dolayı Ak Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı'ya Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde teşekkür ziyaretinde bulundu.
"Kazaların Yüzde 99'u İnsan Hatasından Kaynaklanıyor"
Milletvekili Ilıcalı, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Avrupa Birliği ülkelerine oranla, ülkemizde karayolu taşımacılığı çok daha fazla kullanılmakta. Avrupa Birliği ülkelerinde karayolu ile yolcu taşımacılığı yüzde 82 iken, ülkemizde bu oran yüzde 89,8'dir. Yük taşımacılığında ise bu oranlar AB de yüzde 49,4 ülkemizde yüzde 89,5'tir. Bu oranlar bizlere ülkemizde karayolu taşımacılığının yoğun bir şekilde kullanıldığını göstermektedir.” dedi. Trafik kazalarına en büyük faktörün insan olduğunu belirten Ilıcalı ‘’Elbette ki kazalarda yol, hava şartları ve araçlarda meydana gelen mekanik arızaların payı var. Fakat bu kazaların yüzde 99'u insan hatasından kaynaklanıyor. Hatta bu oranın yüzde 40'ını da sürücü hatası oluşturuyor.’’ diyerek ülkemizde trafik sorunlarının çözülmesinde en önemli faktörün ‘insan’ olduğuna dikkat çekti.
"Trafik Sorunlarının Çözülmesi Eğitimden Geçiyor"
Milletvekili Ilıcalı, trafikte kazaları önlemek için kökten bir değişime ihtiyaç olduğuna vurgu yaparak ‘’Açıkça görünüyor ki trafik sorunlarının çözümü öncelikle insanın eğitilmesinden geçmektedir. Bu bağlamda da eğitim denilince akla ilk olarak sürücü kursları gelmektedir. İşte tam da bu noktada, yönetmelikteki değişikliklerle sürücü kurslarının nicelik olarak değil nitelik olarak geliştirilmesi amaçlanıyor. İnsan trafikte sürücü, yaya, yolcu olarak tam anlamıyla yetkinliğe kavuştuğunda, trafik kazaları önemli ölçüde azalacak ve ulaşım kalitesi artacaktır.’’ diye konuştu.
"Herkes İstediği Yerde Kurs Açamayacak"
Yürürlüğe giren yeni yönetmelikle birlikte, kontrol edilebilirlik ve yönetim-denetim işlevselliğinin artması hedeflenerek, sürücü kursu açmanın şartlarının değişeceğini belirten Milletvekili Ilıcalı "Artık herkes istediği yerde kurs açamayacak, nüfus ile orantılı sayıda kurs açılmasına izin verilecek. Direksiyon sınavı süresi 35 dakikadan az olamayacak gibi değişikliklerin yanı sıra burada en önemli husus trafikte sorumluluk bilincinin oluşması, yardımlaşma, sabır ve öfke yönetimi gibi ibarelerin yönetmelikte yerini almasıdır.’’ dedi.
"Bakan Yılmaz'a Makamında Teşekkür Ettiler"
Konuşmaların ardından ikinci bir ziyaret ise Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yapıldı. Milletvekili Mustafa Ilıcalı ve Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu heyeti makamında ziyaret ettikleri Bakan Yılmaz’a sektör açısında son derece önemli olan bu değişiklik için teşekkür etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim