• Erzurum15 °C
  • Erzincan18 °C
  • Ağrı16 °C
  • Ankara18 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yavilioğlu 25’inci konferansını Erzurum’da gerçekleştirdi
30 Mart 2017 Perşembe 13:14

Yavilioğlu 25’inci konferansını Erzurum’da gerçekleştirdi

6 Şubat’ta Erzurum paneli ile yola çıkan Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu, 25’inci panelini yine Erzurum’da gerçekleştirdi.

Erzurum Seçimleri- Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni sosyal, siyasal ve ekonomik olarak vatandaşlara anlatabilmek için 6 Şubat’ta Erzurum paneli ile yola çıkan Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu, 25’inci panelini yine Erzurum’da gerçekleştirdi. 
Dr. Cengiz Yavilioğlu, 6 Şubat’ta Erzurum’dan başladığı ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ konferanslarına önce Bayburt, Gümüşhane, Erzincan ve ardından Ardahan, Kars, Iğdır ve Ağrı ile devam etmişti.
Bu illerde şehir üniversitelerinde ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni sosyal, siyasal ve ekonomik olarak anlatan Yavilioğlu, kafalardaki soru işaretlerini yok etmişti.
Üniversite konferansları yanı sıra bulunduğu illerde STK’lar aracılığı ile de vatandaşlar ile bir araya gelen Yavilioğlu, vatandaşların yeni sistem ile ilgili olarak yönelttiği soruları da cevapladı.
Doğu Anadolu programları ardından yönünü İç ve Batı Anadolu’ya çeviren Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu, sırası ile Kırıkkale, Burdur, Isparta, Ankara, Kütahya ve Eskişehir’in ardından kısa bir ara verdikten sonra Tokat, Sivas, Rize, Trabzon, Artvin, Bursa, Çanakkale, Balıkesir ve Gebze’de üniversite ve STK’lar ile bir araya gelerek konferanslarına devam etti.
Yola çıktığı Anadolu turunun 25’inci buluşmasını yine Erzurum’da gerçekleştiren Yavilioğlu, konferans ve panellerin yanı sıra katıldığı TV programları ile ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ ile ilgili vatandaşları bilgilendirmeye devam etti.
25’inci konferansı Erzurum’da gerçekleştiren Yavilioğlu, burada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ülkemiz kalkınmasında yeni bir çığır açacağının altını çizerek ülkemizin bu değişime olan ihtiyacını dile getirdi.
Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana onlarca koalisyon hükümeti ile yükselişi engellenen ülkemizin, güçlü iktidarların olduğu dönemlerde sosyal, siyasal ve ekonomik alanlarda sıçramalar gerçekleştirdiğini resmi rakamlarla da açıklayarak bildirdi.
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile sandıktan mutlak surette güçlü bir hükümetin çıkacağını da dile getiren Yavilioğlu , ‘Böylece seçimlerin hemen ardından hükümetine kavuşan bir ülkeye ve beş yıl boyunca yönetimde kalan istikrarlı hükümetlere sahip olacağız. Seçimin hemen ardından kurulacak hükümet ile herhangi bir kriz ve kargaşaya gerek kalmadan yoluna devam edecek hükümetler ile daha güçlü ve daha hızlı büyüyen bir ülke ekonomisine sahip olacağız’ dedi.
Hayır cephesinin yalan ve yanlış propagandalar ile akıllarda soru işareti oluşturmaya çalıştığının altını çizen Yavilioğlu, katılımcılardan gelen sorulara da cevap verdi.
Sorulan bir soru üzerine ‘yeni sistemde tek adam oluşuyor’ iddiasına, aksine dönüştürülen tek liderli sistemde Cumhurbaşkanı’nın yaptığı tüm hizmetlerden dolayı sorumlu olduğunu ve yine meclisin vereceği karar ile yargılanma yolunun açık olduğunu bildirdi. Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı’nın çok güçlü yetkiler ile donatılmasına rağmen vatana ihanet haricinde hiçbir kararının sorgulamayacağının altını çizen Yavilioğlu, ‘Yeni sistemde Cumhurbaşkanı sadece yürütme kısmında yetkili olacak, yaptığı tüm hizmetlerden sorumlu olacak ve her an Meclis tarafından denetlenebilecektir. Yasama yani kanun yapma yetkisi ise tamamen meclise ait olacaktır. Cumhurbaşkanı’nın çıkaracağı hiçbir kararname kanunların dışına çıkamayacak ve yine meclisin kontrolünde olacaktır’ dedi.
Yine 18 yaşta milletvekili olabilmek ile ilgili sorulan bir soruyu da cevaplayan Yavilioğlu, ‘Bizler 18 yaşındaki seçmenlerimizden birilerini seçerek meclise göndermesini istiyor ve bunu kayıtsız şartsız kabul ediyoruz. Peki daha zor olan doğru olanı seçme hakkını sunduğumuz 18 yaşındaki gençlerimizden neden seçilebilme hakkını kullanmasını istemeyelim. Ayrıca bu süreç, gençlerimizin hayata daha erken hazırlamış ve başarılı gençlerin ilerleyen yaşlarında tecrübelerini artırarak ülke yönetimimize başarılı gençleri kazandırmamızı sağlayacaktır. ‘ dedi.
Yavilioğlu, Özellikle rejim değişikliği ile ilgili sorulan soru üzerine ise, ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bir rejim değil, yönetim şekli değişikliğidir. Türkiye, Cumhuriyet rejimi ile yönetilen bir devlettir. Bu değişim ile meclisimizin daha da güçlenmesi ve istikrarlı hükümetlerin iş başına gelmesini sağlamış oluyoruz. Yasama ve yürütme birbirinden ayrılarak asıl işlerini en iyi şekilde yapmaları sağlıyoruz. Yargıda ise gerekli değişiklikler yine milletin seçtiği meclis eli ile gerçekleştirilecektir. Böylece milletimizin gücü yönetime tam olarak yansıyacaktır.’ şeklinde cevap verdi.
Yavilioğlu, Atatürk Üniversitesinde verdiği konferansın ardından, vatandaşlarla bir araya gelerek ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi’ çalışmalarına devam etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim