• Erzurum15 °C
  • Erzincan19 °C
  • Ağrı16 °C
  • Ankara26 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yıldırım: "Türkiye’nin standartları yükselirken Avrupa’nın düşmeye başlıyor"
17 Mart 2017 Cuma 07:51

Yıldırım: "Türkiye’nin standartları yükselirken Avrupa’nın düşmeye başlıyor"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP’nin 18 maddelik anayasa değişikliğini okumadığını ifade ederek, “Nasıl Karabük’ün Kardemir’i varsa, CHP de memleketin yalan fabrikası olmuş” diye konuştu.

Erzurum Seçimleri- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, 16 Nisan 2017'de yapılacak olan halk oylaması öncesi Karabük halkına hitap etti. Mevcut sistemde yaşanan sorunlara değinen Başbakan Binali Yıldırım, CHP’nin 18 maddelik anayasa değişikliğini okumadığını ve millete doğruları söylemediğini ifade etti. Yıldırım, şöyle konuştu:

“Şu anki sisteme baktığınız zaman HSYK’ya üye atayamıyor. Milletin seçtiği meclis hakimlerin savcıların hakkında karar verecek kurula üye atayamıyor. TBMM bugün cumhurbaşkanını seçime götüremiyor. Mümkün değil. Ancak hükümet kurulmazsa 45 gün içinde mecburi seçime gidiliyor. Hani 7 Haziran’da seçim oldu, tek başına iktidar olmadı. Hükümet de kurulamadı. 1 Kasım’da seçime gittik. Ne oldu millet gümbür gümbür tekrar iktidarı AK Parti’ye teslim etti. Sağ olun var olun. Bu gün TBMM, cumhurbaşkanı bir suç işlese yargılayamaz. Mümkün değil. E hani nerede? 'Meclisi yok ediyoruz. Meclisi zayıflatıyoruz. İşlevsiz hale getiriyoruz.' Görüyorsunuz hepsi yalan. Bunlar milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyorlar. Önce adam gibi açın da şu anayasa değişikliği ne diyor, ne demiyor bir okuyun be kardeşim... TBMM bu değişiklikle beraber hakimler, savcılar kuruluna 7 üye atayacak. Milletten aldıkları yetkiyle bunu yapacak. Milletin atadığına laf edeceksin, bürokrasinin atadığına ses etmeyeceksin. Bu demokrasi değil. Bu statükodur. Bu eski Türkiye alışkanlığıdır. Milletin vekillerine güvenmemektir. TBMM artık cumhurbaşkanını seçime götürebilecek. Cumhurbaşkanını siz seçtiniz bu yeni sisteme göre. İyi çalışmadı yanlış işler yaptı. Meclis karar verip seçime gidebilecek. Seçime gittiğinde hem meclis kendisi seçime gidiyor hem de cumhurbaşkanını seçime götürebiliyor. Tersi de olabilir. Cumhurbaşkanı meclisle anlaşamadı seçim kararı alabilir. O sefer kendisi de gidiyor meclis de gidiyor. Çünkü seçimi aynı günde yapıyoruz.”

“Milletin iradesi öncelik kazanıyor”

Almanya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nin yanı sıra İngiltere’nin de yargı sistemini hatırlatan Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yargının siyasileştirilmekten kurtulduğunu ifade etti.
TBMM’nin etkinliğini kaybedeceği yönündeki iddialara da sert tepki gösteren Başbakan Binali Yıldırım, “Kardeşim hani nerede? Meclis etkinliğini kaybediyor. Yargı tam bağımsız oluyor. Yeni anayasa değişikliğiyle sizin seçtiğiniz vekiller mecliste hakimler, savcılar kuruluna 7 üye atıyor. Böylece mevcut sistemde rekabete dönük seçim de ortadan kaldırılmış oluyor. Yargı siyasileştirilmekten kurtarılıyor. Milletin iradesi öncelik kazanıyor. Bakın Almanya’da, Avusturya’da, Çek Cumhuriyeti’nde böyle bir sistem yok. İngiltere’de kraliçe yargıçların tamamını atıyor. Biz dersimize iyi çalıştık. Anayasa değişikliğiyle hakimler, savcılar kurulunun 7 üyesini meclis atayacak. Hala bu böyle olduğu halde yargıyı kendilerine bağlıyor demek meclise saygısızlıktır. O meclisi seçen millete saygısızlıktır. Ayıp be kardeşim... Okusalar bunlar böyle olur muydu? Bunların işi gücü konuşmak... Okumadan anlamadan dinlemeden yorum yapmak... Okuyorlar da tersten okuyorlar” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim