• Erzurum3 °C
  • Erzincan8 °C
  • Ağrı1 °C
  • Ankara12 °C
  • İstanbul14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zengin, Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı
18 Mart 2017 Cumartesi 13:54

Zengin, Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı

KADIN ve Demokrasi Derneği (KADEM) Erzurum Temsilciliği tarafından düzenlenen seminerde, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin, yeni Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı.

Erzurum Seçimleri- Atatürk Üniversitesine ait Mavi Salonda gerçekleştirilen etkinlik KADEM Erzurum Temsilcisi Avukat Fatime Alkan'ın açılış konuşmasıyla başladı. Cumhurbaşkanlığı sistemi,demokrasi,istikrar, kalkınma ve denetim için yeni anayasa çerçevesinde konuşma yapan Özlem Zengin, Türkiye'deki demokrasi tarihinin anayasaların oluşumuyla paralellik gösterdiğini, anayasalara bakılarak demokrasinin nasıl yol aldığının görülebileceğini bildirdi. Türkiye'de uzun zamandır anayasa yapılamadığına dikkati çeken Av. Özlem Zengin, konuşmasında özetle şunları söyledi:

 
    “Türkiye'de demokratik usullerle yapılan en iyi anayasaların 1921 ve 1924 anayasası olduğunu görüyoruz. Bu anayasalar bugüne çok ilham vermiş. Yeni anayasa değişikliğinin en temel özünü oluşturan şey,  Türkiye'de yasama ve yürütmeyi bulunduğu filli durumdan çıkararak, birbiriyle devamlılık içeren bu seyirden sonra yasamayı ve yürütmeyi birbirinden tam olarak ayırmaktır. Halkın önüne gidildiğinde yasama için ayrı bir sandık, yürütme için ayrı bir sandık koymak. Her birisi içinde ayrı ayrı meşruiyet almak. Aslında bu anayasanın özünü yürütme modeli değişikliği oluşturuyor."

 Çok sayıda davetlinin katıldığı seminer Av. Özlem Zengin'in katılımcıların sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi.


KADEM TARAFINDAN DUZENLENEN SEMINERDE AVUKAT OZLEM ZENGIN, CUMHURBASKANLIGI SISTEMINI ANLATTI. (FOTO: DHA- ERZURUM)

KADEM TARAFINDAN DUZENLENEN SEMINERDE AVUKAT OZLEM ZENGIN, CUMHURBASKANLIGI SISTEMINI ANLATTI. (FOTO: DHA- ERZURUM)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim