• Erzurum15 °C
  • Erzincan18 °C
  • Ağrı16 °C
  • Ankara22 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
132 maddelik uyum paketi
09 Haziran 2017 Cuma 15:00

132 maddelik uyum paketi

Adalet Bakanlığınca, anayasa değişikliğine ilişkin uyum yasaları kapsamında 16 kanundaki 132 maddede düzenlemeye gidilmesini öngören kanun tasarısı taslağı Başbakanlığa gönderildi.

Erzurum Seçimleri- * Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini öngören anayasa değişikliğinin halk oylamasıyla kabul edilmesinin ardından, anayasanın değişen maddelerine uyumlu olarak kanunlarda düzenlemelere gidilmesi için yapılan çalışmalar tamamlandı. Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kanun tasarısı taslağı ile Askeri Ceza Kanunu, Hakimler ve Savcılar Kanunu, Anayasa Mahkemesi Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun, Uyuşmazlık Mahkemesi Kanunu, Danıştay Kanunu ve Yargıtay Kanunu başta olmak üzere, 16 kanundaki 132 maddede değişiklik yapılması öngörülüyor. Taslağın, Bakanlar Kurulu’nda görüşülmesinin ardından TBMM’ye sevk edilmesi bekleniyor.      

* Taslağın yasalaşmasından sonra, askeri mahkemelerin kaldırılmasıyla askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasına ilişkin düzenleme yapılacak. Subay ve astsubayların şüpheli sıfatıyla ifadesi Cumhuriyet savcısınca alınacak.      

* Askeri suçlara ilişkin dava ve işlere bakmak üzere Adalet Bakanlığınca asliye veya ağır ceza mahkemeleri kurulabilecek.      

* Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Kanunu’ndaki “Yüksek” ifadesi çıkarılarak, kanunun adı Hakimler ve Savcılar Kurulu Kanunu olarak değiştirilecek. İki daire halinde 13 üyeyle çalışacak HSK üyelerinin seçimine ilişki  düzenleme  anayasaya uyumlu hale getirilecek.     

* Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanunda yapılan değişiklikle Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi’nde yargılanacaklar arasına Cumhurbaşkanı Yardımcıları da dahil ediliyor. AYM’nin Yüce Divan ile yargılayabileceklerinin arasında TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay başkan ve üyeleri, başsavcıları,  Cumhuriyet Başsavcıvekili, HSK ve Sayıştay başkan ve

üyeleri, Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanları da olacak.

* Kanunların iptaline yönelik Anayasa Mahkemesi’ne dava açılmasında da değişikliğe gidilecek. Böylece, cumhurbaşkanı ile beraber TBMM’de en fazla üyeye sahip iki siyasi parti grubunun her biriyle TBMM’nin üye tam sayısının en az beşte bir oranındaki üyeler iptal davası açabilecek.      

Uyum yasalarıyla, 353 sayılı Askeri Mahkemelerin Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu, 357 sayılı Askeri Hakimler Kanunu, 1600 sayılı Askeri Yargıtay Kanunu,  1602 sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanunu yürürlükten kaldırılacak. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim