• Erzurum15 °C
  • Erzincan17 °C
  • Ağrı16 °C
  • Ankara13 °C
  • İstanbul15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ankara'da 'hayır'ın yüksek çıkmasının iki nedeni var
18 Nisan 2017 Salı 09:38

Ankara'da 'hayır'ın yüksek çıkmasının iki nedeni var

Gökçek: "Genel itibarıyla biz Türkiye'de bir zafer kazandık. Ankara'da en son 44,8 aldım, şimdi ise 48,85 aldık. Dört puan artmış oluyor. Dört puan artmasına rağmen Melih Gökçek nasıl kaybetmiş oluyor" dedi
Erzurum Seçimleri- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, anayasa  değişikliğine ilişkin halk oylamasının sonucunu, "Genel itibarıyla biz Türkiye'de  bir zafer kazandık." sözleriyle değerlendirdi. 
 
Gökçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
'ı karşılamak üzere geldiği  Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Halk oylamasının sonuçlarına ilişkin soru üzerine, "Genel itibarıyla  biz Türkiye'de bir zafer kazandık." ifadesini kullanan Gökçek, yüzde 54-55  seviyelerinde "evet" beklediklerini ancak milletin takdirinin bu yönde olduğunu  dile getirdi.
 
Ankara'da halk oylaması öncesi yapılan anketlerde "evet"lerin daha  yüksek çıktığını ancak bazı olayların oyun düşmesine neden olduğunu belirten  Gökçek, şu değerlendirmeyi yaptı:
 
"Bunun iki özel nedeni var. Memurlar arasında, aslı astarı olmayan,  çok ciddi olarak '300 bin memurun görevine son verileceği'ne dair CHP'liler ve  FETÖ'cüler inanılmaz bir propaganda yaptılar. Bu propagandaya memur inandı ve  inandıktan sonra da 'Benim geleceğim ne olacak' gibi bir endişe içerisine düştü.  Bu bizi Ankara'da çok etkiledi kesinlikle. Bizi en çok vuran bu. İkincisi de bir  eyalet meselesi bir problem olarak ortaya sunuldu. Aslında böyle bir şey yoktu  ama o kadar yoğun bir propaganda yaptılar ki o yoğun propagandaya da inananlar  oldu. Bunlar üç puan civarında oyumuzun düşmesine neden oldu." değerlendirmesini  yaptı.
 
Ankara'da "hayır" oylarının çoğunlukta çıkmasının "Melih Gökçek'in  veya AK Parti'nin oyunun düştüğü" yorumlarına neden olduğunun ifade edilmesi ve  değerlendirmesinin sorulması üzerine Gökçek, "Ankara'da en son 44,8 aldım, şimdi  ise 48,85 aldık. Dört puan artmış oluyor. Dört puan artmasına rağmen Melih Gökçek  nasıl kaybetmiş oluyor, bunun mantığını anlayabilmek mümkün değil. Bu bir algı  yönetimi." dedi.
 
"Sandık kurulundaki adamlar neden müdahale etmiyor"
 
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz oy pusulalarını kabul etme  kararına ilişkin eleştirileri de değerlendiren Gökçek, YSK'nın daha önce başka  seçimlerde de bu tür kararlar aldığını hatırlattı.
 
Gökçek, sandık başında  CHP ve HDP'nin de görevlileri olduğuna işaret  ederek, şunları kaydetti:
 
"Sandık kurulundaki adamlar neden müdahale etmiyor? Sen kendi adamına  kızacağına kalkıyorsun 'Efendim mühürler yapılmadı' diyorsun. Ben şunu da  söyleyeyim, bu mühür olayının yapılmayışının en büyük nedeni bana göre özellikle  CHP'li sandık kurulu üyelerinin, sandık başkanlarının, yani memur ama CHP'li  netice itibarıyla, FETÖ'cü olan memurların yapmış olduğu bir oyun. Yani sırf  arkaya bir şaibe karışsın diye."Vatan
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim