• Erzurum17 °C
  • Erzincan23 °C
  • Ağrı20 °C
  • Ankara16 °C
  • İstanbul20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkan Korkut'tan, kadınlara büyük destek
16 Şubat 2017 Perşembe 17:07

Başkan Korkut'tan, kadınlara büyük destek

Erzurum Merkez Yakutiye Belediyesi, kadınların istihdamını kolaylaştırmak, girişimci kadınları teşvik amacıyla geniş kapsamlı kurs düzenledi.

Erzurum Güncel- Erzurum Merkez Yakutiye Belediyesi, kadınların istihdamını kolaylaştırmak, girişimci kadınları teşvik amacıyla geniş kapsamlı kurs düzenledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunulan AB destekli ’Erzurum Yakutiyeli Girişimci Kadınlar Projesi’’ ile 90 kadının yaşamında pozitif bir değişimin önü açılacak. Kadınlar için girişimcilik, tekstil konusunda beceri ve yeterlilik kursları 360 saat sürecek. Belediye Başkanı Ali Korkut, "Kadınlara önem veren toplumlar yükselmenin kapısını da aralamıştır" dedi. 
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, "Erzurum Yakutiyeli Girişimci Kadınlar" projesinin açılışında projenin önemine dikkat çekerek, "Dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ve istihdam edilebilirliklerini artırmayı hedefliyoruz" diye belirterek "İş ve üretim alanında kadınların iş yaşamına katılmalarının önünü açmayı hedeflediklerini söyledi. Proje tanıtımına girişimcilik kursuna katılacak kadınlar, proje eş başvuru ortağı ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın katıldı. Ali Korkut, hedeflerinin, kadınların istihdam edilebilirliğinin artırılması, işgücü piyasasına erişimlerinin kolaylaştırılması, işgücüne katılımlarının önündeki engellerin ortadan kaldırılması olduğunu ifade etti. Korkut, "Projenin kapsamında; 90 kadına tekstil alanında eğitim verilerek nitelikli hale gelmeleri sağlanacaktır. Girişimcilik ile ilgili eğitim alacaklar. İş kurmayı planlayanlara danışmanlık desteği sağlanacaktır. Kadının çalışmasıyla ekonomik olarak rahatlayacak ailelerde kendine güvenen ve sosyal güvencesi olan bir anne modeli çocuklar için hem eğitici hem de vizyon geliştirici olacaktır. Belediyemiz ise 2015-2019 stratejik planında kadın istihdamı konusunda hedeflediği sonuçlara ulaşarak kurumsal kapasitesini artıracaktır" şeklinde konuştu.
Kadın istihdamı konusunda önemli adımlar atılmasını sağlayan ve bölgenin sosyoekonomik gelişimine doğrudan etki edecek projenin hayata geçmesiyle örnek modellerde oluşacak. Açılış programına katılan proje paydaşı ETSO'nun Meclis Başkanı Saim Özakalın, Ali Korkut'un vizyon ve misyonunu yakinen izlediklerini belirtti. Paydaş olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Özakalın, "Nitelikli iş gücünün ve istihdamın önemi açıktır. Belediyelerin kalifiye iş gücü noktasında çalışması önemlidir. Bu bağlamda Yakutiye Belediye Başkanımız Ali Korkut'un yeri ve çabaları taktire şayandır. Güzel bir projede paydaş olmak, iş gününe katkı sunmak güzel bir hareket" dedi.
Projenin özellikleri;
Kadınlara girişimcilik ve tekstil konusunda beceri ve mesleki yeterlilik kazandırılması, Kadın işgücü arzının ve kadın girişimci sayısının artırılması, Kayıtlı kadın istihdamının artması, Kadınların işgücüne katılımlarının önündeki engellerin asgari düzeye indirilmesine katkı sağlanması.
Projenin amaçlarına ulaşılmasının ardından beklenen sonuçlar ise şu şekilde öngörülmektedir:
90 kadına 360 saatlik Düz Dikiş Makineci mesleki eğitiminin verilerek nitelikli hale getirilmesi ve sertifika alması beklenmektedir. Eğitimi başarı ile bitiren kadınlardan en az 10 tanesinin projenin ardından ilçemizdeki tekstil işletmelerinde ara eleman olarak istihdam edilmesi, Girişimcilik eğitim alacak kadınlardan iş planı hazırlama danışmanlığından yararlanması, projeden sonraki 2 yıl içinde iş kurma danışmanlığı alarak girişimci kadınlar olması hedeflenmektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim