• Erzurum14 °C
  • Erzincan17 °C
  • Ağrı16 °C
  • Ankara18 °C
  • İstanbul19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkan Orhan'dan kurtuluş mesajı
11 Mart 2017 Cumartesi 15:05

Başkan Orhan'dan kurtuluş mesajı

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, “12 Mart, milli diriliş ve şahlanışı ifade eder. 12 Mart, tarihe altın harflerle kazınmış eşsiz bir destan olduğu gibi, Türkiye Cumhuriyetinin de dönüm noktalarından birisidir" dedi.

Erzurum Seçimleri- rzurum ve Ilıca'nın kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Başkan Orhan şunları söyledi:
“Binlerce yıldır, ev sahipliği yaptığı medeniyetlere Anadolu'nun kapısını açan ve belki de bu sebeple tarih boyunca işgallere, istilalara uğrayan şehrimiz için son esaretin hürriyete dönüştüğü 12 Mart 1918 tarihi en önemli dönüm noktalarından biridir. Uğradığı bu son işgalde, fevkalade feci olayların vuku bulduğu, acıların en büyüklerinin sağanak sağanak memleketin üzerine yağdığı ve daha evvelki Rus işgalinde Sultan Abdulhamit Han Hazretlerinin 'Erzurum kaybedilirse bu kıyamete kadar tarihlerimizden çıkmayacak bir leke olur' diyerek ehemmiyetine işaret ettiği, Anadolu'nun bekçisi gibi zirveye konuşlanmış bu kutlu şehrin var olma mücadelesinin destansı bir sonucudur 12 Mart. Doğunun Fatihi Kazım Karabekir Paşa'nın 'Sanıyorum ki yeryüzünde bu kadar feci bir sahneyi gören göz pek azdır.' diye ifade ettiği felaketleri yaşadığı halde, milli birlik ve beraberlik şuurunu kaybetmeden, sabırla ve büyük bir inançla ilmek ilmek örülen kutlu bir zaferdir 12 Mart. Ve 12 Mart öyle bir kurtuluştur ki, bu şehrin kurtuluşu topyekun memleketin kurtuluşu olur ve Kurtuluş Mücadelesinin fitili, her bir ferdi ayrı ayrı kahraman olan bu şehirde yakılır. Ve yine zirvenin en güzel yerinde nöbette bir asker gibi durur Erzurum. Bu destansı kurtuluşu ve bu kurtuluştan hemen önce 11 Mart günü gerçekleşen Ilıca'nın kurtuluşunu kutladığımız günümüzde ise, şehrimizin Ruslar tarafından işgalinin 100. yılında, Rusların işgali ve ardından onların çekilmesiyle ayyuka çıkan Ermeni mezaliminden kurtuluşun heyecanı daha bir yoğun şekilde bizleri sarıyor. Bu duygu ve düşüncelerle, kurtuluşun bu coşku ve heyecanını, bizleri yüzlerce yıldır dimdik ayakta tutan milli birlik ve beraberlik şuurunu gelecek nesillere aktarabilmek ümidiyle, tarihin gördüğü en acı hadiseleri yaşayan Ilıca'mızın ve Erzurum'u muzun kurtuluşunun 99. yılını ve İstiklal Marşının kabulünün 96. yılını kutluyor, bizlere bir kurtuluş hazırlamak için toprağımızı kanları ile şereflendiren tüm şehitlerimizi ve İstiklal mücadelemizi muhteşem dizeleriyle ebedileştiren Milli Şairimiz, merhum Mehmet Akif Ersoy'u saygı, rahmet ve şükranla anıyorum."

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim