• Erzurum26 °C
  • Erzincan30 °C
  • Ağrı27 °C
  • Ankara26 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İyi Parti'den Kemal Kılıçdaroğlu'na seccade desteği: Günah da değil kutsal da
01 Nisan 2023 Cumartesi 15:45

İyi Parti'den Kemal Kılıçdaroğlu'na seccade desteği: Günah da değil kutsal da

İyi Partili İbrahim Özkan, yerde serili olan seccadeye basmanın günah olmadığını ve namaz kılınmadığı durumlarda kilim olduğunu söyledi.

Erzurum Seçimleri/ Seçim çalışmalarını sürdüren Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam İstanbul Platformu’nun düzenlediği İftar Buluşması’na katıldı.

Programdan sonra CHP Düzce Milletvekili aday adayı Azade Ay ile görüşen Kılıçdaroğlu, hatıra fotoğrafı çekildi.

Canan Kaftancıoğlu'nun da bulunduğu karenin sosyal medyada paylaşılmasının ardından tepkiler çığ gibi büyüdü.

Yerde serili olan seccadeye ayakkabı ile bastığı görülen 6'lı masadan cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, gelen tepkilerin ardından özür diledi.

Kılıçdaroğlu, farkında olmadan gerçekleşen bir durum olduğunu söylemesine kendi partilileri bile inanmazken, ilk destek İyi Parti'den geldi.

"Günah değildir"

İBB İyİ Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Namaz kılarken seccade, kıldıktan sonra halıdır. Kutsaliyeti yoktur. Günahı da yoktur. Ma'un Suresi'ni okumanızı tavsiye ederim. Gayri ihtiyari olmuş üzüntülerini bildirmişler. Buradan siyaset gayri ahlakidir.

İyi Parti'den Kemal Kılıçdaroğlu'na seccade desteği: Günah da değil kutsal da

Ma'un Suresi'nin anlamı şu şekildedir:

Ma'un Suresi 7 ayet olarak Mekke döneminde inmiştir. Ma'un kelime anlamı olarak yardım ve zekat olarak anlamına gelir. Her ayetin önemli bir anlamı vardır. Bu nedenle Arapça'dan okurken Türkçe mealine bakmak surenin anlaşılabilmesi açısından büyük bir önem taşır. Ma'un Suresi Kur'an-ı Kerim'in 107. Suresidir. Tekasür Suresi'nden sonra gelir ve Mekke indirildiği düşünülmektedir. Sure ismini son ayette yer alan Ma'un kelimesinden alır.

Kur'an-ı Kerim'de 30. cüz içerisinde yer alan bir suredir. 602. sayfada yer alır. Ma'un Suresi iki grup insan arasında ahiret gününe inanmayan insanları konu edinir. Bu kişilerin dünya hayatlarına ve yaşam şekillerine yer verilir. Diğer gruptaki insanların ise ahireti yalanlamayan ve ibadetinde her zaman samimi insanlar olduğuna değinilir.

Surenin en önemli anlamı ise yardıma muhtaçlara el uzatmanın ne kadar önemli olduğudur. Bu sureyi evinde ve iş yerinde okuyan kişiler Allah'ın izni ile her türden kaza ve beladan korunur. Sure insanların vicdan ve merhamet duygularını artırır. Bu sureyi okumaya devam etmek kişilerin saygınlığını ve itibarını artırır.

İyi Parti'den Kemal Kılıçdaroğlu'na seccade desteği: Günah da değil kutsal da
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim