• Erzurum15 °C
  • Erzincan20 °C
  • Ağrı17 °C
  • Ankara25 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Köylerin TANAP projesine katılımı için program yaptı
28 Mart 2017 Salı 19:25

Köylerin TANAP projesine katılımı için program yaptı

Erzurum merkez Yakutiye İlçe Belediye Başkanı Ali Korkut, TANAP tarafından proje geçiş güzergahındaki köylere vereceği proje bazlı hibe için köylülere proje yaptırıyor.

Erzurum Seçimleri- Başkan Korkut, "Bu güzel bir fırsat. Köylerimizin kooperatifleşmesi, üretim çeşitliliği ve kalkınması için ne gerekiyorsa el birliği içerisinde yapacağız" dedi.
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı TANAP'ın desteklediği hibe projesinden ilçeye bağlı 36 köyün en doğru biçimde yararlanabilmeleri için seferberlik başlattı. Mahalle/köy muhtarlarını belediye meclis salonunda toplayan Başkan Korkut, toplantıya davet etiği uzmanlarca yapılan bilgilendirme ve köylerin taleplerini bir noktada buluşturdu. Korkut, hibe programının bölgenin kalkınmasında önemli rol oynayacak içeriğe sahip olduğunu belirtti. Proje kapsamında, Agro-Turizm; doğal zirai üretimle konaklamayı birleştiren projeler, okullar, kütüphaneler, spor alanları, ortak sosyal alanlara ekipman destekleri, kırsal alanda sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılmasının ve yaygınlaştırılmasının desteklenmesi, mesleki eğitim merkezlerinin kapasitesinin artırılması, sosyal sermaye yatırımlarının desteklenmesi, tarımda çeşitliliğin, katma değerin ve verimliliğin artırılması, yerel ve geleneksel ürünlerin üretiminin desteklenmesi, doğal kaynakların su ve toprağın sürdürülebilir yönetimi, yenilebilir enerji kaynaklarının verimli kullanımı ve geliştirilmesi, çevresel altyapının yönetimi ve çevre bilincinin artırılması alanlarında projeler desteklenecek. Yakutiye Kaymakamlığı Proje Ofisi görevlisi Erbil Fidan, Yakutiye Tarım İlçe Müdürlüğünden Zekeriya Demir, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Murat Maksut Çalbay projenin ilgili noktalarında bilgilendirme yaptılar.

Başkan Ali Korkut, Doğu'da ve özelinde Erzurum'da üretim alanında kooperatifleşmenin yaşanmadığını hatırlatarak, "TANAP bölgemizde bilhassa hattın geçtiği yerlerdeki köylere pozitif ayrımcılık yapmak kaydıyla, destekleme yapıyor. Yüzde 95 hibe söz konusu. Köylerimizin bunu en iyi şekilde değerlendirebilmeleri için bizde elimizi taşın altına koyuyoruz. Köylerin, muhtarlarımızın proje hazırlama şansları fazla değil. Projeleri biz hazırlayacağız, siz ilgili yatırım alanını seçeceksiniz. Ön hazırlıklarını beraber yapmak suretiyle köylerimize destek olacağız. Bu güzel bir kaynak. Köy muhtarlarımıza düşen yalnızca gayret ve köy sakinlerini bilgilendirmek. Doğru alanlarda, tam kapasiteli projeleri hazırlayacağız ve TANAP'a müracaatta bulunacağız ve projeler eksiksiz hazırlanacağı için kabul görecektir. 20 Nisana kadar projeleri tamamlanmış olacağız, hızlı giden yol alır, sizde bizde elimizi çabuk tutacağız""dedi.


MERKEZ YAKUTIYE BELEDIYE BASKANI ALI KORKUT, UZMANLARLA BIRLIKTE KOY HALKINA TANAP'I ANLATTI. (FOTO. ERZURUM, (DHA)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim