• Erzurum12 °C
  • Erzincan12 °C
  • Ağrı19 °C
  • Ankara13 °C
  • İstanbul15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Muhalefet partileri güvence verdi
28 Mart 2019 Perşembe 10:24

Muhalefet partileri güvence verdi

31 Mart’a günler kala muhalefet partileri sandık ve seçim güvenliği çalışmalarını anlattı. İYİ Parti ve CHP'nin temzilcileri, bu seçimde tek bir oyun dahi heba edilmeyeceğine dair garanti veriyor.

Erzurum Seçimleri/ Seçime üç gün kala muhalefetin önemli gündem maddelerinden birisi de seçim güvenliği. Geçmiş seçimlerde yaşanan şaibeler nedeniyle seçim güvenliğini de düşünmek zorunda kalan muhalefet partilerine sandık gününde büyük görev düşüyor.

Muhalefet, seçimlerde oy kullanmanın ve sandıklara sahip çıkmanın önemine vurgu yaparken, hepsi gerekli alt yapı çalışmalarını, bilişim sistemlerini, sandık görevlilerini, kurullarını, eğitimlerini tamamlamış durumda.

İktidarın bitmek bilmeyen tehditleri ve gözdağı eşliğinde girilen seçimlerde, muhalefet partileri ile 81 ilde 971 ilçede sürdürdükleri sandık günü hazırlıklarını BirGün’den Ekin Akyaz’a anlattı.

HER İLÇEDE AKTİF SİSTEM

2011 yılından bu güne kadar YSK’de görev yapan CHP YSK Temsilcisi Mehmet Hadımi Yakupoğlu, şimdiye kadar 7 seçim geçirdiklerini ve 2017 yılındaki 16 Nisan Referandumu’nda mühürsüz oyların kabul edilmesi dışında seçim sonuçlarını etkileyecek türden bir hileyle karşılaşmadıklarını söyledi. Yakupoğlu, sandık güvenliği konusunda kurdukları sisteme ilişkin “Bizim 81 il başkanlığımız, 971 ilçe başkanlığımız arasında BİTEM dediğimiz Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Başkan Yardımcılığı’na bağlı kapalı bir bilişim sistemi vardır. Tıpkı YSK’nin il ve ilçe seçim kurulları arasında sahip olduğu gibi” dedi.

24 SAATLİK ÇALIŞMA

Şu an yapılması gereken her şeyin yapıldığını söyleyen Yakupoğlu, bu süreçte hukukçularla sıkça toplandıklarını ifade ederek, “Bütün arkadaşlarımız alandalar, sürekli bilgilendirme yapıyoruz. Sandık yapılanma son anda çıkan bir eksiklik aksaklığı varsa telafilerini yapıyoruz. Şu anda 24 saat esasına göre çalışıyor bütün örgütlerimiz” diye konuştu.

HER OKULDA AVUKAT

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak da, yurttaşların oylarının heba edilmesi gibi bir fikre kapılmaması, bunun için ellerinden gelen her şekilde çalıştıklarını ifade ederek, “CHP olarak ciddi bir alt yapımız var. Her okulda avukatlarımız olacak, yine sandık sorumluları baştan itibaren takipleri de yapacağız. Sandık başında ciddi bir sorun çıkmadan oyların takibi ile ilgili bir açık vereceğimizi düşünmüyoruz. Hiçbir vatandaşımız oyunun heba olacağı gibi bir izlenime kapılmasın. Her oyun yerini bulması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.

SANDIĞIN TAM ZAMANI

Bu seçimlerde yurttaşların iki konuda oy vereceklerini ifade eden Öztrak, “Birincisi şu andaki ekonomik durumdan memnunlar mı? İkincisi hangi belediye ile en iyi hizmet alacaklarsa, hangi belediye metal yorgunu değilse onu destekleyecekler. Onlar damatlarını düşünüyor, biz de evlatlarımızı düşüneceğiz diyorlarsa, onlar bizi unuttu biz de onları unutacağız diyorlarsa sandığa gitmenin tam zamanıdır” diye konuştu.

SADECE ANKARA’DA 20 BİN KİŞİ

İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray da yaptıkları çalışmaları özetle şöyle anlattı:

“Millet ittifakının iyi üyesi olarak, her iki parti de Türkiye çapında ortak bir organizasyon yapıyoruz. Birbirimizin eksikliklerini tamamlıyoruz. Geçtiğimiz gün Ankara’da Arena spor salonunda yaklaşık 20 bin sandık görevlisi ile toplantı yaptık. Ankara örneğinde olduğu gibi Türkiye’nin her yerinde böyle toplantılar gerçekleştirdik. Hem bilgisayar ortamında seçimleri takip edecek şekilde hem de sandık başlarında sonuna kadar bekleyecek şekilde bir organizasyon yapıldı.”

 “Seçmenin moralini bozacak hiçbir duruma itibar etmemek gerekir. Adeta YSK ile eş zamanlı olarak takip edeceğiz. Her iki partinin de ayrı ayrı bilişim alt yapı sistemleri var. Hiçbir durumu atlamadan hem oy kullanmak hem de takibini yapmak gerekiyor. Sandık gönüllüleri meselesi ile ilgili de her vatandaş sandıkta kendi oyuna sahip çıkmalı bunu her siyasi partiye tavsiye ediyorum. Ne kadar çok kişi sandığa sahip çıkarsa kendi iradesine sahip çıkmış olur.”

Kaynak Yeniçağ: Muhalefet partileri güvence verdi! Oylar böyle korunacak!

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim