• Erzurum15 °C
  • Erzincan18 °C
  • Ağrı16 °C
  • Ankara22 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ağbal: Enflasyonu düşüreceğiz
11 Haziran 2017 Pazar 11:01

Ağbal: Enflasyonu düşüreceğiz

Maliye Bakanı Naci Ağbal, gıda enflasyonunu çok önemsediklerini belirterek çalışmalara başladıklarını ve sofrada fiyatların düşeceğinin müjdesini verdi.
Erzurum Seçimleri- Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bayburt Veli Şaban Mahallesi'nde ziyaret ettiği esnafa,  bereketli kazançlar diledi. Kasapta et fiyatlarını soran Ağbal, esnafın kıymanın  kilogramını 35, kuşbaşının ise 40 liradan sattığını söylemesi üzerine, fiyatların  iyi olduğunu belirtti.
 
Ramazanda gıda fiyatlarında artış olup olmadığına ilişkin soru üzerine  Ağbal, ziyaret ettiği manav ve kasaplarda fiyatları tek tek sorup öğrendiğini,  fiyatların aşağıya geldiğini gördüğünü dile getirdi.
 
Kıymanın kilogramının 35 liradan satışa sunulduğuna işaret eden Ağbal,  yaklaşık iki ay önce geldiğinde de aynı fiyattan satıldığını, bunun da fiyatlarda  değişiklik olmadığını gösterdiğini söyledi.
 
"Gıda enflasyonunu çok önemsiyoruz"
 
Sadece bir ildeki fiyatların belli seviyede seyretmesinin yeterli  olmayacağını vurgulayan Ağbal, "Türkiye'de fiyatların belli seviyede gitmesi  lazım. Gıda enflasyonunu çok önemsiyoruz, bunun mutlaka ve mutlaka aşağı gelmesi  için de her türlü tedbiri almamız gerekiyor, almaya da başladık." diye konuştu. Ağbal, gıda enflasyonunun enflasyon sepeti içinde en önemli konu  olarak durduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
 
 "Bu konuda ekonomi yönetimi olarak ilgili kurumlarımızla çalışmalar  yapıyoruz. Bir kısım kararımız yakın zamanda devreye girmiş olacak. Onlarla  beraber gıda enflasyonunu kontrol altına alacağız ama esas olan orta ve uzun  vadede tarımda sürdürülebilirliği, arz yeterliliğini sağlamaktır. Burada da  özellikle tarım sektörüne verdiğimiz desteklerin çok daha odaklı, çok daha arz  açığı olabilecek sektörlere odaklanması lazım. Tarla ile sofra arasındaki o  zincir içindeki maliyetleri de aşağıya çekebilecek kalemler var, onu da  biliyoruz, onları tek tek aşağıya çekeceğiz. Üretim aşamasında maliyetleri  kontrol altında tutacak tedbirler alacağız ve vatandaşın sofrasındaki enflasyonu  düşüreceğiz."
 
"Fırıncı esnafının yanındayız"
 
Fırın ziyaretinde de bulunan Ağbal, sıcakta çalışan işçilere  kolaylıklar dileyerek, özellikle fırıncıların ramazanda işlerinin daha da zor  olduğuna dikkati çekti.
 
Bakan Ağbal, esnafa altyapı çalışmalarından memnun olup olmadıklarını  sorarak, "Siz bizim Ankara'daki yürüyüşümüzü değiştirdiniz. Referandumda Bayburt,  Türkiye birincisi oldu sizlerin sayesinde. Sizler hizmetin en güzeline  layıksınız." ifadesine kullandı. Esnafın 1,25 liradan satılan ekmeğin fiyatında 25 kuruş indirime  gittiğini öğrenen Ağbal, esnafın gönüllü olarak indirim yaptığını söyledi.
 
Naci Ağbal, "Ekmek fiyatlarının belirlenmesiyle ilgili bütün herkesin  içinde olduğu yeni bir yapı kuracağız. Bu yapının içinde fırıncılar odaları da  olacak, siz esnaflar da olacaksınız. Türkiye genelinde fiyat belirlemesi yaparken  beraber belirleyeceğiz ama her ilin fiyatını da ayrı ayrı belirleyeceğiz."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Önerilerinin bu yönde olduğunu aktaran Ağbal, fırıncı esnafının  yanında yer aldıklarını dile getirdi. Esnafa bereketli bol kazançlar dileyen Ağbal, "Allah memleketimize  birlik, beraberlik ve kardeşlik versin. Huzuru eksik etmesin." dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim