• Erzurum15 °C
  • Erzincan17 °C
  • Ağrı16 °C
  • Ankara13 °C
  • İstanbul15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakandan işsizliği çözecek talimat
24 Şubat 2017 Cuma 09:14

Bakandan işsizliği çözecek talimat

Hükümet işsizliğe savaş açtı. Bakan Müezzinoğlu 81 ilin SGK ve İŞKUR müdürlerini topladı.

Erzurum Seçimleri- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ‘İşsizlik ve istihdam’ toplantısına video konferansla katılan 81 ilin SGK ve İŞKUR il müdürlerine, ‘İstihdamı artırmak için gece gündüz çalışın’ talimatı verdi.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “istihdam seferberliği” kapsamında, işsizlik sorununun çözümü için bakanlık bünyesindeki il müdürlüklerinde seferberlik başlattı. Bakan Müezzinoğlu’nun özel davetlisi olarak, önceki gün bakan yardımcısı, müsteşar, müsteşar yardımcıları ve genel müdürlerin de içinde olduğu bakanlık bürokratları ile yapılan, “işsizlik ve istihdam” toplantısına katıldım. SGK’daki toplantı sadece Ankara’daki bakanlık bürokratlarıyla yapılmadı. 81 ilin SGK ve İŞKUR il müdürleri de video konferans sistemiyle toplantıya katıldı. Bakan Müezzinoğlu tek tek illere bağlanarak hem SGK hem de İŞKUR il müdürlerine işsizlikle ilgili illerde yapılanları ve son istihdam sayılarını sordu.

Günlük takip ediliyor

Milliyet’in izlediği toplantıda Müezzinoğlu, 1 Şubat itibariyle istihdam sayısını günlük takip etmeye başladıklarını belirterek, 1-20 Şubat arasında 102 bin 296 yeni istihdam olduğunu kaydetti. Şubat sonuna kadar bu sayının 150 bine çıkmasını beklediklerini belirten Müezzinoğlu, 2017 Aralık ayı sonuna kadar işsizlik oranını yüzde 10’un altına indirmeyi hedeflediklerini kaydetti. İŞKUR’a kayıtlı olarak iş arayan 1 milyon 797 kişi olduğunu belirten Müezzinoğlu, istihdam ile ilgili 2-3 ay içinde olumlu gelişmeler beklediklerini vurguladı. İllerdeki son durumla ilgili de il müdürlerinden bilgi alan Bakan Müezzinoğlu, işverenlerle yoğun iletişime devam edilmesini, ihtiyaçların karşılanması ve bilgi verilmesine yönelik çalışmaların artmasını istedi.

‘Ev ev gezip öğrenin’

3 Mart’ta İstanbul’da yapılacak bakanlık içi toplantı için bütün illerde valilerle birlikte iş dünyası ile toplantılar yapılmasını isteyen Bakan Müezzinoğlu, her ilde istihdam taahhütlerinin net sayı olarak saptanmasını istedi. İl müdürlerinin eşleriyle ev ev gezmesini de isteyen Bakan Müezzinoğlu, özellikle emeklilere, asgari ücretle çalışanlara, şehit yakınlarına, gazilere, engellilere ve ihtiyaç sahiplerine gidilmesi talimatı verdi. Müezzinoğlu, bu ziyaretlerde ihtiyaç sahiplerinin sorunlarının dinlenmesini ve çözüm yolları aranması istedi. Bu ev ziyaretlerinin habersiz yapılmasını ve yanlarında muhtarların götürülmemesini isteyen Müezzinoğlu, “Ben zaman zaman tebdili kıyafet ile geziyorum. Geçen gün İnegöl’de öyle gezdim. Çat kapı girdim bir çok eve. Vali ‘ne zaman geliyorsunuz’ diye aradı. Daha Ankara’dayım dedim. Kimseye haber vermedim gezerken. Siz de habersiz öyle gidin. Zile basın karşınıza çıkan tabloyu görün” diye konuştu.

Kayseri’de hedef 25 bin

Kayseri ile yapılan bağlantıda ise, valinin iş dünyası ile yaptığı toplantıda yeni istihdam hedefi olarak 25 bin benimsendiği aktarıldı. Bakan Müezzinoğlu “işsizlik ve istihdam” özel toplantı sonunda il müdürlüklerine istihdamı artırmak için gece gündüz çalışma talimatı vererek, “Toplum yararına çalışmayı istihdama dönüştürmek lazım. Bunları kalıcı hale getirmemiz gerekiyor. Tıpkı işbaşı eğitimdeki gibi devamını sağlamak lazım” dedi.

Amasya’da 7 bin istihdam taahhüdü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun konuştuğu illerden biri olan Amasya’da 23’ü engelli olmak üzere ocak ve şubat ayında 743 yeni istihdam sağlanmış. Valinin iş dünyası ile yaptığı toplantıda ise 7 bin yeni istihdam taahhüdünde bulunulmuş. Amasya SGK İl Müdürü Nurcan Yurt eşiyle birlikte 65 ev ziyaretine gitmiş.

Malatya’da hedefler tuttu

Malatya İŞKUR Müdürü Vahap Toman eşiyle 21 eve ziyarette bulunduğunu, geçen yılın ocak ayına göre bu yıl ocak ayında artı 490 istihdam sağladıklarını söyledi. Kentte işsizlik oranının yüzde 8 olduğunu kaydeden Toman, geçen yıl hedeflerini yüzde 100 gerçekleştirdiklerini anlattı. (MİLLİYET/ABDULLAH KARAKUŞ)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim