• Erzurum2 °C
  • Erzincan8 °C
  • Ağrı1 °C
  • Ankara15 °C
  • İstanbul15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu elbetteki karşılıksız kalacak bir davranış değildir
12 Mart 2017 Pazar 15:02

Bu elbetteki karşılıksız kalacak bir davranış değildir

Bakan Bozdağ, "Hollanda'da nazizmin ve faşizmin ayak seslerinin duyulmasının ötesine geçildiği ve hükümetin bu kararıyla nazizmin ve faşizmin yeniden dirilttiğini görüyoruz" dedi.
Erzurum Seçimleri- ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Hollanda'da yaşadığı engellemelere sert tepki göstererek, "Hollanda'da nazizmin ve faşizmin ayak seslerinin duyulmasının ötesine geçildiği ve hükümetin bu kararıyla nazizmin ve faşizmin yeniden dirilttiğini görüyoruz" dedi.
Düzce'ye gelen Bakan Bozdağ, TEM gişelerinde partililer tarafından karşılandı. Bakan Bozdağ, partililerle bir araya geleceği öğle yemeği öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Fatma Betül Sayan Kaya'nın Hollanda'ya sokulmamasına tepki gösteren Bozdağ, Hollanda hükümetinin yaptığı seyahat hürriyetinin engellenmesidir, ifade hürriyetinin engellenmesidir. Toplanma hakkının çiğnenmesidir, insan haklarının ve demokrasinin katledilmesidir. Hukukun yok edilmesidir. Esasında Avrupa Birliği'nin, Avrupa Konseyi'nin ve Avrupa medeniyetinin üzerinde yükseldiği değerleri imhadır. Bu Avrupa medeniyet anlayışının iflasıdır. Net bir şekilde demokrasi de insan hakları da ayaklar altına alınmıştır. Hollanda hükümeti islamofobi hastalıklarına karşı dirayetli bir duruş sergileyememiştir. Görünen o ki Hollanda'da yükselen ayrımcılık, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve islamofobi hastalıkları Hollanda hükümetine'de yayılmıştır, hükümeti teslim almıştır. Buradan bir kez daha sesleniyoruz. Diyorum ki eğer ayrımcı, ırkçı, islamofobik bu olumsuz anlayışlara karşı siyasetçiler sesini yükseltmezse, ülkeyi yönetenler tavır koymazlarsa ileri de kendi ülkelerinde konuşabilecekleri demokratik bir ortamı bulamazlar, bulma imkanları da yoktur" diye konuştu.

FAŞİZMİN AYAK SESLERİ

Bakan Bozdağ, Hollanda hükümetinin yaptığının nazizt ve faşist bir uygulama olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

"Teröristlere her türlü imkan verip, teröristlere kucak açıp demokratik hukuk devleti olan Türkiye'nin meşru hükümetinin bakanlarına kapıyı kapatmak ve onu demokrasiyle insan haklarıyla ve hukukun üstünlüğüyle izah etmek mümkün değildir. Bu çok net bir şekilde ifade etmek gerekirse ilkel bir uygulamadır. Diplomatik nezaketin büyük bir ilkellikle çiğnenmesidir. Nazist ve faşist bir uygulamadır. Hollanda'da nazizmin ve faşizmin ayak seslerinin duyulmasının ötesine geçildiği ve hükümetin bu kararıyla nazizmin ve faşizmin yeniden dirilttiğini görüyoruz. Ama burada üzücü olan şey su. Avrupa Birliği organları, Avrupa Konseyi organları ve Avrupa ülkeleri bunun yanında insan hakları örgütleri ve Avrupa ile ilgili Avrupa Konseyi ile ilgili her gün rapor hazırlayan başka ülkelerin hepsine demokrasi hukuk dersi veren, ayar üstüne ayar çekmeye çalışan demokrasi havarilerinin hiçbiri şu ana kadar konuşmadı. Ben şimdi buradan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri'ne soruyorum. Hollanda hükümetinin yaptığı demokrasi katliamı, insan hakları ve hukuku mezara gömme anlayışı ve bu faşist ve nazizt uygulama karşısında sizin söyleyecek bir çift sözünüz var mı yok mu? Eğer varsa iki gündür neden hala konuşmadınız. Türkiye söz konusu olduğunda insan hakları raporları hazırlanıp kaşlarını çatıp konuşanlar onlara da sesleniyorum. Neden Hollanda'ya, Almanya'ya, Avusturya'ya insan hakları hukuk ve demokrasi katliamı yapmaları karşısında, bu faşist uygulamalar karşısında nazizt kararlar ve uygulamalar karşısında sessiz kalıyorlar, niye konuşmuyorlar? Adil olun, objektif olun, net olun, mert olun. Çifte standardı bırakın. Demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları söz konusu olan herkese karşı eşit davranın. Görüyoruz ki böyle bir uygulama söz konusu değil. Liderler de konuşmuyor, herkes susuyor. Herkes başka bir noktadan olaya bakıyor."

TÜRK MİLLETİNİN DURUŞUNU AYAKTA ALKIŞLIYORUM

Türkiye'nin ve Türk milletinin bu noktadaki duruşunu ayakta alkışladığını belirten Bakan Bozdağ, "Çünkü bizim milletimiz demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğüne sahip çıkma imtihanını ölümüne vermiş ve 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü karşısında büyük bir kahramanlık destanı yazmıştır. Eğer Türk halkının verdiği bu demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti mücadelesini dünyanın başka bir ülkesi vermiş olsaydı emin olun o halka madalya vermek için bu batılı ülkeler dahil çoğu yarışa girerdi. Ama bu kahramanlığı Türk milleti yapınca herkes suspus oldu. Hep beraber bu darbeci alçaklara sahip çıkmak için, onların hakkını hukukunu savunmak için yarışa girdiler. Şehitlerin hakkı yokmu? Gazilerin hakkı yokmu? şehitlerin yakınlarının hakkı hukuku yokmu? Onların hiç hatrını sordunuz mu? Onların lehine Türkiye ne yaptı, ne yapmadı hiç sorguladınız mı? Bu kadar büyük katliamı yapanların hakkının hukukunun peşine düşüyorlar, terör örgütlerinin peşine düşüyorlar, teröristlerin peşine düşüyorlar, casusların peşine düşüyorlar. Türkiye'nin aleyhine kim bir iş yaparsa onu himaye ediyorlar, onu koruyorlar. Bu size fayda vermez. Avrupa Birliği'nin üzerinde yükseldiği medeniyet değerleri ve temel ilkelerine de aykırıdır bu yaptıklarınız. Hukuka sahip çıkın, demokrasiye sahip çıkın. İnsan haklarına sahip çıkın bunu uygulayın" dedi.

KARŞILIKSIZ KALACAK BİR DAVRANIŞ DEĞİL

Bakan Bozdağ, Hollanda hükümetinin yaptığı bu tavrın karşılıksız kalmayacağını ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye'de ifade hürriyeti üzerine konuşuyorsunuz. Kimsenin ifade hürriyeti şu ana kadar engellenmemiştir. Kimsenin toplanma hakkı engellenmiştir, seyahat hürriyeti engellenmiştir. Herkes özgürce bu ülkede kendini ifade etmekte, toplanmakta, seyahat edebilmektedir. Ama buna rağmen teröristleri himaye için bu konularda Türkiye'yi suçlayanlara diyorum ki Türkiye'nin bakanı terörist mi? Değil. Bir terör örgütü üyesi mi? O da değil. Peki nedir, 80 milyonluk Türk milletinin oluşturduğu büyük Türkiye devletinin bin yıllık bir devletinin meşru bakanıdır. Siz teröristlere gösterdiğiniz hoş görüyü, teröristlere gösterdiğiniz yaklaşımı Türkiye devletinin meşru hükümetinin bakanlarına göstermiyorsunuz. Bu elbetteki karşılıksız kalacak bir davranış değildir. Türk milleti ve Türkiye devleti büyük bir millet, büyük bir devlettir. Büyük millet ve devlet olmanın vakar ve onuruna yaraşır bir şekilde bu konudaki davranışını belirleyecek ve ona göre yoluna devam edecektir. Kimsenin Türkiye'ye ve Türk milletine ders verme hakkı yoktur, ders vermek haddine düşmez. Türk milleti bunun gereğini Türk devleti de bunun gereğini uluslararası hukuk çerçevesinde Hollanda'nın yaptığı ilkellikle değil Türk milletinin sahip olduğu medeniyet değerlerine uygun bir biçimde yapacaktır. Ondan yana da hiç kimsenin endişesi olmasın."

TANKLARIN KORKUTAMADIĞI MİLLETİ 3-5 KÖPEKLEMİ SİNDİRTECEKSİNİZ

Hollanda'da polisin protesto eylemi yapa Türk vatandaşlarına yönelik müdahalesine de tepki gösteren Bakan Bozdağ, "Bu haksızlıklara karşı sesini yükselten Hollanda'daki vatandaşlarımızın üzerine köpekleri salıyorlar. Köpeklerle oradaki demokratik hak kullanan insanların üzerine polis gidiyor ve köpekler insanların üzerine saldırıyor. Bunun neresi insan haklarına uygun? Bunun neresi hukukun üstünlüğüne uygun? Bunun neresi demokrasiye uygun? Bunun neresi toplantı ve gösteri hakkına uygun? Öyle bir şey olabilir mi? Ama yapıyorlar, onlar zannediyorlar ki biz köpeklerle korkuturuz. Tanklar korkutamadı bu milleti, savaş jetleri korkutamadı, 3-5 köpeklemi sindirteceksiniz. Bunu görmeleri lazım, bunu anlamaları lazım. Anlamazlarsa, görmezlerse Türk milleti kendini görenlerle, anlayanlarla yoluna devam edecektir" dedi.

ABD'de görevden alınan savcı Bharara'yı FETÖ'nün Türkiye'de tamamlayamadığı operasyonu Amerika'da tamamlamak isteyen bir savcı olarak gördüklerini söyleyen Bakan Bozdağ açıklamalarına şöyle devam etti:

"Benim bildiğim savcı Bharara görevden alındı. Görevden alınınca bırakmamasının anlamı yok. Savcı Bharara Türkiye'ye karşı Fethullahçı Terör Örgütü lideri terörist Gülen ve onun teröristleri ile beraber Rıza Sarraf üzerinden yürütülen bir operasyonun ortağıdır Çok net orada yürüyen bu soruşturma Fethullahçı Terör Örgütü üyelerinin oraya götürdüğü uydurma sahte bilgiler üzerinden Türkiye'ye dönük 17- 25 Aralık'ta Fethullahçı teröristlerin Türkiye'de başaramadığını Bharara ve hakim ile tahakkuk ettirmeye çalışan birisi. Biz Bharara'yı tanıyoruz. Neler yaptığını görüyoruz. Hukuku nasıl ihlal ettiğini görüyoruz. Görevden alınması Amerikan hükümetinin takdiridir bizim ona söyleyecek sözümüz yoktur. Ama Türkiye'ye karşı hukuku kılıç olarak kullanan birisi ve bir terör örgütünün Türkiye'de tamamlayamadığı operasyonu Amerika'da tamamlamak isteyen bir savcı olarak biz hep gördük. Görevden alınmış olması tamamı ile Amerikan hükümetinin takdirinde olan bir şey."

Bakan Bozdağ, partililerle birlikte öğle yemeğinde bir araya geldikten sonra kent merkezinde esnafları ziyaret edecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim