• Erzurum22 °C
  • Erzincan28 °C
  • Ağrı25 °C
  • Ankara30 °C
  • İstanbul28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Elvan: FETÖ, PKK ve Avrupa yeni anayasadan rahatsız
15 Mart 2017 Çarşamba 18:57

Elvan: FETÖ, PKK ve Avrupa yeni anayasadan rahatsız

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, FETÖ, PKK ve Avrupa'nın yeni anayasadan rahatsız olduğunu belirterek, "Hollanda’da yaşayan vatandaşlarımızın hatta muhabirlerimizin üzerine köpekleri salmaları gerçekten Avrupa Birliği ve Hollanda’nın bir ayıbı" dedi.
Erzurum Seçimleri- Antalya’nın Serik ilçesine gelen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, ilçe belediye binasında muhtarlar, sivil toplum kuruluşları, iş adamları ve vatandaşlarla bir araya geldi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümeri’in de eşlik ettiği ziyarette Bakan Elvan, çiçekler ve şiirlerle karşılandı. Belediye konferans salonunda muhtarlara seslenen Bakan Elvan, referandum ve son dönemdeki Avrupa’daki kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu.

"Onların üzerine ciddi bir kara leke konmuştur"

Hollanda’da yapılan saldırının son derece çirkin olduğunu kaydeden Bakan Elvan, "Hollanda’da yaşayan vatandaşlarımızın hatta muhabirlerimizin üzerine köpekleri salmaları gerçekten Avrupa Birliği ve Hollanda’nın bir ayıbı. Onların üzerine ciddi bir kara leke konmuştur. Demokrasiden, insan haklarından bahseden Avrupa, artık demokrasi ve temel hak ve hürriyetleri ayaklar altına almıştır. Düşünün bakanımız Fatma hanımı bizim kendimize ait binamıza sokmuyorlar, uluslararası hukuka, temel hukuka aykırı. Bunları yapmalarındaki sebep referandumdaki süreç. Acaba ‘evet çıkarsa’ düşüncesi onları demokrasiden uzaklaştırdı. Korkak ve titrek bir tavırla acaba ‘hayır’ı nasıl çıkarabilirizin içerisine girdiler. Ve bugüne kadar yapmadıkları bir şeyi yaptılar. Avrupa’nın birçok televizyon kanalında 'evet'e karşı 'hayır' kampanyası başlattılar. Evet kampanyası yapanlara kapıları kapattılar, hayır kampanyası için ise kapıları açtılar" diye konuştu.

"FETÖ, PKK ve Avrupa yeni anayasadan rahatsız"

Dünyanın önemli bir süreçten geçtiğini belirten Bakan Elvan, Türkiye’deki anayasaya değişikliğinden Avrupa’nın 3 sebepten ötürü rahatsız olduğunu söyledi. Sebepleri sıralayan Elvan şunları söyledi:
"Birincisi FETÖ yapılanması Avrupa’da, Amerika’da birçok yerde faaliyet gösteriyor. Avrupa’da evet kampanyasına karşı mücadele ediyorlar ve birçok ülkede hayır kampanyasını koordine ediyorlar. Evet çıkması halinde FETÖ yapılanmasının kökünün tamamen kazınacağını biliyorlar. İkincisi bölücü terör örgütü. Kandilden bir ses, ‘Eğer anayasa değişikliğinde evet çıkarsa bu bizim sonumuz olur. Evet çıkarsa biz biteriz’ dedi. Onun için Avrupa’da onlar da kampanya yürütüyor. Üçüncüsü ise Türkiye 14-15 yıldır güçlü bir hükümete sahip ve aynı şekilde de devam ediyor. Evet, çıkması halinde Türkiye’nin önünün açık olacağını, gelecekte güçlü olup tutulamaz bir hale geleceğini Avrupa çok iyi biliyor. O yüzden sistematik bir şekilde Türkiye aleyhine kampanyalar yürütülüyor."

İstikrar vurgusu

Yeni anayasayla Türkiye’de köklü bir demokrasi, alt yapısı hazırlamak istediklerini kaydeden Elvan, "Artık halka müdahale eden, halkın istekleri dışında mücadele eden yapıları ortadan kaldıracak, gerçek anlamda demokratik bir yapının olacağı bir düzenlemeye gittik. Türkiye özellikle istikrarsız dönemlerde, büyümenin durdurulduğu, yatırımların yapılmadığını, ihracatın düştüğünü ve ülkenin büyümediğini görüyorsunuz. 1960-2002 arasında 42 yıl geçmiş. Bu 42 yılda 33 hükümet değişmiş, yani ortalama 1 yıldan biraz daha fazla süre sonra hükümet değişmiş. Siz düşünün hükümet oldunuz, Antalya’da bir proje gerçekleştirmek istiyorsunuz. Projeye başlıyorsunuz, bir projenin hazırlanması 1-2 yıl sürüyor. Daha projeyi bitirmeden başka bir hükümet iktidara geliyor. İşte Türkiye’nin gerçek anlamda güçlü iktidarlara ihtiyaca var. Bakınız son 15 yılda güçlü bir hükümete sahip. Bu sayede bu yatırımları gerçekleştirdik" dedi.

Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemel Kılıçdaroğlu’nu da eleştiren Bakan Elvan, "Bir de diyorlar ki siz tek adamlığı getirmek istiyorsunuz. Kusura bakmasın kimse, tek bir adam olan Kılıçdaroğlu’nun kendisi. ‘Oyumda bir artış olmazsa görevimi bırakacağım’ demişti. Bıraktı mı görevi? Bırakmadı. O yüzden o kendisine baksın" diye konuştu.
Kılıçdaroğlu’nun anayasayı tam anlamıyla bilmediğini ileri süren Elvan, "Şunu da söyleyeyim, bakınız hayır kampanyası yürütüyor Kılıçdaroğlu, keşke açıp bir defa anayasadaki 18 değişikliği bir okusaydı veya birileri gelip 18 maddede ne tür değişik yapıldığını anlatsaydı. Biliyorsunuz bir radyo programında Kılıçdaroğlu, ‘Yeni model geldiğinde, başbakan bir partiden Cumhurbaşkanı farklı partiden olursa o zaman kriz olmayacak mı’ diyor. Anayasa değişikliğinin ne getirdiğini bilmiyor. Yazık gerçekten üzülüyorum ben. Bir ana muhalefet lideri anayasada neyin getireceğini bilmez mi? Halbuki biz cumhurbaşkanı ile başbakanı birleştiriyoruz. Tek bir yürütme yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Yatırımlara niye hayır diyorsun?"

CHP’yi işaret ederek konuşmasını sürdüren Elvan, "Bunar hep hayırcı. 15 yıllık süreçte biz devrim niteliğinde reformlar yaptık. Ve her seferinde hayır dediler. Bunları geçtik, siyasi açıdan bunlara karşı çıkıyorsunuz hadi, Türkiye’yi ilk defa hızlı trenle buluşturuyoruz. Ankara, İstanbul, Konya ve doğuyu birbirine bağlıyoruz ona da hayır diyorlar. Köprü yapıyoruz, otoyol yapıyoruz hayır diyorlar. Yasalara hayır diyorsun eyvallah, yatırımlara niye hayır diyorsun. Böyle bir anlayış olabilir mi? Bunu kabul etmek mümkün değil. Biz bugünü düşünmüyoruz, eğer Recep Tayyip Erdoğan ve Binalı Yıldırım bugünü düşünseydi, anayasa değişikliğine gitmezdi. Biz Türkiye’nin 10, 20, 30 yıl sonrasını düşünüyoruz. Hepimiz faniyiz, hepimiz gideceğiz ama Türkiye’nin önünde istikrarlı bir gelecek olsun istiyoruz" dedi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, daha sonra ilçedeki esnafı ziyaret ederek ‘bereketli kazançlar’ temennisinde bulundu. Elvan daha sonra helikopterle Demre ilçesine gitmek üzere Serik’ten ayrıldı.

Suat Metin - Harun Erdoğdu 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim