• Erzurum22 °C
  • Erzincan28 °C
  • Ağrı25 °C
  • Ankara30 °C
  • İstanbul28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Soylu: 'Biz MHP ile uzlaştık, CHP kiminle uzlaştı?'
17 Mart 2017 Cuma 10:31

Soylu: 'Biz MHP ile uzlaştık, CHP kiminle uzlaştı?'

Soylu Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, “Bir ülkenin beka meselesi varsa, bir ülkenin terörle mücadelesi varsa, eğer sen onların değirmenine su taşıyorsan, Kılıçdaroğlu sana söylüyorum, bu millet de seni affetmeyecek, tarih de seni affetmeyecek” dedi.

Erzurum Seçimleri- Mamak’ta Seçim Koordinasyon Merkezi açılışına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. Kendilerinin MHP ile uzlaşarak milletin önüne anayasayı getirdiklerini belirten Soylu, CHP’nin kiminle uzlaştığını sordu.

HDP’yi de özerklik konusunda sert bir dille eleştiren Soylu, “O zaman cesurdun, yüreğin yetiyordu, hadi bugün Cumhurbaşkanımızın talimatı, Başbakanımızın direktifleri ile evlatlarımız Cudi’de, Gabar’da, Lice kırsalında, Tunceli’de sıkıştırdılar onları, hadi yüreğin yetiyorsa bugün özerklik ilan et de görelim seni” diye konuştu.

“Biz kudretli Türkiye’yi istiyoruz”

16 Nisan’da yapılacak halk oylaması için Mamak’ta vatandaşlarla bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk milletinin feraset ve basiret sahibi, asil ve aziz, büyük bir millet olduğunu vurguladı. Bakan Soylu, Türk milletinin bugüne kadar karşısına çıkarılan zorlukların hiçbirisinde şiddeti kullanmayan ve son 40-50 yılda karşı karşıya kaldığı badirelere sandıkla, oyla ve demokrasiyle karşılık veren, darbelerle bileğini bükmeye çalışanlara karşı Allah’ın muzaffer ettiği güçlü kıldığı bir millet olduğunu kaydetti. Bakan Soylu “Bizi mezheplerimize, inançlarımıza, etnik kökenlerimize, cinsiyetimize göre ayıran bu anlayıştan yorulduğumuzu söylemek istiyorum. Bu ülkede 80 darbesini yapanlardan, ezanı aslı ile okunmasını yasaklayanlardan yorulduk, bu ülkede yıllardan beri kendi kurallarını koyanlardan yorulduk. Bu ülkede 28 Şubat’tan 1 gün ince işler rayında giderken, milletimizin sevinmesini bir şekilde hazmedemeyenlerin bu ülkenin değerleri üzerinden bu millete ders vermesinden yorulduk, bıktık ve usandık. Evet güçlerine gidiyor ama artık tanklarını almıyoruz, kendi Altay tankımız var, artık insansız hava uçaklarını almıyoruz, insansız hava uçağımız var, füzelerini almıyoruz kendi füzemiz var. Güçlü Türkiye’yi istemiyorlar, sürekli Türkiye’nin üzerine oyun oynuyorlar ama biz kudretli Türkiye’yi istiyoruz. Ve bu tezgahları kuranlara ‘sizin bu ülkede yeriniz yok, bu tezgahları yemiyoruz’ demek istiyoruz” dedi.

 

 

“Yıllardan beri aynı senaryoyu üretiyorlar”

AK Parti hükümetleri tarafından mega projeleri anlatan Bakan Soylu, “Bunlar yıllardan beri bir taraftan Gezi olaylarını çıkartıp Türkiye’de bu yatırımların yapılmasını istemediler. Bilmenizi istiyorum, biz 28 Şubat’tan bir gün önce biz 28 Şubat’ın Milli Güvenlik Kurulunda rahmetli Erbakan ile Tansu Hanımın önüne dayatılacağını hiç düşünmedik, getirdiler ve dayattılar. Hatırlıyor musunuz, esnaf kendisini toparlamaya, esnaf yeni maaş almaya başlamıştı, Türkiye’yi soyuyorlardı, devletin parasını yüzde 10 faizle alıp devlete yüzde 90 faizle geri veriyorlardı. Faizler ceplerinden gitti ya, 28 Şubat’ı dayatıp, bankaları hortumladılar bir gecede. Yıllardan beri aynı senaryoyu üretiyorlar” diye konuştu.

“Bir gün Danıştay’ı patron yaptılar, en büyük projeleri engellediler. Yargıtay’ı bir gün patron yaptılar, bir gün Anayasa Mahkemesini patron yaptılar, bir gün milletin değerlerini aşağılayan, milletin sevdiği devlet adamlarını itibarsızlaştırmak isteyen medya patronlarını patron yaptılar, bir gün IMF borcunu takip edebilmek için gelen orta düzey bir memuru patron yaptılar bu ülkede” açıklamasında bulunan Soylu, 16 Nisan’da bu milletin patronun kim olduğunu göstereceğini kaydetti.

“Yüreğin yetiyorsa bugün özerklik ilan et de görelim seni”

Birilerinin “TC’yi tükürüğümüzle boğarız” dediğini kaydeden ve isim vermeden HDP’yi eleştiren Soylu, “O yerinde şu anda rahat, kodeste. Sen bu milletin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine kime güvendin de bu sözü söyledin. Bu millet bunun hesabını soruyor sana. Güya yüzde 10’un üzerinde oy aldılar bunlar, korkutarak, sindirerek, bildiğim olayları anlatıyorum Bunu söylediler, bir kısmını da kandırdılar, ‘bundan sonra silaha sarılmayacağız, biz siyaset yapacağız’ dediler. Yüzde 10’u aştılar ya, o zaman hükümet de kurulmadı ‘tam şimdi bizim zamanımız, Güneydoğu’da bizim borumuz ötecek’ dediler. ‘Biz özerklik ilan edeceğiz’ dediler. Nusaybin’de, Varto’da, Cizre’de ilan edeceklermiş. O zaman cesurdun, yüreğin yetiyordu, hadi bugün Cumhurbaşkanımızın talimatı, Başbakanımızın direktifleri ile evlatlarımız Cudi’de, Gabar’da, Lice kırsalında, Tunceli’de sıkıştırdılar onları, hadi yüreğin yetiyorsa bugün özerklik ilan et de görelim seni. Biz Kürt kardeşlerimizi onların eline bırakmadık. Belediyeleri ellerine geçirdiler, terör örgütlerine yardım ettiler, millete hizmet etmediler, çukurları kazdılar, silah taşıdılar, bizim evlatlarımızı şehit eden teröristlere yardım ettiler, ondan sonra da demokrasiden bahsediyorlar, hadi oradan, teröristten demokrasi çıkmaz” şeklinde konuştu.

“Biz MHP ile uzlaştık, peki CHP kiminle uzlaştı”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu da eleştiren Bakan Soylu, “El alem gider Mersin'e, Kılıçdaroğlu gider tersine” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu ile ilgili “Bunun eline 5 tane keçi verin kaybeder” sözlerini tekrarladı. Türkiye’nin çok önemli bir kararın arifesinde olduğunun altını çizen Bakan Soylu, “Biz anayasayı milletin önüne MHP ile getirdik. Bir adım onlar gitti, bir adım biz gittik uzlaştık ve getirdik. Biz onlarla uzlaştık, peki CHP kiminle uzlaştı, kiminle ittifak etti? Hem de bizim terörle en keskin mücadeleyi yaptığımız zaman ittifak etti. Şu anda 7 bin evladımız Lice’de. Tunceli’nin Ovacık’ında onları sıkıştırdık. Şu anda evlatlarımız onların hakkından gelmek için ellerinden geleni yapıyorlar, dua ediyoruz onlara. Siyaset yapabilirsiniz, demokrasi var herkes her şeyi yapabilir. Ama bir ülkenin beka meselesi varsa, bir ülkenin terörle mücadelesi varsa, eğer sen onların değirmenine su taşıyorsan, Kılıçdaroğlu sana söylüyorum, bu millet de seni affetmeyecek, tarih de seni affetmeyecek. Öteki ortağı kim? Şu Pensilvanya’daki meczup değil mi? Bu Kılıçdaroğlu nasıl genel başkan oldu, kasetle oldu değil mi? Kaseti kim yaptı, FETÖ yaptı. Peki bugün niçin kol kolalar. Ya korkuyor ya da esirdir” ifadelerini kullandı.

18 yaşında gençlere seçilme hakkının verilmesine ilişkin konuşan Bakan Soylu, “Gençlerimize sorumluluk vereceğiz” dedi. Başörtülülerin yıllarca Meclise sokulmadığını belirten Soylu “Şimdi kardeş kardeş herkes Meclise giriyor” dedi.

Mitinge katılanlar arasından gelen “İdam” sözlerini ilişkin Bakan Soylu, “Cumhurbaşkanımız, ‘Meclise getirin biz onaylayacağız.’ Az sabredin, Cumhurbaşkanımız şimdiye kadar sizi hiç mahcup etti mi?” şeklinde konuştu.

Yıllardan beri mevcut sistemin Türkiye'nin başına çok iş getirdiğinin altını çizen Soylu, “15 Temmuz’da aklınız başınızdan gitti, planladığınız darbe olmadı. Biz onu anlamadık mı sanıyorsunuz” diyerek, 300 yıldır ilk defa Türkiye’nin eline bir fırsat geçtiğini kaydetti. Bakan Soylu, “Hızlı, etkin karar alabilen, milleti tam merkeze oturtan sistemin adı cumhurbaşkanlığı sistemi” dedi.

Yeni sisteme ilişkin vatandaşlara bilgi veren Bakan Soylu, “Siyaset bugüne değil geleceğe yapılır. Tarih eğer bizi yanlış yazarsa biz bu dünyada da öbür dünyada da hesap veremeyiz. Biz bu korkuyla adım atıyoruz. Bu öneri milletimizin iyiliğinedir, ülkemizin yarınlarınadır. Biz geçmişi çok iyi biliyoruz. İnsanlarımızı nasıl korkuttuklarını biliyoruz, biz bu işi aşarsak ancak Recep Tayyip Erdoğan’la aşarız, başkasıyla aşamayız” diye konuştu. 

Zeynep Babacan
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim