• Erzurum16 °C
  • Erzincan15 °C
  • Ağrı14 °C
  • Ankara22 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
31 Mart’ın altı şifresi
02 Nisan 2019 Salı 09:43

31 Mart’ın altı şifresi

AK Parti yönetimi, pazar günü seçmenin sandıkta verdiği mesajı ayrıntılı bir değerlendirmeye tabi tutacak.

Erzurum Seçimleri/ Seçim sonuçlarını sandık sandık analiz edecek olan AK Parti yönetiminde yapılan ilk değerlendirmelerde Ankara, İstanbul ve Antalya’da ekonomideki olumsuz gelişmelerin sandığa yansıdığı ve ‘beka’ söyleminin AK Parti’ye değil, MHP’ye olumlu katkısı olduğu görüşü ortaya çıktı. Seçim sonuçlarının netleşmeye başlaması ile birlikte AK Parti genel merkezine gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bazı parti yöneticileri kısa bir değerlendirme toplantısı yaptı. Edinilen bilgilere göre bu toplantıda, daha çok sayısal veriler üzerinden bir değerlendirme yapıldı. Parti yönetiminin kendi arasında yaptığı toplantıda ise Ankara, İstanbul ve Antalya’da belediye başkanlığı seçiminin kaybedilmesi, bazı illerde istenilen sonucun alınmamasının üzerinde değerlendirme yapıldığı öğrenildi.

 

‘HAYAT PAHALILIĞI’ YANSIDI
AK Parti’de yapılan ilk analizlerde, anketlerde de öne çıkan ‘hayat pahalılığı’ unsurunun seçim sandığına da yansıdığı görüşü ortaya çıktı. Ayrıca, Cumhur İttifakı olarak kullanılan ‘beka’ söyleminin, büyükşehirlerde fazla karşılık bulmadığı, ancak milliyetçi seçmenin ağırlıklı olduğu illerde MHP lehine bir sonuç doğurduğu tespiti yapıldı. AK Parti’de yapılan değerlendirmelerde gençlerden ve özellikle de ‘şehirli Kürt seçmenden’ beklenen desteğin gelmediği, AK Parti’nin yönettiği bazı belediyeleri MHP’nin kazanmasında ise ‘yanlış aday’ tercihinin etkili olduğu görüşü de öne çıktı. AK Parti’de yapılan değerlendirmelerde ‘kırgın ve küskün’ AK Parti seçmeninin bir bölümünün sandığa gitmemesinin de olumsuz etkisinin görüldüğü belirlendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim