• Erzurum13 °C
  • Erzincan17 °C
  • Ağrı17 °C
  • Ankara20 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP'de yeni dönem
09 Mayıs 2017 Salı 10:15

CHP'de yeni dönem

Tek adam çıkışı nedeniyle Parti Meclisi tarafından disipline sevk edilen Fikri Sağlar hamlesi Kılıçdaroğlu'nun partideki konumunu güçlendirdi.

Erzurum Seçimleri- Sağlar'ın disipline gidişi ile olağanüstü kurultay beklentisi ortadan kalktı. Aynı zamanda Deniz Baykal'ın yeni başkan seçilsin 2019'da Cumhurbaşkanı adayı olsun teklifi de an itibariyle kadük oldu. Ve son olarak PM'de verilen 38 kabul oyu Kılıçdaroğlu cephesinde "Güven oyu" olarak görülüyor. Şimdi CHP'de Kılıçdaroğlu ile yeni dönem için hummalı bir çalışma başlamış durumda...

Pazar günü olağanüstü toplanan CHP Parti Meclisi'nde (PM), 38 oyla tedbirli olarak disipline sevk edilen CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar'la ilgili hukuk başlatıldı. Gazete Habertürk'ten Düzgün Karadaş'ın haberine göre CHP'de olağanüstü kurultay seçeneğini şimdilik rafa kaldıran oylama sonrası muhaliflere karşı eli güçlenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni dönemde referandumda çıkan yüzde 49'luk oyu yüzde 50'lerin üzerine çıkarmak için partide köklü değişiklik yapacağı belirtiliyor.

 

Sağlar hakkındaki kararın ardından CHP'de yeni dönemde şu gelişmelerin yaşanması bekleniyor:
 
ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK
 
Yeni dönemde parti yönetimi, disiplini bozan çıkışlara artık toleranslı davranmayacak. Parti içi disiplinden taviz verilmeyecek.
 
GÜVENOYU NİTELİĞİNDE
 
Kılıçdaroğlu, Sağlar kararını PM'den olağanüstü dirence rağmen geçirmeyi başararak parti içindeki konumunu güçlendirdi. Şimdi "güvenoyu aldı" yorumları yapılıyor.
 
‘OLAĞANÜSTÜ' ÇÖKTÜ
 
Parti Meclisi'nde oy farkıyla çıkan disiplin kararının ardından parti içi muhalefetin olağanüstü kurultay talebi şimdilik rafa kalktı.
 
BAYKAL'A RET
 
Sağlar kararının, eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın, "Kurultay toplansın, genel başkan seçilen 2019 yılında cumhurbaşkanı adayı olsun" sözlerine de yanıt niteliğinde olduğu belirtiliyor.
 
‘CHP MUTFAK' İŞBAŞINDA
 
PM kararıyla CHP'de 2019 hazırlıklarına hız verilecek. Kılıçdaroğlu'nun talimatı doğrultusunda, CHP'de hummalı bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışmanın ışığında partinin 2019 hamlesinin şifreleri belirlenecek.
 
ZİYARETLER BAŞLAYACAK
 
PM'den güven tazeleyen Kılıçdaroğlu, yüzde 49'luk oyun alınmasında payı bulunan siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderlerine teşekkür ziyaretlerinde bulunacak. Bu ziyaretler aynı zamanda yüzde 49'luk oyun konsolide edilmesine yönelik çalışmaların da ilk adımını oluşturacak.
 
VİTRİN DEĞİŞİKLİĞİ
 
İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke'nin, Merkez Yönetim Kurulu'ndaki (MYK) görevinden istifa etmesi ve Sağlar'ın disipline sevk edilmesinin ardından CHP'de uzun süredir konuşulan vitrin değişikliği için kulisleri hızlandırdı.
 
PARTİ İÇİ MUHALEFETE KRİTİK UYARI
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da partisinin belediye başkanlarıyla gerçekleştireceği toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, özetle şunları söyledi:
 
 
KİM KURULTAY PARTİSİ
 
CHP'ye birden bire ‘kurultaylar partisi' falan denmeye başlandı. Allah aşkına bir bakın kurultaylar partisi son zamanlarda CHP mi yoksa AKP mi? Kaç tane kurultay geçirdiler. Bu çerçevede planlanan bir oyuna hiç kimsenin düşmemesi lazım, hiçbir siyasal partinin meslek kuruluşunun düşmemesi lazım. Demokrasiyi savunan ve halkoylamasında ‘Hayır' oyu kullanıp iradesini özgürce ortaya koyan herkesin yaklaşık 24 milyonun bu iradeye sahip çıkması lazım ve bu bloku, bu paydayı bozmaması lazım. Hepimizin dikkatli olması lazım.
 
CHP DİKKAT ETMELİ
 
En büyük dikkat etmesi gereken kuruluş da CHP. Partinin bütün organları il başkanları, ilçe başkanları, milletvekilleri, yöneticiler, belediye başkanları, herkesin çok dikkatli olması lazım. Bir oyun oynanıyor, gayri meşru bir alan unutturulmak isteniyor. Bunu unutturmayacağız. Elbette tartışmalar oldu ama o tartışmaların tamamı dünde kaldı. Artık önümüzde yeni bir yol haritası var tekrar demokratik parlamenter sistemi Türkiye'ye bütün kurumlarıyla getirmek gibi bir işlevimiz var. Bu görevi yerine getirmek için herkesin çaba harcaması lazım.
 
ASIL ŞİMDİ BAŞLIYOR
 
Her partinin, Saadet Partisi'nden Vatan Partisi'ne kadar ‘Hayır' oyu kullanan bütün partiler, bütün sivil toplum kuruluşları, bütün meslek kuruluşlarının bütün vatandaşların AKP'ye oy verip demokrasiden yana ‘Hayır' oyu kullanan bütün vatandaşların bu birlikteliği korumak için özen göstermesi gerekiyor. Ben bu konuda söz veriyorum, bütün vatandaşlarıma söz veriyorum. Demokratik parlamenter sistemin bütün kurumlarıyla gelmesi için mücadeleyi başlatacağız ve hiç kimse unutmasın mücadele asıl şimdi başlıyor. (Habertürk)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim