• Erzurum15 °C
  • Erzincan20 °C
  • Ağrı17 °C
  • Ankara25 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP'li Özel'den Bahçeli'ye sert eleştiri
02 Nisan 2017 Pazar 18:19

CHP'li Özel'den Bahçeli'ye sert eleştiri

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel," MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli, bunlar gelip sizin 'evet'inize destek veriyor ya, oradaki referanduma ne diyorsunuz? Oradaki referanduma da karşı jest olarak siz de mi 'evet' diyeceksiniz” dedi.

Erzurum Seçimleri/ CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi sert bir dille eleştirerek, “Bugün Sayın Devlet Bahçeli'nin tavrı ve Barzani'nin desteği gerçekten şaşırtıcıdır. Barzani, Devlet Bahçeli'nin 'evet' arkadaşıdır. Sayın Bahçeli, bunlar gelip sizin 'evet'inize destek veriyor ya, oradaki referanduma ne diyorsunuz? Oradaki referanduma da karşı jest olarak siz de mi 'evet' diyeceksiniz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Şehzadeler İlçe Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Basın toplantısına CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Semih Balaban, kadın kolları ve parti üyeleri de katıldı.

Referandumda kritik bir sürece girildiğini ve son iki hafta içinde saha çalışmalarını hızlandırmaları gerektiğini kaydeden Semih Balaban, Özel’e son iki haftadır Şehzadeler ilçesinde yaptığı çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

“İş son zarfa kalırsa şaşırmayız”

Yaptıkları saha çalışmasında umutlarının ötesinde gelişmelere şahit olduklarını belirten Özgür Özel, “Hem Türkiye’deki gördüklerimden hem anketlerden hem de Manisa özelinde yıllardır Manisa’da sürekli seçmenle temas halinde olan ondan oy isteyen, genel seçimlerde, yerel seçimlerde, referandumlarda bu seçmeni tanıyan birisi olarak gördüğüm şöyle bir durum var. Özellikle geçtiğimiz günlerdeki Demirci ziyaretimizde, dün Yunusemre ilçemizde yaptığımız pazar ziyaretimizde ve teker teker sahada yaptığımız ziyaretlerde geçen hafta Şehzadeler ilçe başkanlığımızın koordinasyonunda geçmiş seçimlerde en düşük oy aldığımız sandıkların olduğu yerlerde yaptığımız çalışmalar bize umuttan ötesini vaat etmektedir. Hayır ile ilgili beklentilerin çok üzerinde bir dinamizm var. Rakamlar hala bıçak sırtı. Hata sınırının yüzde 2 olduğu bir yerde yüzde 3 yüzde 4 önde olmak çok bir anlam ifade etmiyor. 50 milyon kişinin oy kullandığı bu seçimde 25 milyon evet, 25 milyon hayır bir yere ayrılır ve açılacak son zarfa iş kalırsa bundan şaşırmayız” dedi.

 
“Korkan korkmakta haklı”

Özel, 'evet' diyen birçok kişinin aslında korktuğu için 'evet' diyeceğini ancak sandıkta işin değişeceğini öne sürerek şunları söyledi:
"Ben buradan tüm kararsızları, tüm kaygılıları, tüm karamsarları, tüm susanları, tüm korkanları ki susan susmakta haklıdır. Korkan korkmakta haklıdır, karamsarlar haklıdır çünkü olağanüstü halde, olağanüstü baskılar altında insanlar hiçbir gerekçe gösterilmeden memuriyetlerinden, işlerinden güçlerinden edilirken bugün ‘hayır’ı savunmak, ‘hayır’ oyunu açıkça ifade etmek çok kolay değil. Bize kapı aralarında teyzeler ‘Anketçiye evet dedim ama ben hayır diyeceğim. Öğretmen kızımı atarlar diye korktum’ denilen bir süreci yaşıyoruz. Ondan korkanları, sinenleri, endişe edenleri, susanları, çekinenleri, kararsızları sonuna kadar anlıyoruz. Son derece insani bir şeydir. Şunu herkes bilsin ayıp olan korkmak değil, birilerini korkutuyor olmaktır. Korkanlar değil korkutanlar utansın ama bunun bir hesaplaşması var. Perde çekilecek, mühürle pusuyla baş başa kalınacak ve orada bu korkuya bu sindirmeye televizyonlarda bir hayıra karşı 17 kat evete, billboardlarda 1 'hayır'a karşı, 100 'evet' billboardına ve 'hayır' diyene 'terörist' diyene, onu işiyle, aşıyla çocuğunun geleceğiyle tehdit edene cevap sandıkta 'tercih' mührü 'hayır'a basılırken verilecek."

“İki partili sistem ahlaksız tekliftir”

Konuşmasına Milliyetçi Hareket Partisindeki muhaliflerin partilerinin ayakta kalması için sergiledikleri davranışı tarihin yazacağını kaydeden Özel, “Bugün Milliyetçi Hareket Partisinin birkaç yönetici ve genel başkanının inandığı bir şey var. Onları bir şeye ikna etmişler. Hangi mağduriyetten, hangi mahcubiyetten, hangi mecburiyetten bilmiyoruz. Ama bu iki partili sisteme Devlet Bahçeli direnmiyor. Ama üyeleri, sevenleri direniyor. MHP'nin, AKP içinde yok olmasına direnen Milliyetçi Hareket Partililerin önce ülkelerini sonra partilerini nasıl konuştuğunu bu tarih yazacak. İki partili sistem ahlaksız tekliftir. Ahlaki olan herkesin partisinin propaganda yapabilmesi, seçimlere girebilmesi, hazine yardımı alması, milletin baraj kaygısı olmadan Saadet Partisine de, Vatan Partisine de, Büyük Birlik Partisine de oy verip onların yüzde kaç oy aldıysa o kadarla mecliste temsilidir. Biz AKP'nin Türkiye'ye teklif ettiği ve bize bir gizli ve ahlaksız teklif olarak sunulan 'Karagöz-Hacivat oynayalım, diğerleri çekilsin' denmesine biz de 'hayır' diyoruz" şeklinde konuştu.

“Barzani, Devlet Bahçeli'nin 'evet' arkadaşıdır”

Konuşmasının son bölümünde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yüklenen Özel şunları söyledi:
"Bugün Sayın Devlet Bahçeli'nin tavrı ve Barzani'nin desteği gerçekten şaşırtıcıdır. Barzani, Devlet Bahçeli'nin 'evet' arkadaşıdır, 'evet' yoldaşıdır. Adalet ve Kalkınma Partisi bugün bir referandum halayı çekmektedir. Bir elinde Devlet Bahçeli, öbür elinde Barzani vardır. Aradan AKP çekilse bunlar omuz omuza 'evet' halayı çekiyorlar. Ama bir yandan Barzani boş durmuyor ve bir mesaj veriyor bütün dünyaya. Barzani 'bu referandumda 'evet' diyeceğim' diyor. Sonra diyor ki, 'Bölgemde Kürdistan’ın bağımsızlığı için referandum yapacağım.' Barzani'nin 'evet' jestine karşı bu referandumdan sonra AKP ne söz verdi bunu bütün milliyetçiler biliyor. Ama Sayın Bahçeli, bunlar gelip sizin 'evet'inize destek veriyor ya, oradaki referanduma ne diyorsunuz? Oradaki referanduma da karşı jest olarak siz de mi 'evet' diyeceksiniz. Bunu bütün milliyetçiler görüyor. Bütün üyeleriniz görüyor. Bunu görmeyen bir tek siz varsınız. Bir elinde Bahçeli, bir elinde Barzani'yle halay çeken AKP'nin oyununu gören 'hayır'cılara selam olsun. Bu oyunu görmeyen, görmezden gelen, hangi sebeple bu 'evet' halayına dahil olunduğu bilinmeyen sayın Bahçeli'ye de 17 Nisan günü bu vatandaşa ne cevap verecek onu düşünmek dursun." 

Sadık Cangel - Aykut Yeniçağ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim