• Erzurum22 °C
  • Erzincan28 °C
  • Ağrı25 °C
  • Ankara30 °C
  • İstanbul28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eker: 'PKK’lılar iş yeri sahibini tehdit ederek...'
14 Mart 2017 Salı 08:56

Eker: 'PKK’lılar iş yeri sahibini tehdit ederek...'

İstanbul’a dönen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada Stockholm’de yaşananları anlattı. Eker, PKK’lıların iş yeri sahibini tehdit ederek sözleşmeyi iptal ettirdiğini belirtti.

Erzurum Seçimleri- 16 Nisan’da gerçekleştirilecek yeni Anayasa referandumu öncesi gerçekleştirilen toplantılar kapsamında İsveç’in başkenti Stockholm’de iş yeri sahibi tarafından sözleşmesi iptal edilen, ancak sorunun çözülmesinin ardından planlanan toplantıyı başka bir yerde gerçekleştiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, İstanbul’a döndü. Atatürk Havalimanı VIP salonunda gazetecilerin konuya ilişkin sorularının yanıtlayan Mehdi Eker, Stockholm’de yaşananları anlattı.

PKK baskısı iş yeri sahibine geri adım attırdı

PKK terör örgütü yandaşlarının toplantı için kiralanan iş yeri sahibini tehdit ettiğini dile getiren Mehdi Eker, “İsveç’te bir salon tutulmuş fakat PKK’lılar baskı yapmışlar. PKK’lıların baskısı sonucu oradaki salon sahibi kiralamaktan vazgeçmiş. Bunun üzerine tabi alternatif bir yer planlanmıştı ve onun üzerine biz vatandaşlarımızla orada görüştük. PKK’lıların bazı protestoları dışında orada herhangi bir şey yok” şeklinde konuştu.

“Hollanda’nın tutumu bazı Avrupalı politikacıların uyuyan Hitler ruhunun ortaya çıkmasıdır”

Hollanda’nın son günlerdeki demokrasiye uymayan tutumuna da değinen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, “Esas bizi üzen Hollanda’nın Rotherdam’daki tutumu. Bu maalesef bazı Avrupalı politikacıların uyuyan Hitler ruhunun ortaya çıkmasıdır. Bu Avrupa açısından vahim bir durumdur. Çünkü Avrupa Birliği değerlerine açıkça bu ihanet ve hıyanettir. Bunu temizlemek ve bunun karanlığını bastırmak, gidermek de Avrupalılara düşüyor.

Bu ruh tarihte Avrupa’ya, çok büyük bedeller ödetti. Bugün o ruhu taşıyan bazı davranışlar maalesef görüyoruz. Rotherdam’da itlerle ve atlarla oradaki vatandaşlarımıza yapılan saldırılar bunun tezahürüdür. Almanya’nın ve Hollanda’nın Türkiye’nin bir iç meselesi olan Anayasa değişikliğiyle ilgili bir halk oylamasında hayırdan yana açıkça tavır takınması ve bir hayır kampanyası başlatmaları kabul edilebilir bir durum değildir.

Yani bütün diplomatik teamülleri yerle bir eden, ikili ülke ilişkilerini ve tüm NATO’da müttefik olma durumunu hiçe sayan tutumu şiddetli bir şekilde kınadığımız bir durumdur. Buna karşı Türkiye Cumhuriyeti soğukkanlılıkla gereğini yapacak” dedi.

“Avrupa’nın bazı ülkeleri koyunlarında yılanlar besliyorlar”

Bazı Avrupa ülkelerinin PKK terör örgütü ve FETÖ terör örgütlerine destek verdiğini belirten Eker, “Avrupa’nın bazı ülkeleri koyunlarında yılanlar besliyorlar. Bu yılanları hangi maksatla besledikleri, onlardan ne şekilde istifade etmek için mi bu yılanları besliyorlar o onların bildiği bir iş.

Bizim bildiğimiz bir iş değil. Gerek FETÖ’nün, gerek PKK’nın orada bazı uzantıları, yandaşları var. Onlar da bazı hükümetlerle birlikte hayır kampanyası düzenlemiş durumdalar. Almanya hayır kampanyası düzenliyor, Hollanda hayır kampanyası düzenliyor, PKK ve FETÖ’nün yurt dışındaki uzantıları hayır kampanyası düzenliyor.

Demek ki herkes birlikte bunlar bir cephe halinde çalışıyorlar. Ne için? Türkiye’deki vatandaşların karar vereceği bir mesele bu, bizim kendi meselemiz. Bizim anayasamızda maddeler değişiyor. Almanya’yı, Hollanda’yı ne ilgilendirir. PKK ve FETÖ belli onlar Türkiye’ye zarar vermek istiyor.

Demek ki bunun Türkiye’ye yarar getireceği düşünülüyor ve bu yararın Türkiye’de vuku bulmasına, Türkiye’nin bu yararla buluşmasını istemiyorlar. Hayır olsun istiyorlar ki kendi kendilerine göre bunda bir çıkar görüyorlar” ifadelerini kullandı.

“İsveç hükümetinin tutumunu takdirle karşılıyoruz”

İsveç hükümeti tarafından toplantılara yönelik olumlu yöndeki açıklamaya da değinen Mehdi Eker, “İsveç hükümetinin tutumunu biz taktirle karşıladığımızı oradaki konuşmamda ifade ettim. İsveç hükümetinin dışişleri bakanlığı sözcüsü beyanat da verdi. ‘Türkiye’den insanlar buraya gelip programladıkları konuşmaları yapabilir’ şeklinde ancak PKK terör örgütü oradaki vatandaşlarımıza baskılar düzenliyor, onları tehdit ediyor. Dün de bunu yer yer gördük. Ama oradaki vatandaşlarımız bu tehditlere de pabuç bırakmadı. Bu sevindirici bir gelişme Bu bir mücadele biz bunu sürdüreceğiz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, Anayasa referandumu kapsamında Stokholm’de gerçekleştireceği işletme sahibi kira sözleşmesini iptal etmiş ancak sorun daha sonra çözülmüştü. İsveç Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kent Öberg İsveç Radyosuna yaptığı açıklamada "İsveç’te ifade özgürlüğü vardır, herkes konuşma ve toplantı yapma hakkına sahiptir. Böyle bir izin alınmışsa o toplantı yapılabilir" demişti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim