• Erzurum-1 °C
  • Erzincan3 °C
  • Ağrı2 °C
  • Ankara11 °C
  • İstanbul14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstişare toplantısında ‘yapıcı söylem’ önerisi
21 Mart 2017 Salı 08:49

İstişare toplantısında ‘yapıcı söylem’ önerisi

Başbakan Yıldırım, AK Parti hükümetlerinde bakanlık görevinde bulunan isimleri kahvaltılı toplantıda ağırladı, referandum kampanyası için destek istedi. Bakanlar ise kampanyada kullanılan dilin daha kapsayıcı olması konusunda öneride bulundu.

Erzurum Seçimleri- Başbakan Binali Yıldırım, kuruluşundan bugüne kadar AK Parti hükümetlerinde görev yapan eski bakanlarla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Genel Merkez’deki buluşmaya katılacak isimler, AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı tarafından bizzat telefonla aranarak davet edildi. 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önceden planlanan programları nedeniyle katılmadığı toplantıya eski TBMM başkanlarından Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin, eski başbakan yardımcılarından Beşir Atalay, Yalçın Akdoğan, eski bakanlar Abdülkadir Aksu, Muammer Güler, Efkan Ala, Sadullah Ergin, Sami Güçlü, Vecdi Gönül, Taner Yıldız, Hüseyin Çelik, Nimet Baş, Zafer Çağlayan, Mustafa Elitaş, Kürşat Tüzmen, Nihat Ergün, Ali Coşkun, Fatma Şahin, Selma Aliye Kavaf, Ayşenur İslam, Volkan Bozkır, Suat Kılıç, Atilla Koç, Erdoğan Bayraktar, Fatma Güldemet Sarı, İdris Güllüce, İmdat Sütlüoğlu, Mustafa Demir, Osman Pepe ve Faruk Nafiz Özak katıldı.

Samimi bir ortamda gerçekleşen toplantıda, referandum çalışmalarına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantı başında kısa bir konuşma yapan Başbakan Yıldırım, katılımlarından dolayı eski bakanlara teşekkür etti. AK Parti’nin bir vefa ve erdemliler hareketi olduğunun altını çizen Yıldırım, partinin birer üyesi olarak eski bakanlardan ‘evet’ kampanyasına katsı sunmalarını istedi. Parti teşkilatlarının sahada yürüttüğü referandum faaliyetleri hakkında bilgi veren Yıldırım, ‘evet’ oylarının yükselişe geçtiğini anlattı. Yıldırım, AK Parti hükümetlerinde bakanlık görevlerinde bulunan isimlere referandum kampanyasını nasıl bulduklarını sordu. Sırasıyla söz alan eski bakanlar da kendi açılarından kampanyanın eksi ve artılarının neler olduğunu, önerilerini dile getirdi. Bazı bakanlar ise kalan zaman zarfında daha yapıcı bir dil kullanılması gerektiğini ifade etti, gerginlikten uzak bir üslubun seçmen üzerinde olumlu etki yaratacağına vurgu yaptı.

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, toplantı çıkışında gazetecilerin ısrarlı sorularına muhatap oldu. “Kampanya sürecinde sizler de sahada olacak mısınız?” sorusu yöneltilince Arınç, “Müsaade ederseniz bir şey söylemeyeyim. Güzel bir toplantı oldu, faydalı konular görüşüldü” dedi. Referandumla ilgili sorular devam edince Arınç, “Müsaade ederseniz, 17’sinden (Nisan) sonra inşallah” ifadelerini kullanarak uzaklaştı. Gazetecilere kısa bir açıklama yapan eski Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ise toplantının çok faydalı geçtiğini belirtti. Şahin, toplantıda eski çalışma arkadaşlarıyla halk oylaması konusunda istişarelerde bulunduklarını kaydetti.

GÜL VE DAVUTOĞLU KATILMADI

Başkentteki toplantıya 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu davetli olmalarına karşın katılmadı.Karar

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim