• Erzurum23 °C
  • Erzincan29 °C
  • Ağrı26 °C
  • Ankara23 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ozan Erdem istifa etti
16 Şubat 2017 Perşembe 15:02

Ozan Erdem istifa etti

16 Nisan’da gerçekleşecek Anayasa referandumunda “hayır” çıkması halinde, Türkiye’de iç savaş çıkabileceğini söyleyen ve bu sözleri nedeniyle hakkında soruşturma açılan AKP Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem görevinden istifa etti.

Erzurum Seçimleri- AKP’nin Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem, Soma’da bir salon toplantısında yaptığı konuşmada, “bu referandum oylamasında yüzde 50’yi geçemezsek, iç savaşa hazır olun” demişti. AKP’li Başkan Yardımcısının bu sözleri tüm Türkiye’de büyük tepki çekmişti. Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Erdem’in sözleri üzerine Soma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığını açıklamıştı. Erdem kamuoyundan gelen tepkiler nedeniyle il başkan yardımcılığı görevinden istifa etti.

 

Yağcı, yazılı açıklama yaparak, şöyle dedi:

“15 Şubat 2017 tarihinde bazı basın yayın organlarında, Adalet ve Kalkınma Partisi Soma İlçe Gençlik Kolları tarafından Soma Belediye Düğün Salonunda 13 Şubat 2017 tarihinde düzenlenen konferansta konuşan Adalet ve Kalkınma Partisi Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem’in ‘Bu referandum oylamasında yüzde 50’yi geçemezsek iç savaşa hazır olun’ şeklinde sözler sarf ettiği yönünde haberler yapılması üzerine, olayın mahiyetini araştırmak ve ilgilinin konuşma içeriğinde suç teşkil eden ifadeler bulunup bulunmadığını tespit etmek için Soma Cumhuriyet Başsavcılığımızca söz konusu olay ile ilgili soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İLGİLİ HABERAKP'li İl Başkan Yardımcısı: Yüzde 50'yi geçemezsek iç savaşa hazır olunAKP'li İl Başkan Yardımcısı: Yüzde 50'yi geçemezsek iç savaşa hazır olun

DURAKOĞLU: İNANILACAK BİR ŞEY DEĞİL

İstanbul Barosu Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu, böyle bir beyanın doğru olduğuna inanamadığını belirterek, “İnanılacak bir şey değil. Böyle bir beyan karşısında referandum oylamalarının yapılıyor olması nedeniyle ortaya çıkacak ekileşimden ciddi biçimde endişe duyarım” dedi.

AÇIK BİR TEHDİT, SON DERECE TEHLİKELİ

“Bu açık bir biçimde halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekten başka bir şey değildir. Açık bir tehdit de içermektedir. Yurttaşların iradelerine karşı böyle bir dil kullanılmasını sadece antidemokratik değil, son derece de tehlikeli bulurum” diyen Durakoğlu, siyasetçilerin bu tür beyanlardan kaçınmaları gerektiğini söyledi.

“SAVCILARI GÖREVE DAVET EDERİM”

Durakoğlu ayrıca, “Bu beyanların doğruluğunun tespiti ve yargının harekete geçebilmesi bakımından da savcıları göreve davet ederim” diye konuştu.

İSTİFASI İSTENDİ

Diğer yandan, AKP Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, il başkan yardımcısı Ozan Erdem'in tepki çeken sözleriyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaparak, “Sayın Ozan Erdem’in talihsiz açıklaması teşkilatımızın ve partimizin görüşlerini yansıtmadığı gibi hepimizi de üzmüştür. Bu açıklaması nedeniyle Sayın Ozan Erdem’in istifası istenmiştir” dedi.Sözcü

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim