• Erzurum15 °C
  • Erzincan19 °C
  • Ağrı16 °C
  • Ankara26 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni kabine listesi neden gecikti
10 Haziran 2017 Cumartesi 10:04

Yeni kabine listesi neden gecikti

Yeni kabine listesi neden gecikti? Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı AK Parti'yi yakından tanıyan bir dostunun anlattıklarını bugünkü köşesine taşıdı.

Erzurum Seçimleri- Yeni kabine listesi gecikti kulislerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım arasında fikir ayrlığı olduğu dedikoduları başladı. Peki bu iddialar doğru mu? Yeni kabine listesi hazırlanırken Erdoğan ile Yıldırım arasında fikir ayrılığı mı yaşanıyor? Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı herkesin yanıtını merak ettiği bu soruyu AK Parti hükümetlerine uzun yıllar danışmanlık yapmış bir isme sordu. 

Altaylı'nın ismini açıklamadığı bu dostu Yıldırım ile Erdoğan arasında bir fikir ayrılığı olmadığını açıkladı. Yeni kabine listesinde gecikmenin asıl nedeni ise Katar krizi çıktı.

İşte Fatih Altaylı'nın AK Parti hükümetlerine uzun yıllar danışmanlık yapmış bir arkadaşıyla yaptığı yeni kabine sohbetinin detayları...

"İlk yıllarında AK Parti hükümetlerinde önemli danışmanlıklar yapmış, halen de iktidar partisinin güç merkezlerine çok yakın olan ve partinin iç dinamiklerine hâkim bir dostum aradı sabah sabah.

 

“Hafta sonu için İstanbul’a geldim. Gazetedeysen uğrayayım, o taraflardayım” dedi.

Şansa bak ki gazetedeyim.

“Hemen gel; çünkü öğlen çıkacağım” dedim.

“Ben de cumaya gideceğim zaten. Merak etme fazla kalmam, sizin cuma buluşmalarınızı biliyorum. Kaçırmazsın” dedi gülerek.

Biraz Ankara dedikodusu anlattı.

Ben sordum, o da bildiklerini söyledi.

“Bugün Sabah Gazetesi’nde Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında kabine değişikliği konusunda bir fikir ayrılığı olduğu yazıyor. Var mı böyle bir fikir ayrılığı?” diye sordum.

“Benim böyle bir duyumum yok. Binali Bey ile Beyefendi arasında bir fikir ayrılığı olacağını hiç zannetmiyorum. Bunca yıldır bir kez fikir ayrılıkları oldu. Sayın Cumhurbaşkanı, Binali Bey’i İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı yaptığı zaman böyle bir durum oldu. Çünkü Binali Bey o adaylığı hiç istemiyordu. Buna rağmen Sayın Cumhurbaşkanı söyleyince kabul etti. Binali Bey itirazı varsa söyler, ama bunu asla bir fikir ayrılığına dönüştürmez. Son kararı Tayyip Bey’e bırakır ve bunu bir mesele haline getirmez. Detay bilmiyorum ama aralarındaki hukuku bildiğim için aralarında bir fikir ayrılığı olduğunu hiç zannetmiyorum.”

“Yani hükümet değişikliğinin gecikmesinin nedeni bu değil mi?”

“Bana sorarsan alakası yok. Hükümet değişikliğinin gecikmesinin asıl nedeni Katar krizi. Katar’da yaşanan gelişmeler Türkiye açısından zannettiğinizden daha önemli. Bu yüzden de şu anda oraya odaklanılmış durumda. Kabine değişikliği bu yüzden gecikti...”

“Hükümette yapılacak değişiklik konusunda Cumhurbaşkanı ile Başbakan farklı düşünüyormuş diyorlar.”

“Öyle şey olmaz. Cumhurbaşkanı artık AK Parti’nin de genel başkanı. İstişare olur ama kararı Sayın Cumhurbaşkanı verir. Binali Bey de buna asla itiraz etmez. Fikrini söyler, kararı Sayın Cumhurbaşkanı’na bırakır.”

“Ali Babacan kabineye girecek diye bir dedikodu var. Cumhurbaşkanı’yla da bir görüşme yaptı.”

“Bunu ben de duydum. Dünyaya bir mesaj verilmek için Ali Babacan kabineye girebilir diyorlar ama bana sorarsan kesin değil. Çünkü Ali Babacan kabineye girerse, 3 belki 4 bakanlıkta daha değişiklik yapmak gerekecek deniyor. Bu da çok istenen bir şey değil. Kararı Sayın Cumhurbaşkanı verecek.”

“Kabinede kimler kalıcı kimler gidici?”

“Kesin bir şey yok. Ama bazı bakanların eski görevlerine döneceği, yani bakanlıklar arasında yer değişimi olacağı söyleniyor. Bazı bakanların da fazla yumuşak bulunduğunu biliyorum. Çok köklü bir şey beklemesin kimse...”

Fatih Altaylı'nın yazısının tamamı için tıklayın

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim