• Erzurum8 °C
  • Erzincan12 °C
  • Ağrı10 °C
  • Ankara14 °C
  • İstanbul16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AK Parti'nin önemli vekili söyledi bir sonraki seçimde CHP...
19 Nisan 2017 Çarşamba 14:17

AK Parti'nin önemli vekili söyledi bir sonraki seçimde CHP...

Murat Çelik, bugünkü yazısında ismini vermediği AK Parti'nin önemli isimlerinden birinin dikkat çekici açıklamalarını köşesine taşıdı.

Erzurum Seçimleri -Muhalefet, önümüzdeki ilk seçimde (2019) olmasa bile bir sonraki seçimde iktidara gelebilir ve yine yeni sistem sayesinde mevcut devlet bürokrasisini de 15 gün içinde değiştirebilir.

Bu ilginç öngörüler AK Parti'nin önemli milletvekillerinden birine ait. Referandum sonuçları ve bundan sonra ne olacağına dair değerlendirmeler gündemin ilk sırasında.

Vatan gazetesi yazarı Murat Çelik, bugünkü yazısında "evet'in CHP için şans olduğunu söyleyen AK Partili vekilin açıklamalarına yer verdi. Adını vermediği AK Parti milletvetili ile dün sohbet eden Çelik, dikkat çekici açıklamaları bugün köşesinde paylaştı:

ESKİ SİSTEMDE İKTİDARA GELMESİ NEREDEYSE İMKANSIZDI

- Cumhuriyet Halk Partisi referandum sonuçlarının meşruiyeti sorguluyor, YSK’ya iptal başvurusunda bulunuyor ama sanırım şunun farkında değiller. 16 Nisan’da sandıktan çıkan ‘Evet’ aslında en çok onların işine gelecek çünkü eski sistemde iktidara gelmesi neredeyse imkansız olan CHP için şimdi bu imkân doğmuş oldu.

ESKİ SİSTEMDE KENDİ KADROSUNU KURMASI YILLAR ALIRDI

- Muhalefet, önümüzdeki ilk seçimde (2019) olmasa bile bir sonraki seçimde iktidara gelebilir ve yine yeni sistem sayesinde mevcut devlet bürokrasisini de 15 gün içinde değiştirebilir. Eski sistemde, iktidara gelse bile CHP’nin kendi bürokratik kadrosunu kurması yıllar alırdı.

MUHALEFET EN ÇOK OYU ALAN İKİNCİ ADAY ÜZERİNDE UZLAŞARAK İKTİDARA GELME İMKANINI YAKALAYABİLİR

- Oy oranı en fazla yüzde 25’lerde olan CHP şimdi bu sistemde akıllı bir yol izler, doğru bir ismi cumhurbaşkanı adayı olarak belirlerse ilk turda olmasa bile - artık iktidarı ele geçirebilir. 2019’da değilse bile bir sonraki seçimde, ilk turda muhtemelen her parti kendi adayıyla girer. Eğer Tayyip Erdoğan ya da AK Parti’nin adayı bir şekilde ilk turda yüzde 50’nin üzerinde oy alamazsa, işte o zaman muhalefet en çok oyu alan ikinci aday üzerinde uzlaşarak iktidara gelme imkânını yakalayabilir. Belki tek başına değil ama ortak aday üzerinde kuracağı akılcı ve halkı ikna edebilecek bir ittifak ile bu mümkün.

15 GÜNDE BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞTİRMESİ MÜMKÜN

- En az bu kadar önemli olan diğer nokta da, dediğim gibi, kendi bürokratik kadrosunu oluşturabilme olanağı. Bakın biz 2002’de iktidara geldikten sonra nasıl bir bürokrasi direnciyle karşılaştık herkes biliyor. 14 yılı aşkın süredir, üstelik hep tek başımıza iktidar olmamıza rağmen kendi bürokrasi yapımızı, kadromuzu belki de daha yeni oluşturabildik. Oysa yeni sistem, iktidara gelecek olanın devlet yönetim kadrolarını kısa süre içinde değiştirebilmesine olanak tanıyor. CHP iktidara gelirse ve eğer isterse, AK Parti’nin bürokrasi kadrosunu 15 günde baştan aşağı değiştirmesi mümkün.

MİLLET KİME OY VERİRSE TÜRKİYE'Yİ O YÖNETECEK

- Biz 16 Nisan sandığını milletin önüne koyarak, muhalefete bahsettiğim bütün bu imkânları kendi elimizle vermiş olduk. Burada bir yanlış ya da hata da görmüyorum. Türkiye artık farklı vesayet odaklarının güdümünde olmayacak. Millet kime oy verirse, Türkiye’yi artık o yönetecek. Olması gereken de bu. Millet bizi seçerse biz, başkasını seçerse o kişi ve parti. Muhalefet durumu bu pencereden görürse, onlar için de, ülke için de herşey daha kolay ve daha güzel olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim