• Erzurum16 °C
  • Erzincan20 °C
  • Ağrı16 °C
  • Ankara16 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydemir: “Milyon defa milyon evet”
03 Mart 2017 Cuma 16:16

Aydemir: “Milyon defa milyon evet”

Aydemir: “Yeni sistem istikrar ve güven sistemidir”

 Erzurum Seçimleri- AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Anayasa değişikliğinin yönetimde istikrar ve huzuru kalıcı hale getireceğine vurgu yaparak, ‘Milletimizin basiret ve irfanı galip gelecektir’ dedi. 
Aydemir derin siyaset’teydi
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, TV6’da yayımlanan ‘Derin Siyaset’ Programında anayasa Değişikliği, Referandum sürecini değerlendirdi. Gazeteci Mihriban Başlı’nın sunduğu programda, anayasa değişikliğinin getirilerini paylaşan Milletvekili Aydemir, gündemdeki soruları da cevaplandırarak, ‘Niçin Evet’i anlattı.
25 Martta ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın Vira Bismillah diyerek Anayasa değişikliğiyle ilgili referandum çalışmalarını başlattığını, AK Kadroların halka çıkarak ‘niçin Evet’i anlattıklarını belirten Milletvekili Aydemir, ‘Elhamdüllilah, gördük ki, değişikliğin sebebine yönelik anlatımlarımız vatandaşın gönül ve zihninde çok geniş yankı ve ilgi bulmuştur.’ dedi.
Önce istişare, sonra istişare, hep istişare
Referandum’un manası itibariyle halka danışmayı ifade ettiğini söyleyen Milletvekili Aydemir, AK Davanın milletle istişareye öncelik verdiğine kayıt düşerek, 16 Nisana kadar AK kadronın hiç ayrılmadığı halk platformunda olmayı sürdüreceğini belirtti. AK Kadro siyaset temasını istişarenin oluşturduğunu aktaran Milletvekili Aydemir,’ Siyaset kültürümüzün olmazsa olmaz istişaredir. Meşverettir.Vatandaşımızla istişaremizi sürdürecek, her zaman ve her işte olduğu gibi onlara danışacağız.’ dedi.
İstikrar ve güven
Konuşmasında istikrar ve güven ortamına vurgu yapan Milletvekili Aydemir, hayır oylarına yönelik olarak bazı kesimlerin sürdürdüğü gri propagandanın halk indinde itibar bulmadığını, bu bizzat sahada müşahede ettiklerini kaydetti.
Aydemir’in sahadaki gözlemleri
Sahadaki çalışmalardan örnekler vererek gözlemlerini aktaran Milletvekili Aydemir, ‘Halkımız için öncelik istikrar ve güvendir. Vatandaşımız istikrar kavramını özümsemiştir. AK Parti iktidarının son 15 yılda vatandaşa getirdiği barış ve huzur ortamı, sosyal ve ekonomik başarılar, 15 yıllık istikrar halkımızın güvenini kazanmıştır. Siyaseten size mesafe koyanlar dahi, Sayın Cumhurbaşkanımız özelinde ak parti özelinde bir güven iklimini özümsemişlerdir.’ dedi.
‘ Yeni sistemin özünde istikrar var’
‘Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin özünde de istikrar var. ‘ diyen Milletvekili Aydemir, ‘ Değişiklik çerçevesinde, İnsanımız şunu biliyor ki seçim olduğunda mutlaka ama mutlaka beş yıllığına bir hükümet seçilecek, müşevveş ve ikircikli bir hal çıkmayacak. Ticarette siyasette herkes istikrara yönelecek ve üretken bir zemin oluşacak.’ ifadesini kullandı.
‘16 nisanda daha müreffeh bir türkiye adımı atılacaktır’
Milletvekili Aydemir, ‘Siyasi parti farkı gözetmeksizin herkesi ve kesimi hali ülkemizin kalkınması ve gelişmesinde istekli görüyoruz 16 nisan sonrasında yeni değişiklik vücut bulduğunda çok daha üreten bir ülke, refahı yüksek bir ülke olacağız. 16 nisanda daha müreffeh bir Türkiye adımı atılacaktır ‘ dedi.
Niçin Evet’i anlatımda izlenen yolu paylaşan Milletvekili Aydemir, ‘Bizim stratejimiz halkımızın dışında bize istikamet çizen bir takım vesayet odaklarına kendimizi kapatmaktır. Bizde öteki kavramı, ötekileştirme anlayışı asla yoktur, biz halkı bir bütün olarak görürüz. Çatışmayı değil, uzlaşmayı yeğliyoruz. Barış iklimini esas kılmak, huzuru daim kılmak her zaman temel amacımız olmuştur.Biz doğrularımızı anlatıyoruz. Vatandaşımız da hakem rolünü üstlenecek. Bu bir istişare ortamıdır. Bizim üslubumuz halkla istişaredir. Bu üslup 15 yıldır Ak partiye kahır bir ekseriyetin teveccühünü sağlamıştır.’ diye konuştu..
Niçin hayır dediklerini izah bile edemiyorlar
‘Hayır diyenlerin niçin ‘hayır’ dediklerine dair net argümanları yok. Nedenini izah edemiyorlar. Biz ise niçin eveti izah ediyoruz.’ diyen Milletvekili Aydemir, mevcut sitemin, ülkeye sıçrama yaptıracak bir siyasi enerjiyi ifade etmediğine vurgu yaparak, 14 yıldaki üstün performansın AK kadroların özveri feragatlerinin eseri olduğunu kaydetti. Aydemir, 14 yılda kaydedilen sosyal ve ekonomik ilerlemenin çağdaş biçimde sürdürülebilmesi için Anayasa değişikliğinin şart olduğunu belirterek, değişiklik nedeninin daha müreffeh bir Türkiye hedefine ulaşmak olduğunu söyledi.
Hayırcı cenahta PKK var, FETÖ var
Milletvekili Aydemir, ‘Niçin Evet’in altı doludur, hayırcılar bunun izahını yapamıyorlar.’ sözleriyle devam ettiği konuşmasında, ‘Hayırcı cenahta pkk var, fetö var. Legal siyaset yaparak hayırda ısrar edenler, bizi onlarla niçin aynı kaba koyuyorsunuz, diyorlar. Diyoruz ki, Biz koymuyoruz, siz kendinizi onlarla bir kaba sokuyorsunuz. Terör örgütleri hayır için gayret sarfediyor. Bütün hainler istisnasız hayır cenahındalar. Bunlarla aynı safta olmayı içlerine sindiriyorlarsa biz bunlara hayır demeyiz.” notunu düştü.
Hainlerle birlikte olanları afişe etmek lazım
‘Bu hainlerle birlikte olanları afişe etmek lazım. Halkımız bunu istiyor.’ ifadeleriyle bir gerçeğe ışık tutan Milletvekili Aydemir Keçecizade Fuat Paşa’ya ait bir anekdotu aktararak, ‘ Keçecizade Fuat Paşa siyasi tarihimizde çok özel bir isim. Diplomat ve devlet adamı olarak tarihe not düştüğü örnek yaklaşımları var. Kendisine başarısının sırrı sorulduğunda, diyor ki, ‘Devletimizle ilgili bir karar alırken
bizim için hayırlı rüya görmeyen ülkelerin seferlerine bu işi hissettirmeden konuşurum. Onlardan aldığım yansımaya göre kararımızı belirlerim. Eğer onlar karşı iseler ben o duruşu benimserim. Ve icraate dökerim. Onların hayır dediklerini yaparım. Ardından da başarı gelir. Biz de diyoruz ki, bölücü hainlerin bu hal karşısındaki tavırları bellidir. Onlar biliyorlar ki bu değişiklik gerçekleşirse onların hayat bulma şansı yok. O halde evet. “ dedi.
Terörle mücadele
Değişikliğin, tüm hizmet tasarruflarında olduğu gibi, terörle mücadelede de hızlı karar alma gücünü sağlayacağına işaret eden Milletvekili Aydemir, ‘Bugün geldiğimiz noktada, dikkat edin. Terörle mücadelede aldığımız mesafeye bütün milletimiz projekte olsun lütfen. Hainlerin bellerini kırdık, inlerine girerek mücadele ettik. Allahın izniyle yok olacaklar bunlar. 16 Nisandan sonra başlarını sokacak yer arayacaklar. Herkes emin olsun.’ diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a milletin özel bir sevgi ve güveni var
Türk Milletinin üm unsurlarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a özel bir sevgi, bağlılık ve güven duyduğunun altını çizen Milletvekili Aydemir, Anayasa Değişikliğiyle bu güvenin bir kez daha tescilleneceğini belirtti. Değişiklikte yer alan 18 yaşında milletvekili seçilme hakkına atıfta bulunan Milletvekili Aydemir, ‘Değişiklikte 18 yaşındaki nüfusa yönelik bir hamle var. Kurucu liderimiz eşsiz bir lider. Bu millet 21 yaşında çağ açıp kapayan liderler çıkarmıştır. Bu millete ait genetik tevarüsle bu halin yeniden açığa çıkacağına inanıyoruz. Biz gençlerimize güveniyoruz’ dedi.
‘Eski hal, artık muhal’
Yeni sistemle birlikte halk üzerinde baskı kurarak oy alanların sükutu hayale uğrayacaklarını bildiren Milletvekili Aydemir, mevcut sistemde gerçekleştirilen seçimlere değinerek bölücü hainlere çanak tutan kesimlerin yerel seçimlerde tehditlerle, insanları yıldırarak oy aldıklarını, o hal ve durumun terörle etkin mücadele sonucunda bittiğini belirterek, ‘ O hal artık bitti o hal muhaldir artık. Milletimiz huzur ve barış için, istikrar için evet diyecek’ ifadesine yer verdi.
Aydemir’den toplumsal uzlaşma vurgusu
Yeni Sistem’in Toplumsal uzlaşmayı öne çıkardığına işaret eden Milletvekili Aydemir, ‘Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sisteminde uzlaşma zemini var. Tek bir siyasi anlayış seçmeyecek. Bakın uzlaşmanın en net tarifini sayın Cumhurbaşkanımızda gördük. AK Parti bugüne kadar girdiği seçimlerde en yüksek oy oranı olarak yüzde 49, 50’leri gördü. Sayın Cumhurbaşkanımızın seçiminde ulaşılan oy oranı yüzde 52’dir. BU vatandaş nezdinde bir uzlaşma ve güvenin eseridir. İşte yeni sistem bunu kalıcı kılıyor. Artık, keskin siyasi çatışmalar kalkacak. Uzlaşma gelecek. Seçimlerin ikinci tura yönelmesi durumunda farklı siyasi görüşler taşıyanların ikinci bir siyasi adresi de olacak. Keskin kutuplar olmayacak söylemler olmayacak, barış ve istikrarı getirecek.” dedi.
Bakan olma hakkını tüm millete veriyoruz
Milletvekili sayısının 600’e yükselmesi konusuna da değinen Milletvekili Aydemir, bu değişiklik ile artan nüfusa paralel olarak milli irade temsilinin daha da güç kazanacağını söyledi. Başlı’nın muhalefet kesimlerince seslendirilen, ‘Meclisin yetkisi kalkıyor mu, parlamento pasifize ediliyor mu?’ sualine karşılık veren Milletvekili Aydemir, ‘Gensoru dışında değişen bir şey olmayacak. TBMM aynı aktivitesini sürdürecek. Yeni sistemle Bakanların tamamı dışarıdan atanacak. Bu şu anlama geliyor, Bakan olma hakkını tüm millete veriyoruz. Yeter ki nitelikli olsun, birikimli olsun, layık olsun.” dedi.
Birinci elden seçim ve Türkiye modeli
Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemiyle, biz ikinci elden değil, milletimizin birinci elden dolaysız olarak kendini yönetecek cumhurbaşkanımızın onaylamasını istiyoruz.’ diyen Milletvekili Aydemir, değişiklikle öngörülen sistemin dünya’da bir Türkiye Modeli oluşturacağını belirtti. Değişiklikle birlikte TBMM’nin yasama görevine yoğunlaşacağına kayıt düşen Milletvekili Aydemir, ‘ Yasama denetim vazifesini yapacak. Başka fonksiyonlar üstlenecek. Bakanlar dışarıdan atanarak, mevcut haldeki siyasi baskılar da ortadan kaldırılacak. Bakanlarımız oy endişesi duymadan yalnızca yaptırım ve yatırımlara yönelecek. ‘ dedi.
AK anlayışın öngörüleri
Derin Siyasetteki değerlendirmesinde siyasetteki AK Anlayışı da tarif eden Milletvekili Aydemir,‘Bizim adımlarımız siyaseten değildir, pragmatik eyyamcı değildir, milletimizin rızası esastır. Oy almak için yönelmiyoruz, teveccühlerine yöneliyoruz. Dualarınıza yöneliyoruz.Milletimiz için huzur ve istikrarlı zemini amaçlıyoruz. Bu değişikliğin temel esprisi de budur.’ diye konuştu.
Muhalefetin istemezükçü tavrı
Muhalefetin AK Partiden sadır olan her şeye istemezükçü bir tavırla yaklaştığını bunu bir gelenek halinde sürdürdüklerini söyleyen Milletvekili Aydemir, ‘oysa biz halka hizmette, millet için alınan her karar da onlardan da destek ve ilgi bekliyoruz. Zira esas olan halktır, halkın rızasıdır. Bakın Biz ‘evet’in niçinini izah ediyoruz, şunun için evet demelisiniz diyoruz. Ya onlar?Niçin hayır dediklerini bilmiyorlar, emin olun.’ dedi.
Evet demek için bölücülerin tavrı karidedir
Evet’te buluşmak noktasında, bölücü hainlerin hayır isteklerinin bir karine olduğunu belirten Milletvekili Aydemir, ‘Evet demek için bölücülerin tavrı karidedir. Evet denilmesi için başlıca sebeptir.’ diye konuştu.
Referandum sonucunun evet ile sonuçlandığına emin olduklarını kaydeden Milletvekili Aydemir, ‘Emin olun, Başka siyasi cenahlarda olanlarda evet diyeceklerdir. Sahada gördüğümüz budur.
Bölücü hainlerin baskısı olmazsa oy patlaması yaşanacaktır. Biz bir gönül seferberliğini yürütüyoruz. Karşıtlıklara, ötekileştirmelere karşıyız. Önemli olan halkımız, önemli olan istikrar ve güven ortamıdır.’ dedi.
Türk Milletinin tüm unsurlarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a özel bir sevgi beslediği, güven ve itimat duyduğuna işaret eden Milletvekili Aydemir, bu güvenin 16 Nisan’da bir kez daha ifade bulacağını aktardı.
Tek vatan, tek millet, tek bayrak ve tek devlet imanı
Doğu Anadolu’da referandum yaklaşımı ne olur, şeklindeki soruyu, Tek Vatan, tek millet, tek bayrak ve tek devlet imanının tüm millet tarafından özümsendiğine vurgu yaparak cevaplandıran Milletvekili Aydemir, ‘Milletimiz tüm unsurlarıyla tek millet kavramını içselleştirmiştir. Etnik kimlikler de şerefimizdir. Hakikat tek millet olduğumuzdur. Tek Bayrak, tek vatan, tek millet, tek devlette imanda bütünleşmişlerdir. Onların içlerinde asla ayrılık yoktur. Bizimle birlikte dik duruşlarını herkes görüyor.
İmansızların söyledikleriyle hareket etmeyeceklerdir. Dünya durdukça ismi kalacak olan Sayın Cumhurbaşkanımız onlar için olmazsa olmaz liderdir. ‘ dedi.
Sayın Cumhurbaşkanımız ufuk çiziyor, sayın başbakanımız bu yolda yürüyor, biz de takip ediyoruz
Konuşmasının son bölümünde, muhalif kesimlerin karartma girişimlerinin millette yankı ve ilgi bulmadığını belirten Milletvekili Aydemir, ‘Tek millet hakikatiyle cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine büyük ilgi ve destek var. Biz hane hane mezra mezra köy köy dolaşıp ‘niçin evet’i anlatıyoruz. Milletimiz de büyük teveccüh gösteriyor. Bizim siyasi disiplinimiz var, Ak disiplin içinde hareket ediyoruz. Kenetlenmiş bir kadromuz var. Sayın Cumhurbaşkanımız ufuk çiziyor, Sayın Başbakanımız bu yolda yürüyor, biz de takip ediyoruz. AK Kadro’nun bu ak yaklaşımı Milletimizce büyük kabul görüyor. Milletçe diyoruz ki: ‘Milyon defa milyon evet’

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim