• Erzurum4 °C
  • Erzincan9 °C
  • Ağrı2 °C
  • Ankara14 °C
  • İstanbul14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fikri Sağlar'dan YDK kararı hakkında açıklama
27 Mayıs 2017 Cumartesi 20:58

Fikri Sağlar'dan YDK kararı hakkında açıklama

CHP Mersin Milletvekili Sağlar, Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) tarafından verilen "kınama" cezasını hak etmediğini, karara ilişkin hukuki itiraz hakkını kullanacağını bildirdi.

Erzurum Seçimleri- CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, twitter hesabından karara ilişkin yaptığı açıklamada, sevk edildiği YDK tarafından "kınama" cezası verildiğini hatırlatarak, "Karara saygı duymakla birlikte ifade suçlaması nedeniyle böyle bir ceza verilmesini hak etmedim. CHP'ye yakışmamıştır." değerlendirmesinde bulundu.

CHP'nin düşünce ve ifade özgürlüğünün güvencesi olması gerektiğinin altını çizen Sağlar, şunları kaydetti:

"Özgürlüğü önce parti içinde uyguladığını herkese göstermeliydi. Düşünce ve ifade özgürlüğü için ağır bir yaptırım olan kınama cezasının verilmesini kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Verilmiş olan kınama cezası ile 1 yıl içinde yapılacak kurultayda seçilme hakkım elimden alınmış ve şimdiki PM üyeliğim de sona ermiştir. Kurultayda beni destekleyen ve PM'ye seçilmemi sağlayan CHP’li delegelerimize, parti örgütümüze karşı bir karar olmuştur. Beni PM’ye seçen kurultay delegelerimize olan sorumluluğum gereği hukuki itiraz hakkımı kullanacağım. Suç ve ceza arasındaki ilişki 'bizden' ya da 'muhaliftir' değerlendirmesiyle kurulursa orada adalet tecelli etmez."

Zamanın haklı ile haksızı ortaya çıkaracağına işaret eden Sağlar, açıklamasında, "Unutmayın o an geldiğinde bugünün mağdurları o günün kahramanı olurlar. Biliniz ki topluma umut veremeyenler, umut verenlerden her zaman korkmuşlardır. Tek hedefimiz; kuvvetler ayrımı, demokrasi, hak, özgürlük ve eşitlik için Cumhuriyet Halk Partisini iktidar yapmaktır. Umudu kaybetmek yok. Parlamenter demokrasiyi, hakça ve eşitçe bölüşen Türkiye’yi, hep birlikte yeniden inşa edeceğiz." ifadesini kullandı.

 

 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim