• Erzurum13 °C
  • Erzincan16 °C
  • Ağrı12 °C
  • Ankara17 °C
  • İstanbul17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ilıcalı, Üniversiteli Gençlere Cumhurbaşkanlığı Sistemini Anlattı
08 Mart 2017 Çarşamba 20:14

Ilıcalı, Üniversiteli Gençlere Cumhurbaşkanlığı Sistemini Anlattı

Ak Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Atatürk Üniversitesi'nde öğrencilerle bir araya gelerek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlattı, öğrencilerin yeni anayasa ile ilgili sorularını yanıtladı.

Erzurum Seçimleri- Ak Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat Karcıoğlu, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Naci İspir ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Veyis Değirmençay'a ziyarette bulundu. Dekanlık ziyaretlerinin ardından, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini ve seçilme yaşını 25'ten 18'e indirecek yeni anayasayı anlatmak için öğrencilerle bir araya gelen milletvekili Ilıcalı, samimi bir sohbet eşliğinde öğrencilerin sorularını yanıtladı.
"16 Nisan'daki Seçim Parti Olayı Değil"
Siyasi kimliğinin yanı sıra 35 yıl üniversite hocalığı yapan Prof. Dr. Ilıcalı, 16 Nisan'da yapılacak olan referandumun gençleri yakından ilgilendirdiğine dikkat çekerek "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin siz gençler için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ben sizin yaşlarınızda üniversitede öğrenciyken 71 muhtırasını gördüm, 1980 Darbesini yaşadım, Yıldız Teknik Üniversitesi'nde asistanlığım zamanında sağ-sol çatışmaları yaşandı. Birgün dersten çıktığımızda 36 tane öğrenci öldürülmüştü. Çok acı hatıralar kaldı hafızalarımızda. En son ne yazık ki 15 Temmuz darbe kalkışmasını hep beraber gördük. Bütün bu yaşadıklarımızın olmaması için, ülkenin bölünmez bütünlüğü ve itibarının, gücünün artması için vereceğimiz oy çok önemli. 16 Nisan'da ki seçim bir parti olayı değil." dedi.
"Cumhurbaşkanlığı Sistemi Geleceğimiz İçin Çok Faydalı Olacak"
Türkiye'nin büyüyüp gelişmesindeki en büyük engelin terör olduğunun altını çizen milletvekili Ilıcalı "Terörün kökünün kaznması için güvenlik güçlerimiz büyük bir mücadele veriyor. Terör konusunda büyük mesafeler alınd, daha da alınacak, bu olayı Türkiye gündeminden çıkaracağız. Türkiye dışarıda bir itibar kazandı. Cumhurbaşkanımızın herhangi bir açıklamasıyla dünyada gündem olan bir ülkeyiz. Değişiklikle birlikte bu itibar daha da artacak. Yeni sistemin Tüürkiye'nin geleceği için çok faydalı olacağını düşünüyorum. " diye belirtti.
"Türkiye Şuan Bir Kavşakta"
Gençlere koalisyon hükümetleri döneminde ülkenin yaşadığı sıkıntıları anlatan Ilıcalı "Sık sık hükümetler değişiyor, büyük projeler bir türlü gerçekleşemiyordu. Çünkü ülkede siyasi istikrar yoktu buna bağlı olarak ekonomik istikrarda olmuyordu ve IMF mahkumduk. Ülkemize ital bakanlar öneriyorlardı. Şimdi Allah'a şükür çok güzel bir ortamdasınız. Son 14 seneye bakıp değerlendirmeyin, bu 14 senelik istikrarın devam etmesi gerekiyor. Şuan Türkiye'yi bir kavşakta düşünün. Bir tarafta çok hızlı gideceğimiz yüksek standartta bir yol öbür tarafta engellerle bariyerlerle, darbelerle kaplı bir yol. "şeklinde konuştu.
"Kafanızda Soru İşareti Kalmasın"
Gençlere 'Kafanızda soru işareti kalmasın.' diyen Ilıcalı, "Ana muhalefetin dediği gibi tek adamcılık diye birşey yok. 29 Ekim 1923'te Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti kurmuş. Bizler bugün bu Cumhuriyet ile yönetiliyoruz. Attığımız her adımda da demokrasiyi genişletmeye çalışıyoruz. Daha çok katılımcı olsun, daha çok kişinin mecliste seçme ve seçilme hakkı olsun, bunlara gayret ediyoruz. Sizler genç ,dinamik kişilersiniz. Sİzlerin de birer elçi olması lazım. Hepimize görev düşüyor. İnandığımız bildiğimiz hususları, kafası karışık ve karamsar olanlara anlatmamız lazım. Fikri net olup 'Hayır' diyenlerede, saygı duymalıyız. Sonuçta 'Hayır' diyende bu memleketin evladı 'Evet' diyende. Hepimiz biriz, kardeşiz." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim