• Erzurum18 °C
  • Erzincan21 °C
  • Ağrı20 °C
  • Ankara24 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Osman Kavala’nın eşi de milletvekili aday adayı oldu
24 Mart 2023 Cuma 14:16

Osman Kavala’nın eşi de milletvekili aday adayı oldu

Gezi Parkı davasında hapis cezası alan iş insanı Osman Kavala'nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra, CHP'den milletvekili aday adayı oldu.

Erzurum Seçimleri/ Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın tutukluluğu devam ederken eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra, 14 Mayıs seçimlerinde CHP'den milletvekili aday olmak için ilk adımı attı.

 

 

Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer, bugünkü köşe yazısında Osman Kavala'nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra'nın, CHP'den milletvekili aday adayı olduğunu "Silivri’de yatan Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra’nın isminin kadın adaylar arasında yer alması dikkat çekiyor" diyerek açıkladı.


 

 

ERDOĞAN "PROVOKATÖR" İLAN ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Şubat 2021 tarihinde cuma namazı sonrası  gazetecilerin sorularını yanıtlarken Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilerin ve akademisyenlerin rektör Melih Bulu'ya karşı başlattıkları eylemlere ilişkin yaptığı açıklamada "Bu ülkede Soros'un adeta temsilcisi olan kişinin karısı da aynı şeklide Boğaziçi'nde provokatörlerin içerisinde yer alan bir kadındır” diyerek Prof. Dr. Ayşe Buğra'yı hedef almıştı. 

 

 

OSMAN KAVALA'NIN EŞİ AYŞE BUĞRA KİMDİR ?

 Ayşe Buğra 1982 yılında İstanbul'da doğmuştur. Babası romancı Tarık Buğra, annesi akademisyen ve oyun yazarı Jale Baysal'dır. Ortaöğrenimini Robert Kolej'de tamamladıktan sonra 1970-1973 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi'nde okudu. Yüksek öğrenimini Kanada'da Laval Üniversitesi'nde tamamladı, aynı üniversitede yüksek lisansını ve McGill Üniversitesi Ekonomi Bölümünde doktora derecesini aldı.

İstanbul Üniversitesi,  McGill Üniversitesi Ekonomi Bölümü ve Sherbrooke Üniversitesi'nde çalıştı. 1985 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yapmaya başladı. 1988 yılında iş insanı Osman Kavala ile evlendi.

AYŞE BUĞRA'NIN ESERLERİ

New Capitalism in Turkey The Relationship between Politics, Religion and Business 

Sınıftan Sınıfa 

Yoksulluk, Kapitalizm ve Türkiye'de Sosyal Politika,

Devlet-Piyasa Karşıtlığının Ötesinde: İhtiyaçlar ve Tüketim Üzerine Yazılar 

Islam in Economic Organizations 

State and Business in Modern Turkey 

İktisatçılar ve İnsanlar 

AYŞE BUĞRA'NIN ÖDÜLLERİ

İktisadi Düşünce Tarihi ve İktisat Metodolojisi, Karşılaştırmalı Sosyal Politika, Gelişme İktisadı gibi konularda araştırmalar yapan Buğra, 1995 yılında Devlet Ve insanlar adlı eseri ile Sosyal Bilimler alanında Sedat Simavi Ödülü'nü kazandı. 2015 yılında ekonomilerde ve küresel düzeyde sosyal politikalar konusundaki araştırmalara katkısı nedeniyle "Celso Furtado Ödülü" olarak da bilinen The World Academy of Sciences (TWAS) Dünya Bilim Akademisi Sosyal Bilimler Ödülü’ne layık görüldü. 2018 yılında ise Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nün önerisiyle verilmekte olan Boğaziçi Üniversitesi Aptullah Kuran Üstün Hizmet Ödülünü aldı. 2021 yılı Türkiye P.E.N. Yazarlar Derneği'nin Duygu Asena Ödülü'nü aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim