• Erzurum18 °C
  • Erzincan20 °C
  • Ağrı18 °C
  • Ankara21 °C
  • İstanbul25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tedes Yeniden Faaliyete Geçiyor
29 Mayıs 2017 Pazartesi 18:22

Tedes Yeniden Faaliyete Geçiyor

Ilıcalı: "Su istimal edildiği ve amacından saptırıldığı gerekçesiyle geçen yıl kaldırılan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi yeniden faaliyete geçecek"

Erzurum Seçimleri- EDES yeniden faaliyete geçiyor TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı"Su istimal edildiği ve amacından saptırıldığı gerekçesiyle geçen yıl kaldırılan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi yeniden faaliyete geçecek"

Tedes Yeniden Faaliyete Geçiyor
ERZURUM - TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü, AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, su istimal edildiği ve amacından saptırıldığı gerekçesiyle geçen yıl kaldırılan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nin tekrar geri döndüğünü belirtti. 
AK Parti Erzurum İl Binasında açıklama yapan Milletvekili Ilıcalı, TEDES'in trafik kazalarını ve dolayısıyla can kaybını önlemek için Türkiye'nin farklı illerinde uygulanmaya başlandığını anımsattı. Ilıcalı, şehir içinde trafiğin düzenlenmesi, mal ve can kaybının önlenmesi, hız ve ışık ihlalinin önüne geçilmesi gibi amaçlarla kurulan TEDES'te kesilen cezaların yüzde 70'inin Hazine'ye yüzde 30'unun ise belediyelere gittiğini belirterek getirilen düzenleme ile belediyelerin yüzde 30 pay almasının onların isteğini artırdığını dile getirdi.
AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nin İstanbul ve Konya başta olmak üzere yeniden faaliyete geçeceğini kaydederek şöyle konuştu: 
"TEDES'in kaldırılmasının çare olmadığının görülmesi üzerine ilgili tarafların bir araya geldiğini belirterek, sistemin nasıl olması gerektiğine dair usul ve esasları belirleyen yeni mevzuat oluşturuldu. Eksiklerin ve yapılması gerekenlerin ne olduğunun belirlenmesinden sonra bunun belediyelere de iletildi. Yeni usul ve şartlara göre düzenleme yapanlar sistemi tekrar uygulamaya alabilecek. Bunun esas amacı can kaybını azaltmak. İnsanlarımız trafikte hayatlarını kaybetmesin. Bunun içine ticareti koyduğun zamanda işte bu kadar önemli sistemleri durdurup tekrar yeni düzenlemeler yapmak durumunda kalıyoruz. Yeni düzenlemelerle beraber TEDES tekrar devreye girecek. Bizim bunu elle, trafik polisi ile yapmamız mümkün değil. Geçen yılki kazalarda 7 bin 300 kişi öldü, maddi hasar 30 milyar TL. Bizim ilk önceliğimiz can kaybını önlemek. Canın telafisi yok. Ama bir de maddi kaybı var ülkenin. Geçen yılki trafik kazalarında 30 milyar liralık hasar meydana geldi. Bu çok ciddi bir rakam. Akıllı sistemleri ne kadar devreye koyarsak, 7 gün 24 saat sürekli denetim sağlarsak ölümlü kazalarda da önemli bir azalma sağlayacağız. Bunun için Emniyet Genel Müdürlüğü büyük bir gayret içinde. İstatistiklerde azalma var ama tam yeterli değil. TEDES'i yeni usul ve mevzuatlara göre yenileyen İstanbul ve Konya'da uygulama gelecek hafta başlayacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Erzurum Seçimleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 20 29, +90 442 234 95 52 pbx GSM: +90 530 172 64 10 | Faks : + 90 442 234 26 41 | Haber Yazılımı: CM Bilişim